Symbol społeczności LGTBIQ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych) będzie znajdował się we wszystkich biurach Parlamentu Europejskiego w państwach członkowskich po tym, jak Węgry w zeszłym tygodniu zatwierdziły prawo zakazujące rozmów o homoseksualizmie w szkołach. Decyzję w Parlamencie Europejskim podjął jego przewodniczący David Sassoli po tym, jak prośba eurodeputowanego Partii Zielonych Terje Riintkego została spełniona na początku plenum w środę.
Podobnie UEFA skupiła się niemal na dezaprobacie społeczności po zakazie rozświetlania nocy w barwach flagi w meczu Niemiec z Węgrami w Pucharze Europy.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała na konferencji prasowej, że wykorzysta wszelkie uprawnienia, aby zagwarantować „prawa wszystkich Europejczyków, kimkolwiek są i gdzie mieszkają”.
Tymczasem określił ustawę uchwaloną w Budapeszcie jako haniebną, wyraźnie nazywając ją dyskryminującą i sprzeczną z podstawowymi wartościami Unii Europejskiej.
Ale węgierski rząd stwierdził w oświadczeniu, że krytyka von der Leyen „jest hańbą, ponieważ opiera się na fałszywych zarzutach”.
W swoim oświadczeniu władze węgierskie stwierdziły, że nowa ustawa „chroni prawa nieletnich, gwarantuje prawa rodzicielskie i nie wpływa na prawa dotyczące orientacji seksualnej osób powyżej 18 roku życia, więc nie zawiera żadnego elementu dyskryminującego”. .
Od czasu dojścia do władzy w 2010 r. dyrektor generalny Viktor Orban przyjął środki ograniczające prawa LGTBIQ, a niektórzy prorządowi politycy wystosowali antygejowskie komunikaty.
oda / rial omański
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”