Partia Bukele ma 54 z 60 przedstawicieli w Kongresie

Partia Bukele ma 54 z 60 przedstawicieli w Kongresie

San Salvador.- Partia rządząca w Salwadorze Nowe pomysły (NI)Na czele z Prezydentem Nayeb Bukele Jak wynika z wyników przedstawionych przez Najwyższy Trybunał Wyborczy (TSE), uzyskał on większość bezwzględną, mogąc objąć 54 z 60 mandatów w Zgromadzeniu Ustawodawczym.

Komisja Wyborcza, która w poniedziałek zakończyła kontrolę wyborów, które odbyły się 4 lutego, wskazała, że ​​trzy mandaty zajmą partie sprzymierzone z Sojuszem Narodowym, gdyż Partia Porozumienia Narodowego uzyskała dwóch posłów, a Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna dwa mandaty. . Jeden.

Mając 54 deputowanych partii Nuevas Idee, bez konieczności głosowania sojuszników, partia Bukele będzie dysponować większością zwykłą – połowa plus jeden, 31 – i dwiema większościami kwalifikowanymi – dwie trzecie, 40 i trzy czwarte, 45 -, żeby prezydent mógł rządzić bez przeszkód.

Nowe pomysły nie będą musiały z nikim negocjować. Może zatwierdzać budżet ogólny państwa, pożyczki międzynarodowe, zezwalać na emisję długów, zatwierdzać rozporządzenia wyjątkowe, a także wybierać Prokuratora, Sąd Najwyższy, Trybunał Obrachunkowy i obrońcę praw człowieka.

Opozycja ma tylko trzech przedstawicieli. Narodowy Sojusz Republikański (Arena) zdobył dwa mandaty (podobnie jak w poprzedniej kadencji), natomiast partia Vamos zdobyła jeden mandat. Front Wyzwolenia Narodowego Farabundo Martí, partia, w której Bukele wkroczył do polityki i która rządziła w latach 2009–2019, nie była obecna w zgromadzeniu.

Ponadto Wielki Sojusz na rzecz Jedności Narodowej (GANA), formacja, z którą obecny prezydent objął prezydenturę w 2019 r. i mająca pięć mandatów, również nie będzie obecna w Radzie, podobnie jak Nuestro Tiempo i Cambio Democrático, którzy są w Radzie Parlament. W ostatniej kadencji nie mieli reprezentacji.

„Odrzucamy wszelkie oznaki nietolerancji podczas kontroli obecności podmiotów monitorujących OAS i podkreślamy, że w proces ten zaangażowanych było łącznie 3770 krajowych i międzynarodowych obserwatorów” – powiedziała prezes TSE Dora Esmeralda. .

Podobnie stwierdził, że „jako najwyższa władza” są „zaangażowani w pełny udział monitoringu krajowego i międzynarodowego” oraz podkreślił, że „każdy głos został policzony w sposób przejrzysty, w pełnej zgodności z wolą Salwadorczyka”. „Ludzie, którzy wyrazili swoje zdanie przy urnie wyborczej”.

W ten poniedziałek w ciągu dnia Partie ARENA, Vamos i Nuestro Tiempo złożyły apelację do TSE o unieważnienie wyborów Rada Legislacyjna zażądała jego powtórzenia ze względu na rzekome nieprawidłowości w procesie.

Claudia Ortiz, przedstawicielka Vamos, oświadczyła, że ​​„dopóki wybory nie zostaną powtórzone, nigdy nie będzie można z całą pewnością wiedzieć, jaki wynik ludzie chcieli odzwierciedlić przy urnach wyborczych”. Zasada „nie fałszuj woli ludu”, zatem wniosek o unieważnienie „jest rzeczą słuszną” po rozpatrzeniu.

Anomalie

Szef partii Nuestro Tiempo Andy Weiler zwrócił uwagę, że jeszcze przed otwarciem urn i do zakończenia liczenia głosów zanotowano 69 nieprawidłowości w procesie wyborczym. „Każdą z nich udokumentowaliśmy i mamy poparcie w rzetelnych materiałach dowodowych” – podkreślił.

Misja obserwacji wyborów OPA wysłana do Salwadoru z okazji wyborów prezydenckich i legislacyjnych zaplanowanych na 4 lutego wyraziła w ten weekend zaniepokojenie „opóźnieniem i asymetrią” w ostatecznych wyborach. Rewizja.

Ze swojej strony Bukele wygrał wybory, zdobywając ponad 80% głosów (2,7 mln głosów), przewyższając wyniki, jakie uzyskał w wyborach w 2019 r. W rezultacie pozostali kandydaci weszli z dużą przewagą.

W marcu 2022 r. prezydent Salwadoru wprowadził stan wyjątkowy, który trwa od tego czasu i nic nie wskazuje na jego zakończenie. Sukces jej strategii bezpieczeństwa skutkuje zatrzymaniem około 74 000 osób, likwidacją gangów i wskaźnikami zabójstw jednymi z najniższych w Ameryce Łacińskiej w wyniku zawieszenia podstawowych praw, takich jak wolność słowa i organizacja.

 NULL

    

fontanna: Na podstawie informacji z Europa Press

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *