Partia Ludowa cieszy się z utworzenia rządu w Polsce przez Donalda Tuska bez wygranej w wyborach, ale krytykuje Sáncheza za to, że zrobił to w Hiszpanii.

Partia Ludowa cieszy się z utworzenia rządu w Polsce przez Donalda Tuska bez wygranej w wyborach, ale krytykuje Sáncheza za to, że zrobił to w Hiszpanii.
Pełniący obowiązki premiera Pedro Sánchez przyjmuje przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w La Moncloa w Madrycie (Jesús Hellín / Europe Press)

Nie wygląda na to, że wybory wygrają popularni Polacy z Donaldem Tuskiem na czele, ale taka możliwość jest przed nimi otwarta. Utworzenie rządu pomimo zajmowania drugiego miejscaTo samo dzieje się w Hiszpanii z Pedro Sanchezem, którego ostro skrytykował Alberto Nunez Figo. Polska Platforma Obywatelska nie była partią, która uzyskała największą liczbę głosów, podobnie jak rząd i powiązany z Voxem PiS. Skrajna prawica utraciła jednak większość absolutną, co otwiera przed Tuskiem możliwości utworzenia rządu wykonawczego.

„Cieszymy się, że Donald Tusk może utworzyć rząd, bo w przeciwieństwie do Hiszpanii będzie strzegł konstytucji”.Borja Semper argumentował na konferencji prasowej po Komitecie Wykonawczym Partii Ludowej, gdzie niejednokrotnie nalegał, aby okazać swoją „radość” na myśl o sukcesie polskiego przywódcy w kierowaniu rządem.

Rzecznik PP Borja Semper na konferencji prasowej po posiedzeniu Komitetu Sterującego PP (Zdjęcia: Diego Crespo)

Możesz być zainteresowany: Somar Sanchez żąda uznania państwa palestyńskiego i Podemos oraz postawienia Netanjahu przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Jednak zarówno Figo, jak i pozostali popularni przywódcy konsekwentnie krytykują „anomalię” dojścia Pedro Sáncheza do władzy wykonawczej w Hiszpanii po zajęciu drugiego miejsca w wyborach 23 lipca. W istocie podkreślił, że utworzenie tej większości parlamentarnej oznacza także podział kraju i że jego zdaniem słuszną formułą jest, aby rządziła lista z największą liczbą głosów, co powtarzał jeszcze przed Izbą Rejonową i wybory samorządowe 28 maja. . „Marginalizacja milionów obywateli nie tworzy większości, a raczej dzieli kraj” – napisał w lipcu po wyborach powszechnych na X (dawniej Twitter).

zacytuj klasę=”twitter-tweet”>

Jako zwycięzca wyborów mam obowiązek wysłuchać pozostałych partii.

W żadnym wypadku nie zgodzę się, że będzie próba przekształcenia połowy Hiszpanów w mniejszość.

Marginalizowanie milionów obywateli nie prowadzi do stworzenia większości, lecz do podziału kraju.

– Alberto Nunez Feijoo (@NunezFeijoo) 31 lipca 2023 r

Ale dla obecnej Partii Ludowej, przy możliwości rządzenia przez partnera europejskiego, utworzenie rządu w Polsce przez przegraną wyborów jest „szansą”, bo Polska jej zdaniem zasługuje na rząd „umiarkowany i centrowy”, który wzmacnia. Konstytucja i przywrócenie podziału władzy. „Różnice są niesamowite” Borja Semper wskazał, nie precyzując, o co dokładnie chodzi, poza tym, że partią, która nie będzie mogła utworzyć tam rządu, będzie skrajna prawica, czyli w każdym razie partia, z którą PP dzieli moc. Dyrektor w kilku regionach Hiszpanii.

Możesz być zainteresowany: Rząd podnosi dynamikę PKB do 2,4% w 2023 r. i obniża ją o cztery dziesiąte w roku przyszłym

Dla Partii Ludowej fakt, że różne partie w rządzie zajmują „przeciwstawne” stanowiska, wpływa na politykę krajową. „Oczekujemy rozbitego i niewiarygodnego rządu” – powiedział Semper, zaznaczając, że to stanowisko PP będzie bronione we wspólnej deklaracji wtorkowego nadzwyczajnego szczytu UE, która zawiera potępienie „bez środków paliatywnych”. Ataki terrorystyczne Hamasu i „prawo Izraela do tego”. Brońcie się w ramach legitymacji międzynarodowej i chrońcie ludność cywilną„.

Partia Ludowa wyraża ubolewanie, że Hiszpania nie zajmuje takiego samego stanowiska jak jej europejscy partnerzy i Stany Zjednoczone, co powoduje „dyskomfort” i jest oznaką stanowiska kraju. Jest również zaniepokojony faktem, że ministrowie to zrobili Wyraziła swoje poparcie i określiła Hamas jako „uzbrojone frakcje palestyńskie”. Wypowiadał się na temat prośby Podemosa o postawienie Netanjahu przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym oraz prośby Soumera, aby Sánchez uznał państwo Palestyna. „Wszyscy wiemy, że Sumer tak mówi, ale nie będzie tego żądał, ponieważ nie żądał tego wraz ze zmianą położenia pustyni. On już to przełknął i również zaakceptuje stanowisko, jakie podejmie Sanchez– skomentował Semper.

„Prosimy Sancheza o uporządkowanie stanowiska swojego rządu nie dla własnego spokoju ducha, ale dla prestiżu Hiszpanii. Uważamy, że trzeba być razem i zjednoczyć się w obronie międzynarodowej legalności i walce z terroryzmem. „

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *