Parlament Hondurasu ogłasza działaczkę środowiskową Bertę Caceres „bohaterem narodowym”

Ponad 4 miliony szczepionek przeciwko Covid-19 przybyło z Kovacs do Wenezueli
Ta treść została opublikowana 26 maja 2022 – 21:40

Tegucigalpa, 26 maja (EFE). – Parlament Hondurasu ogłosił aktywistkę ekologiczną Bertę Cáceres, która została zamordowana w marcu 2016 roku, „bohaterem narodowym”, który pozostawił po sobie spuściznę w walce i obronie środowiska, podało oficjalne źródło w czwartek.

Kongres Narodowy stwierdził w oświadczeniu, że posłowie zatwierdzili w środę wieczorem inicjatywę ogłoszenia Cáceres „bohaterem narodowym”, który powinien znaleźć się wśród bohaterów Hondurasu.

Dodał, że życie i pracę ekologów z grupy etnicznej Lenca należy włączyć do treści programowych i planu przywrócenia systemu edukacji w Hondurasie.

„Dzięki zatwierdzeniu dekretu doceniono ciężką pracę, którą Berta Cáceres wykonała w Hondurasie, dzięki czemu z biegiem czasu zachowała swoje dziedzictwo jako rdzennej kobiety Lenca, feministki, aktywistki i działaczki na rzecz ochrony środowiska z trajektorią ponad 20 lat” – potwierdził.

Caceres została zabita w dniu 2 marca 2016 r. podczas spania w swoim domu w La Speranza na zachodzie kraju, chociaż podjęła środki ostrożności i kilkakrotnie donosiła, że ​​otrzymała groźby śmierci za sprzeciwianie się projektowi hydroelektrowni na zachodzie kraju. jego kraju za potencjalną szkodę dla środowiska.

Berta Cáceres założyła Radę Obywatelską Organizacji Ludowych i Tubylczych Hondurasu (COPINH) w 1993 roku, wraz ze swoim byłym mężem Salvadorem Zúñigą, w celu walki o prawa ludu Lenca.

W 2015 roku zdobył Nagrodę Goldmana, uważaną za Nagrodę Nobla w dziedzinie środowiska, za prowadzenie kampanii przeciwko zaporze Agua Zarca, którą prowadzi największa firma budowlana elektrowni wodnych.

Działacz ochrony środowiska skonfrontował się z Desarrollos Energéticos SA (DESA) w sprawie obrony rzeki Gualcarque, która miała zamiar zbudować tamę hydroelektryczną Agua Zarca, argumentując, że spowodowała szkody dla środowiska, głównie społeczności grupy etnicznej Lenca.

Parlament Hondurasu zatwierdził również utworzenie Nagrody im. Berty Cáceres w celu uznania walki o środowisko naturalne mężczyzn i kobiet w kraju Ameryki Środkowej.

Ponadto Bank Centralny Hondurasu (BCH) nakazał umieszczenie zdjęcia Berty Caceres i wiadomości „Obudź się, obudź się człowieku, nie ma czasu” na rachunku 200 lempiry (8,19 USD).

W 2019 r. sąd w Hondurasie skazał czterech z ośmiu oskarżonych na 34 lata więzienia za zabójstwo Caceresa i 16 za usiłowanie zabójstwa meksykańskiego Gustavo Castro. Trzech innych zostało skazanych na 30 lat więzienia jako współsprawcy zbrodni.

Honduras Roberto David Castillo, który był dyrektorem generalnym Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych, gdy Caceres został zamordowany, 17 czerwca dowie się, jaki wyrok będzie odsiedział za przestępstwo przeciwko środowisku jako współautor. EFE

ac / laa

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.