Bratysława, 3 października. (DPA/EP) –
Trzy główne formacje polityczne reprezentujące mniejszość węgierską na Słowacji zgodziły się na utworzenie jednej partii politycznej, która będzie bronić interesów tej grupy, reprezentującej 10 procent słowackiej populacji.
Christian Foro, lider nowej partii Aliancie-Szövetség (sojusz słowacko-węgierski), przyznał w komentarzach TA3 TV, że proces zjednoczenia był żmudny i długi. Foro poprosił wyborców i zwolenników o „cierpliwość”.
„To zadanie nie będzie łatwe. Wręcz przeciwnie, będzie bardzo trudne. Nie jest to jednak niemożliwe. Będziemy potrzebować dużo cierpliwości, ciężkiej pracy i pewności siebie. Ciężka praca zawsze się opłaca i myślę, że nie będzie inaczej w tym przypadku.”
Slimos ze swojej strony podkreślał potrzebę jedności i wspólnego działania. „Stworzyliśmy sojusz, ale w praktyce odniesie on sukces tylko wtedy, gdy zjednoczymy się nawet w najmniejszej gminie” – powiedział – „Polityka państwa jest bardzo ważna, ale nasza polityka musi docierać także do społeczności lokalnych”.
Pierwsza konferencja Sojuszu odbyła się w ten weekend w Samorinie. Szkolenie jest już wpisane do Rejestru Partii Politycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Słowacji oraz w tekstach założycielskich opowiadających się za członkostwem Słowacji w UE i NATO, o zieloną gospodarkę rynkową i promujących takie inicjatywy jak Grupa Wyszehradzko-Węgierska, Czechy , Słowacji i Polsce.
Ponadto wykluczyli współpracę ze skrajnie prawicową Kotleba-Popularną Partią Słowacką (LSNS) oraz z lewicową Administracją Socjaldemokratyczną (Smer-SD).
Foro był liderem Węgierskiej Partii Sojuszu (SMK) i został oddelegowany jako wiceprzewodniczący przez Szabolcsa Mózesa z Węgierskiego Zgromadzenia Społeczeństwa, a jako przewodniczący Rady Formacji Republikańskiej jest dotychczas przywódcą Partii Most-Híd ( Poente), Laszlo Solimosa.
Zjednoczenie było bezpośrednią konsekwencją wyników wyborów parlamentarnych w 2020 r., ponieważ rozłam spowodował, że po raz pierwszy od odzyskania przez Słowację niepodległości w 1993 r. mniejszość węgierska została wykluczona z parlamentu ze względu na przewidzianą w ordynacji wyborczej 5-procentową barierę minimum. W rzeczywistości do tej kadencji partie węgierskie uczestniczyły w połowie rządów słowackich.
Relacje z obecnym premierem Węgier Viktorem Orbanem były głównym powodem rozłamu partii węgierskich na Słowacji.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”