Papież Franciszek ubolewa nad nasilającymi się konfliktami wojennymi na świecie – Escambray

W swoim przemówieniu przed dziesiątkami tysięcy wiernych i pielgrzymów zgromadzonych na Placu Świętego Piotra Papież poprosił, „aby wszyscy, którzy są zainteresowani tymi konfliktami, wysłuchali głosu sumienia”.

W ramach obchodów Bożego Narodzenia i Nowego Roku Papież Franciszek przesłał rodzinom specjalne pozdrowienia. (Zdjęcie: AP)

W tę niedzielę po modlitwie „Anioł Pański” papież Franciszek wyraził ubolewanie z powodu nasilającej się wojny na świecie i zauważył, że „nadal modlimy się za ludzi, którzy cierpią z powodu wojen”.

Dziś po południu z okna swojego biura w Pałacu Apostolskim w Watykanie Najwyższy Papież w swoich słowach skierowanych do dziesiątek tysięcy wiernych i pielgrzymów zgromadzonych na Placu Świętego Piotra zażądał, aby „każdy, kto jest zainteresowany tymi konfliktami, trzeba słuchać głosu sumienia.”

Odniósł się w ten sposób do konfliktu izraelsko-palestyńskiego, w którym w Strefie Gazy zginęło ponad 21 tys. osób, ofiary zamachów bombowych w Tel Awiwie, a także innych mających miejsce na Ukrainie, w Sudanie i innych regionach świata, i nawiązał do przemocy wobec Rohingjów w Birmie.

„Na koniec roku miejmy odwagę zadać sobie pytanie: ile istnień ludzkich zginęło w wyniku konfliktów zbrojnych? Ile zginęło? Ile zniszczeń, ile cierpienia, ile ubóstwa?” – powiedział biskup diecezji. Rzym.

Papież wyraził także ubolewanie, że obchody Bożego Narodzenia w Nigerii w stanie Plateau naznaczone były poważną przemocą, która pociągnęła za sobą wiele ofiar.

„Modlę się za nich i ich rodziny. Niech Bóg uratuje Nigerię od tych okrucieństw! Francisco złożył kondolencje z powodu masakry, w której zginęło około 160 osób w wyniku ataków gangów przestępczych, w wyniku których rannych zostało także kolejnych 300 mieszkańców, w większości chrześcijańskich chłopów i animistów.

„Modlę się także za tych, którzy stracili życie w wyniku eksplozji cysterny w Liberii” – powiedział Francisco, odnosząc się do zdarzenia, które miało miejsce 26 grudnia, w którym zginęło 40 osób, a 30 innych odniosło poważne poparzenia.

W ramach obchodów Bożego Narodzenia i Nowego Roku papież Franciszek skierował specjalne pozdrowienia do rodzin, jako „podstawowej komórki społeczeństwa”, i stwierdził, że „trzeba je zawsze bronić i wspierać!”

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *