Pekin już ogłasza zwycięstwo spotkania Bidena z Xi

Pekin już ogłasza zwycięstwo spotkania Bidena z Xi

Hongkong (CNN) – Sam fakt, że prezydent USA Joe Biden i jego chiński odpowiednik Xi Jinping teraz przemawiają, jest sam w sobie dużym postępem.

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które prawie całkowicie załamały się w ostatnim roku urzędowania prezydenta Donalda Trumpa, przekształciły się w otwartą wrogość podczas ostatnich spotkań dwustronnych na wysokim szczeblu, w tym niesławnego szczytu na Alasce w marcu, podczas którego dyplomaci po obu stronach wymieniali się materiał filmowy.

I chociaż podczas poniedziałkowego wirtualnego szczytu między dwoma przywódcami nie widziano żadnej merytorycznej polityki w kluczowych kwestiach, takich jak klimat, handel, pandemia czy kontrola zbrojeń, to nawiązał dialog, który można zbudować, który mógłby złagodzić napięcia i pozwolić na powrót większej liczby. Konstruktywna i stabilna relacja.

Już teraz pojawiają się oznaki, że to się opłaca, a we wtorek podano, że Chiny i Stany Zjednoczone zgodziły się na złagodzenie ograniczeń wizowych dla dziennikarzy z drugiej strony.

Chiny powiedziały, że kwestia Tajwanu jest „centrum” szczytu Biden-Xi

Ale chociaż muzyka w tle z obu krajów jest niewątpliwie pozytywna, dokładniejsze przyjrzenie się im sugeruje, że Pekin ma więcej powodów do radości.

Inflacja rzuca cień na podpisanie planu infrastrukturalnego Bidena 6:39

I zadeklarował: „Biden po raz kolejny nie popiera niepodległości Tajwanu!” Powiązany hashtag Szybko stał się głównym tematem Weibo, mocno ocenzurowanej wersji Twittera w Chinach, która przyciągnęła ponad 200 milionów odsłon.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) postrzega „zjednoczenie” z Tajwanem – samorządną demokracją, która nigdy nie rządziła – jako główną nierozwiązaną kwestię na drodze Chin do „Wielkiego Odrodzenia”.

Tak więc fakt, że prezydent USA zgadza się z poglądem Chin w tej sprawie, jest wielkim zwycięstwem propagandowym. Ale na podstawie odczytów ze spotkania w Białym Domu nie jest to dokładnie to, co powiedział Biden; W rzeczywistości amerykańskie czytanie w ogóle nie wspominało o niepodległości.

Co mówi Biden?

W odniesieniu do Tajwanu prezydent Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w politykę „jednych Chin”, kierując się ustawą o stosunkach z Tajwanem, trzema wspólnymi komunikatami i sześcioma zabezpieczeniami, oraz że Stany Zjednoczone zdecydowanie sprzeciwiają się jednostronnym wysiłkom na rzecz zmian sytuacja. lub podkopać pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej”.

Biden udzielił dalszych wyjaśnień w tej sprawie we wtorek wieczorem. „Powiedziałem, że powinni decydować… Tajwan, nie my. Nie zachęcamy do niepodległości” – powiedział Biden. Prezydent wyjaśnił swoje stanowisko we wtorek, mówiąc: „Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​popieramy prawo Tajwanu i to wszystko”, dodając, że Tajwan „podejmuje własne decyzje”.

W ramach tak zwanej amerykańskiej polityki „jednych Chin”, Waszyngton uznaje stanowisko Pekinu, że Tajwan jest częścią Chin, ale nigdy nie poparł roszczenia Komunistycznej Partii Chin do suwerenności nad Tajwanem. Utrzymuje bliskie, nieformalne stosunki z Tajpej i jest zobowiązana do wspierania wyspy środkami do samoobrony na mocy Taiwan Relations Act.

Osiągnięcia Xi Jinpinga w Chinach mogą pozwolić mu rządzić do końca życia 3:21

Szczegółowy odczyt zawierający 3900 znaków opublikowany przez chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie cytuje Bidena, mówiącego, że Stany Zjednoczone nie popierają niepodległości Tajwanu, ale nie wspominają o zdecydowanym stanowisku Waszyngtonu przeciwko „jednostronnym wysiłkom na rzecz zmiany status quo”.

Zamiast tego pokazał, że Xi przypuścił bezpośredni atak – i zawoalowaną groźbę – w Waszyngtonie.
Według chińskiej lektury, Xi obwiniał eskalację napięć w Cieśninie Tajwańskiej o to, co nazwał próbą Taipei „opierania się na Stanach Zjednoczonych w dążeniu do niepodległości”, a także o „zamiar niektórych Amerykanów wykorzystania Tajwanu do powstrzymania Chin”.

Ostrzeżenie dla Bidena

„Takie ruchy są bardzo niebezpieczne, jak igranie z ogniem. Ktokolwiek bawi się ogniem, zostanie spalony” – powiedział Xi Bidenowi, zgodnie z chińskim czytaniem.

„Jesteśmy cierpliwi i z największą szczerością i wysiłkiem będziemy dążyć do pokojowego zjednoczenia. Jeśli jednak separatystyczne siły „niepodległości Tajwanu” prowokują, zmuszają lub nawet przekraczają czerwoną linię, będziemy musieli podjąć drastyczne środki”. dodał Shi.

Tak silna retoryka prawdopodobnie odbije się w krajowej opinii publicznej w Chinach, z których wielu zdecydowanie popiera unię z Tajwanem.

Xi zapewnił sobie władzę na ważnym spotkaniu Partii Komunistycznej w zeszłym tygodniu, torując drogę do zabezpieczenia trzeciej kadencji i więcej. A teraz, w całym kraju, jest przedstawiany tak, jakby on również wyszedł zwycięsko ze spotkania z Bidenem.

„Oczywiście w Chinach muszą ogłosić zwycięstwo. Dlatego podkreślali, że administracja Bidena ponowiła swój sprzeciw wobec niepodległości Tajwanu” – powiedział Jean-Pierre Cabestan, ekspert ds. chińskiej polityki z Hong Kong Baptist University.

Dwa tryby, dwa występy

Dla Pekinu punkt widzenia spotkania jest tak samo ważny, jak jego treść.

W stolicy Chin wirtualny szczyt odbył się w pozłacanej i wyłożonej czerwonym dywanem sali Wielkiej Sali Ludowej. Twarze Xi i Bidena pojawiły się obok siebie na ogromnym ekranie transmitującym na żywo spotkanie, podczas gdy chińscy przywódcy, w tym sam Xi, siedzieli kolejne metry po przeciwnej stronie sali, co było uderzająco odmienne od tego, jakie mieli amerykańscy urzędnicy w Pokoju Roosevelta. Biały Dom.

Według chińskiej lektury Xi porównał Chiny i Stany Zjednoczone z dwoma gigantycznymi statkami na morzu, z których każdy musi być mocno sterowany, aby uniknąć kolizji.

„W pewnym sensie daje to Chinom wielki prestiż, status wielkiego mocarstwa” – powiedział Cabestan. „Biden zgodził się rozmawiać z Chinami na równych zasadach, zwracając uwagę na główne problemy, które oba kraje muszą wspólnie rozwiązać, od zmian klimatycznych i Korei Północnej po Afganistan. ”.

Xi szuka stabilnego związku z Biden

Dla Xi budowanie mostów z Bidenem i próba normalizacji stosunków dwustronnych pomaga również w jego wewnętrznej agendzie politycznej.

„Prezydent Xi wkracza oczywiście w bardzo polityczny rok”, powiedział Paul Heinley, dyrektor Carnegie-Tsinghua Center for Global Politics, powołując się na próbę Xi zapewnienia bezprecedensowej trzeciej kadencji u władzy na XX Zjeździe Partii tej jesieni.

Czy chińskie zbrojenie rośnie? Oto co wiemy 2:46

„Tak więc (będzie to) ważny rok i myślę, że prezydent Xi będzie bardzo skoncentrowany na usunięciu tego ryzyka i niepewności w stosunkach amerykańsko-chińskich, aby mógł naprawdę skupić się na polityce wewnętrznej w ramach przygotowań do Kongresu” – powiedział Hanley.

Oczywiste jest, że Xi jest zainteresowany zmniejszeniem ryzyka przed Kongresem i ustanowieniem stabilnych relacji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz wprowadzeniem barier ochronnych, aby zapobiec nieoczekiwanym incydentom prowadzącym do konfliktu”.

Czynniki wewnętrzne prawdopodobnie odegrają rolę dla obu liderów w nadchodzącym roku, powiedział Ryan Haas, starszy pracownik Brookings Institution.

„Żaden z liderów nie chce sprawiać wrażenia, że ​​łagodzi swoje podejście do drugiego, ale jednocześnie żaden z liderów nie dostrzeże korzyści płynących z eskalacji relacji znacznie poza obecny poziom napięcia” – powiedział.

„Więc związek prawdopodobnie przejdzie między dość stabilną podłogą a sufitem w ciągu następnego roku”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *