Pedro Castillo zostaje nowym prezydentem Peru po wygraniu drugiej tury wyborów election

Pedro Castillo zostaje nowym prezydentem Peru po wygraniu drugiej tury wyborów election

Zdjęcie: Reuters.

Jury Wyborów Narodowych (JNE) ogłosiło w poniedziałek kandydata Peruwiańskiej Partii Liber Pedro Castillo nowym prezydentem republiki, ponad 40 dni po drugiej turze, która odbyła się 6 czerwca.

Prezes JNE Jorge Luis Salas odczytał dokument, w którym czytamy, że „formuła kandydata przedstawiona przez organizację polityczną Peru Libre zwycięża w wyborach prezydenta i wiceprezydentów republiki w wyborach powszechnych w 2021 roku. “

Oświadczył, że „w związku z tym, jako Przewodniczący Zgromadzenia JNE, w ramach wykonanej pracy, ogłaszam Prezydentem Republiki Pana José Pedro Castillo Terón, a Panią Dinę Ercília Polwart-Zegara Pierwszą Wiceprezydent Republiki”

Po ogłoszeniu Castillo podziękował władzom wyborczym za pracę i powtórzył wezwanie do jedności narodu peruwiańskiego, aby lepiej otworzyć drzwi dwustulecia.

„Najpierw jest Peru, ty jesteś pierwszy” – powiedział ludziom, którzy czekali na jego uwagi, wskazując, że jego rząd byłby bardziej sprawiedliwy dla wszystkich. Podkreślił to, mówiąc: „Wzywam politycznych pretendentów do zbliżenia się i proszę przywódcę Fuerza Popular, aby nie stawiał już więcej barier (…) Witamy w tej przestrzeni, aby być rządem wszystkich Peruwiańczyków”.

Kolegium Elektorów poprzez oświadczenie zostało poinformowane, że przystąpi do „ogłoszenia wyników obliczeń i wybranych kandydatów w drugich wyborach prezydenckich w wyborach powszechnych w 2021 r.”.

W tym celu wezwał wybranego kandydata na wirtualną ceremonię, która kończy się długim oczekiwaniem na Peruwiańczyków po potwierdzeniu zwycięstwa Castillo, który otrzymał 8 836 380 głosów, co stanowi 50,12 proc. Gabinet. Procesy wyborcze (ONPE).

Z kolei jego przeciwnik z Partii Władzy Ludowej, Keiko Fujimori, otrzymał 879 22 117 głosów, co stanowi 49,87 procent ogółu. Pomimo jego różnych, wymagających minut zasobów, Kolegium Elektorów odrzuciło je wszystkie i poparło Castillo jako zwycięzcę.

Kilka godzin wcześniej Fujimori wydał publiczne oświadczenie potwierdzające ustalenia wydane przez naród peruwiański 6 czerwca. „Oświadczam, że wypełniając zobowiązania, jakie podjąłem wobec wszystkich Peruwiańczyków i społeczności międzynarodowej, uznam wyniki za to, czego przysiągłem bronić na mocy prawa i konstytucji” – powiedział.

Castillo kilkakrotnie wzywał ludność do cierpliwego oczekiwania na wyniki i wzywał do obrony woli większości wyrażonej w wyborach, co przerodziło się w mobilizację do żądania od Kolegium Elektorów ogłoszenia nowego prezydenta.

(pochodzą z Telesur)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *