Parlament wznowi analizę wniosku Lasso o impeachment we wtorek

Ponad 4 miliony szczepionek przeciwko Covid-19 przybyło z Kovacs do Wenezueli
Treść została opublikowana 27 czerwca 2022 – 16:20

Quito, 27 czerwca (EFE). – Zgromadzenie Narodowe (parlament) w Ekwadorze wznowi jutro we wtorek wniosek o postawienie w stan oskarżenia prezydenta Guillermo Laso, który w zeszły piątek potępił próbę zamachu stanu przeciwko niemu w kontekście rdzennych demonstracji ze względu na wysokie koszty życia.

Źródło z Izby Reprezentantów potwierdziło Efe w poniedziałek, że sesja jest zaplanowana na jutro o godzinie 11:00 czasu lokalnego (16:00 GMT), po tym jak została zawieszona w niedzielę, po interwencji kilku prawodawców.

Na sobotnim posiedzeniu kilku członków Rady przedstawiło już swoje poglądy, na których sekretarz prawny Prezydencji Republiki Fabien Pozzo odczytał dokument w imieniu głowy państwa, w którym został opisany jako „ absolutny”. „Nieodpowiedzialność” wobec obywateli, wniosek skierowany do Parlamentu przez prawodawców związanych z byłym prezydentem Rafaelem Correą (2007-2017).

Petycja o impeachment została złożona z powodu poważnych zamieszek wewnętrznych z powodu demonstracji przeciwko kosztom życia i polityce gospodarczej władzy wykonawczej, które w poniedziałek trwały piętnaście dni.

Powiązany z Koreą wiec „Związku Nadziei” powołał się na art. 130 nr 2 Konstytucji dotyczący możliwości separacji w przypadku „poważnego kryzysu politycznego i zamieszek wewnętrznych”.

W dokumencie odczytanym przez Pozzo, Lasso zauważył, że stowarzyszenie „ma konstytucyjny obowiązek ustalenia i uzasadnienia wystąpienia dwóch różnych i równoczesnych warunków, aby kontynuować separację”, powiedział, argumentując, że „żaden z nich nie został spełniony lub wypróbowany.”

„Wnioskodawcy nie przedstawili żadnego dokumentu dowodowego ani poparcia, a co gorsza motywu prawnego na poparcie tego wniosku, i zrobili to za pośrednictwem pięcioparagrafowego pisma”, w którym 47 członków Zgromadzenia Kuristy „dąży do destabilizacji demokracji” – powiedział.

Ze swojej strony opozycyjna parlamentarzystka Pierina Correa uznała, że ​​Lasso kpił ze zgromadzenia, nie przybywszy na sesję, aby przedstawić dowody niewinności.

Dziś, w sobotę, ustawodawca, siostra byłego prezydenta Rafaela Correi, powiedział: „Dzisiaj po raz kolejny Prezydent RP kpi ze Zgromadzenia Narodowego za nieprzestrzeganie i łamanie prawa i Konstytucji”, zauważając, że art. 51 Konstytucji . Ustawa Zasadnicza o Funkcji Ustawodawczej stanowi, że „nie ma mandatu do obecności Prezydenta Rzeczypospolitej” w celu przedstawienia dowodów na jego obronę i skorzystania z przysługującego mu prawa do obrony.

Według Pieriny Correia dokument, który przeczytał Pozzo, jest „pełen kłamstw, błędnych poglądów i nowych kpin nie tylko Zgromadzenia, ale całego narodu Ekwadoru”.

klasa przeciwna

Ustawa Zasadnicza Izby wymaga odbycia posiedzenia w celu przedyskutowania odwołania prezydenta w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku.

Po debacie Parlament ma 72 godziny na głosowanie nad kontynuacją prezydenta, co wymaga większości dwóch trzecich, równej 92 ze 137 członków Zgromadzenia.

Na pierwszej sesji członek Zgromadzenia Marlon Cadena z Partii Lewicy Demokratycznej, partii opozycyjnej, ale sprzeciwił się oskarżeniom, odrzucił przemoc, która wybuchła podczas demonstracji, w których zginęło pięciu osób, a co najmniej 200 zostało rannych wśród protestujących i członków partii. egzekwowanie prawa.

Powiedział: „To nie przypadek, że prawowici mobilizatorzy przybyli z najbardziej przygnębionych regionów kraju, gdzie zamieszkują miliony Ekwadorczyków, którzy pozostali w Ekwadorze i zwrócili się ku prześladowaniom i którzy spotkali się w rzeczywistości wyzysku, nędzy i ubóstwa i bliźniaczych poprzez ten sam system produkcji: rolnictwo”.

Zauważając, że nie mają żadnych zobowiązań wobec żadnego rządu, zapewnił, że nie będą popierać „tych, którzy manipulują sprawiedliwym protestem i udają, że są oryginalnymi działaczami społecznymi i obrońcami natury dla ich wygody”.

Ze swojej strony ustawodawca Esteban Torres z Chrześcijańskiej Partii Społecznej, który również sprzeciwia się jego impeachmentowi, skomentował, że nie zdecydowano, czy prezydent zostanie, czy odejdzie, ale „instytucje, porządek publiczny i poszanowanie praw Ekwadorczyków”. EFE

sm / kopia

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.