Peru: Opozycyjni członkowie Kongresu mobilizują poparcie dla wniosku przeciwko Pedro Castillo | międzynarodowy

Peru: Opozycyjni członkowie Kongresu mobilizują poparcie dla wniosku przeciwko Pedro Castillo |  międzynarodowy

Sprzeciwiający się kongresmeni zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby złożyć przeciwko niemu wniosek o impeachment Prezydent Peru Pedro Castillo, Z powodu trwałej niemocy moralnej, chociaż jeszcze jej nie wyleczyli. Propozycja potrzebuje poparcia 26 członków Kongresu i ma ich 43, ale aby została przyjęta do debaty, wymagane są 52 głosy; Inicjatywa parlamentarzystki z konserwatywnej formacji Avanza Paez nie zyskała w czwartek niezbędnego poparcia i wywołała odrzucenie Kongresu, ale przedstawiciele jej partii i skrajnie prawicowej Renovación Popular w piątek zdecydowali się do niej dołączyć. Później były kandydat na prezydenta Keiko Fujimori z Fuerza Popular zapowiedział, że jej siedziba poprze tę propozycję, zapewniając 24 dodatkowe poparcie.

Tzw. wakat z powodu trwałej niezdolności moralnej jest liczbą przewidzianą w Konstytucji, chociaż nie precyzuje, w jaki sposób określany jest status głowy państwa. Od 2017 roku członkowie Kongresu wykorzystują ten mechanizm jako formę nacisku na władzę wykonawczą, bo jeśli uzbierają 87 głosów, bez dalszych ceregieli zwalniają prezydenta. W grudniu 2017 r. Parlament kierowany przez Fujimoriego i jego sojuszników po raz pierwszy postawił ówczesnego prezydenta na linę. Wasza Ekscelencja Prezydent Pedro Pablo Kuczyński, który był przedmiotem dochodzenia podatkowego w sprawie Odebrecht. Wtedy nie zdobyli wystarczającej liczby głosów, ale w marcu 2018 roku. Kuczyński wolał zrezygnować przed wydaleniem. Zastąpił go wiceprezydent Martin Vizcarra.

W listopadzie 2020 r. banki, które bronią partykularnych interesów – w tym swoich przywódców – zostały zbadane pod kątem prania pieniędzy lub korupcji – Głosowali na wakat Vizcarra, po czym Manuel Merino objął stanowisko tymczasowego gubernatora, który do tej pory był marszałkiem parlamentu. Biuro Prokuratora Generalnego prowadziło dochodzenie w sprawie Vizcarry za przyjmowanie łapówek, gdy był gubernatorem prowincji Moquegua w 2014 roku.

Wykorzystanie wakującego numeru przeciwko Vizcarrze zostało uznane przez większość Peruwiańczyków za nielegalne, o czym świadczą masowe protesty we wszystkich regionach przeciwko Merino, który został zmuszony do opuszczenia urzędu po sześciu dniach w wyniku przemocy policji wobec protestujących, powodując dwa młodzi mężczyźni mają zostać zabici, a ponad 200 rannych.

Kongresmenka Patricia Chirinos, przygotowana teraz przez kongresmenkę na wakat, stwierdza, że ​​Castillo „pokazał swoją pogardę dla porządku prawnego i rządów prawa; na przykład nie przestrzegając obowiązku zapewnienia przejrzystości spotkań w pałacu rządowym, działając w w sposób potajemny i bez względu na interesy, które działały wokół nich”, aby podjąć decyzję”. Profesor i lewicowy związkowiec wysłał pierwsze pięć dni swojej kadencji z pałacu rządowego i w obliczu krytyki został poprawiony.

Na czwartkowej sesji plenarnej Chirinos poprosił kolegów o poparcie jego dokumentu: „Prezydent Castillo cierpi nie tylko na niemoc moralną, cierpi na całkowitą niezdolność do rządzenia tym krajem. Brońmy ojczyzny, kraj umiera”. Zastępca jest trzecim wiceprzewodniczącym Kongresu.Dzień wcześniej, na głównym biznesowym wydarzeniu w Peru – dorocznej konferencji wykonawczej – przewodnicząca parlamentu Maria del Carmen Alva podkreśliła, że ​​”wakat” nie jest na porządku dziennym tego władza w państwie.

Dołącz do EL PAÍS teraz, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Czwartkowy wieczór, Premier Mirtha Vasquez Wysłał list do Alfy, odrzucając propozycję Chirinusa. Niestabilność polityczna jest przeszkodą w realizacji celów kraju. Wzywamy Radę Dyrektorów i Kongres do wzięcia politycznej odpowiedzialności za wniosek wiceprezydenta o stanowisko bez dalszego uzasadnienia” – napisał na Twitterze Vasquez, dołączając wezwanie.

Najstarsza córka Alberto Fujimori, która stoi w obliczu procesów o pranie brudnych pieniędzy i przegrała w drugiej turze wybory z Castillo, napisała na Twitterze, przyjmując swoją pozycję za pewnik. „Na Fuerza Popular wierzymy, że ten rząd wykazuje trwałą niezdolność do kierowania krajem. Z tego powodu Rada Władzy Ludowej postanowiła podpisać wniosek o stanowisko prezydenckie. Przyszłość kraju nie powinna być przedmiotem politycznych kalkulacji ani głosów Chodzi o zasady i przekonania” – powiedział Fujimori.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje w Portal społecznościowy Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *