Pedro Almodóvar zostaje uhonorowany przez Grupo Milenio festiwalu filmowego w Toronto

Pedro Almodóvar zostaje uhonorowany przez Grupo Milenio festiwalu filmowego w Toronto

Hiszpański reżyser Pedro Almodóvara W niedzielę wieczorem odebrałem jednego Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF). W emocjonalnym przemówieniu po angielsku bronił wolności twórczej i osobistej i podzielił się nagrodą z irańskim reżyserem Alim Ahmadem Zadehem.

„Chciałbym podzielić się tą nagrodą z irańskim reżyserem Ali Ahmadzadeh którego najnowszy film „Strefa krytyczna” właśnie zdobył nagrodę dla najlepszego filmu Złota Palma Z festiwalu w Locarno. Ten reżyser nie może opuścić swojego kraju. „Niestety, są kraje, w których reżyserzy siedzą w więzieniach i nie mogą produkować filmów, jakie chcą” – powiedział Almodovar.

„Cała moja praca zrodziła się z braku nadzoru, czy to prawnego, czy osobistego. Chciałbym zadedykować tę nagrodę wszystkim kolegom, którzy ucierpieli, i jednocześnie przekazać im wyraz wsparciadodał Almodovar wśród oklasków publiczności obecnej na ceremonii, w tym reżysera Spike’a Lee oraz aktorów Ethana Hawke’a i Patricii Arquette.

hak Jest głównym bohaterem wraz z Chile Piotra Pascala Z najnowszego filmu krótkometrażowego Almodovara Dziwny sposób życia („Dziwny sposób życia”)Który zostanie pokazany w tym roku na Festiwalu Filmowym w Toronto. Rozpoczęła się wystawa, która jest jedną z najważniejszych na świecie 7 września i kończy się 17 września.

TIFF przyznał Almodóvarowi nagrodę „pGłęboki wpływ„Wpływ, jaki jego filmy wywarły na społeczeństwo dzięki jego „artystycznej wizji, odważnej narracji i niezachwianemu zaangażowaniu w przesuwanie granic kina”.

Reżyser podziękował za nagrodę, zaznaczając, że uznanie jego twórczości za „…Pomogło ludziom i pozwoliło społeczeństwu stać się bardziej sprawiedliwym, tolerancyjnym, pluralistycznym i wolnym. „Nigdy wcześniej nie śniłem tak dużo”.

Almodóvar, dwukrotny zwycięzca Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego Wszystko przez moją mamę w 1999 i kolejny za najlepszy scenariusz oryginalny dla mów do niej W 2002W swoim przemówieniu nawiązał do swojego życia u schyłku dyktatury generała Franco i początków demokracji w Hiszpanii.

„Jestem dowodem na to, że zmiana, która zaszła w moim kraju, była realna. To było przeżycie nie do opisania dla kogoś tak młodego, że nagle uzyskał dostęp do tak dużej wolności. Nie tylko żyć, ale także tworzyć. W tamtych latach urodziłem się jako reżyser filmowy„, nawiązując do lat przemian demokratycznych.

On dodał: „Trzeba żyć w wolnym społeczeństwie, ale trzeba też wybrać wolność pracy. To jest to, do czego dążyłem„.

„Robienie filmów to trudna praca, ale i wspaniała przygoda. Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju filmy robisz. Robienie tego całkowicie swobodnie i niezależnie, bez względów rynkowych, nigdy nie było dla mnie problemem. To moja natura„Dyrektor wyjaśnił.

Almodóvar przypomniał sobie strajk aktorów Hollywood. Dodał: „Mam nadzieję, że znajdą rozwiązanie dla wszystkich”.

Podczas ceremonii wręczenia nagród TIFF uhonorował także reżyserów Spike’a Lee (USA), Karolinę Markovich (Brazylia), Łukasza Zalla (Polska) i Shawna Levy’ego (Kanada), a także aktorów Patricię Arquette w niedzielny wieczór, Colmana Domingo i Vicki. Krebsa i Andy’ego Lau.

caov

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *