Philip Sands: „Chciałem zrozumieć prawdę o nazistowskiej rodzinie”

Był to pierwszy artykuł opublikowany w Financial Times w 2013 roku, a jego tytuł wywołał niejedną kontrowersję: „Mój dobry nazistowski ojciec”. Potem film dokumentalny, następnie 10-odcinkowy podcast w BBC z siedmioma milionami obserwujących, a na koniec książka. Mimo wszystko angielski pisarz Philip Sands (Londyn, 1960) zajęło dekadę, mając jasny cel: ujawnienie życia Otto Wachtera, nazistowskiego przywódcy, który mimo swoich zbrodni nigdy nie zdobył „rozgłosu” Josepha Goebbelsa. i jego rekord. Albo Heinrich Himmler. Ale śledztwo w Sands poszło dalej, ponieważ opierało się również na ciężkiej spuściźnie, którą Wächter wstrzyknął swojej rodzinie, a zwłaszcza Horstowi, jego najmłodszemu synowi, który wielokrotnie odmawiał przyznania się do zbrodni popełnionych przez twojego ojca.

Punktem wyjścia dla całej tej historii jest wciągająca autobiografia zatytułowana Droga ucieczkiJeśli chodzi o Anagrama, który jest teraz dostępny w Chile, miał wiele wspólnego z Horstem, którego Sands poznał na początku ostatniej dekady. Syn nazistowskiego oficera powiedział brytyjskiemu pisarzowi z zamku, że zamieszkał w domu i gdzie mieszkał prawie w izolacji: „Nie jest prawdą, że mój ojciec zmarł na chorobę”. Autor odpowiedział: „Jaka jest więc prawda?”

Stamtąd Philip Sands ujawnił historię, która zaczyna się od Otto Watchera w wieku 21 lat, który w 1923 roku wstąpił do Austriackiej Partii Narodowo-Socjalistycznej, a później stał się jednym z pierwszych zwolenników Adolfa Hitlera w Wiedniu. Wkrótce potem Wächter, prawnik lubiący bluźnierstwo, awansował na szczyt partii nazistowskiej w Niemczech, stając się później porucznikiem przerażającego SS – bezwarunkowej siły paramilitarnej Hitlera – aw czasie drugiej wojny został gubernatorem Krakowa. Polska) i Galicja (Ukraina). Jego podpis pozwolił nie tylko na tworzenie gett, ale także spowodował śmierć tysięcy ludzi, w większości Żydów. W pewnym momencie nawet usunął swoich profesorów uniwersytetu z ich stanowisk.

Otto Wachter w czarnym płaszczu w lewym górnym rogu zdjęcia nadzoruje egzekucję dwóch obywateli polskich w Bochni. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Philipa Sandsa

W jaki sposób po zakończeniu wojny Otto Watcher znalazł się w Rzymie, „pod osłoną” biskupa, by ostatecznie umrzeć w 1949 roku w dziwnych okolicznościach, gdy zamierzał udać się do Ameryki Południowej? Kim naprawdę był ten nazistowski przywódca? Sandsowi udało się to rozszyfrować, ale nie było to łatwe, ponieważ w korespondencji, którą Wächter prowadził z żoną, oboje unikali wymawiania imion. „Chciałem zrozumieć prawdę o nazistowskiej rodzinie” – mówi Sands w wywiadzie trzeci Przez Zoom.

Z jego książki jasno wynika, że ​​Wächter był bezpośrednim nazistą. Potwierdza to jego rola jako władcy okupowanej Polski, czy był ofiarą historii, czy mógł wybrać inny los?

Otto Wachter był nazistą wysokiej rangi, a nie ofiarą. Zdecydował się przyłączyć do nazistów, z którymi był do końca. Jego ojciec był niemieckim nacjonalistą i wojskowym. Naprawdę wierzył w projekt (Hitlera). Był antysemityzmem i mordercą, o czym świadczą znalezione przeze mnie zdjęcia. A jego żona, Charlotte, była nazistką do ostatniego dnia swojego życia.

Nazistowski oficer Otto Wachter zmarł w Rzymie w 1949 roku. Jego żona i młodszy syn uważają, że został otruty. Ale fabuła, która obejmuje szpiegów i sam Watykan, jest bardziej złożona i nieprzewidywalna.

Jak mogła być ojcem rodziny, względnie dobrym mężem, a jednocześnie nakazać utworzenie getta i mordowanie żydowskich obywateli?

Otto Watcher nie był potworem. Z jednej strony był osobą porządną, życzliwą i pełną szacunku. Ale jednocześnie robił straszne rzeczy. Ci ludzie mają wiele osobowości iw tym przypadku krzyżują się linia po linii. Najważniejsze pytanie brzmi: dlaczego.

Wächter, w czarnym SS, po rzezi polskich obywateli. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Philipa Sandsa

Po klęsce Hitlera i zakończeniu drugiej wojny Otto Wachter przez trzy lata ukrywał się w austriackich górach wraz z innym młodszym nazistą Burckhardtem Rathmanem (Buko) z SS. To Charlotte przyniosła im zapasy, więc czy otrzymywała wtedy pomoc od Watykanu?

Zdarzyła się niesamowita rzecz. Pewnego dnia zapytałem Horsta o Poco: kim on jest, jak wygląda, czym się zajmuje. – Mogę ci o nim opowiedzieć albo zadzwonić do niego – powiedział Horst. Więc zadzwoniliśmy do niego po 71 latach z Wächter. Zaprosił mnie do swojego domu i udzielił mi jedynego wywiadu, jaki kiedykolwiek miał. W swojej bibliotece nie tylko miał nazistowskie książki, ale miał oprawione zdjęcie Hitlera w 2017 roku! Według Boco, Wächter powiedział mu w 1948 roku, że chce wyjechać do Ameryki Południowej, do Argentyny. To Walter Rauf (inny esesman, który szukał schronienia w Chile i zmarł w Santiago w 1984 r.) Polecił go w liście do Ameryki Południowej lub Afryki Południowej. Dlatego udał się do Rzymu. Przeprawa przez góry była naprawdę imponująca, ale Watykan nie pomógł. W Rzymie w 1949 r. Podszedł do niego biskup Alois Hodal.

***

To właśnie w stolicy Włoch historia nazistowskiego przywódcy przybrała nieoczekiwany obrót. Otto „znalazł” pokój w klasztorze Vigna Pia i wkrótce odkrył swoje hobby: pływanie w Tybrze, pomimo brudnych wód. Ustawiony również jako dodatek do filmu. W Rzymie odwiedzał nie tylko biskupa Hodala, ale także starego towarzysza: Karla Haasa, innego nazistowskiego zbrodniarza, który skończył jako szpieg dla Stanów Zjednoczonych, w kontekście walki Waszyngtonu ze Związkiem Radzieckim. Przez cały ten czas Wächter żył w strachu przed odkryciem, aż zmarł nagle w lipcu 1949 roku, prawdopodobnie „otruty” według Horsta i Charlotte.

Kim jest biskup Hadeel?

Dowiedziałem się, że Hadeel pracował jako szpieg dla Amerykanów. Poinformował Amerykanów o przybyciu Wächtera do Rzymu. Haas też był szpiegiem, podobnie jak rzecznik papieża Piusa XII. To w kontekście zimnej wojny.

Dlaczego więc Hoddle Auto i Shutter pomogły? Czy biskup go zdradził?

Nie wiem, czy Hadeel go zdradził. Stało się tak, że Hoddle i Hass pracowali razem dla Amerykanów, ale Shutter nie wiedział. Myślę, że stało się, ale nie mam dowodów, że w lipcu 1949 r. Haas próbował zwerbować Wächtera do pracy w Stanach Zjednoczonych. Po weekendzie spędzonym z Haasem nad jeziorem Albano napisał do Charlotte, że świetnie się bawił później ze starym i chorym towarzyszem. Myślę, że Otto nie został otruty, ale zachorował od pływania w Tybrze, prawdopodobnie leptospiroza.

Więc czy Otto Wachter nie był ofiarą spisku przeciwko niemu?

Miesiąc temu otrzymałem list z Jerozolimy od mężczyzny, który powiedział mi, że jego teść, który zmarł w 2019 roku, był włoskim Żydem wysłanym do Rzymu w 1948 roku, aby podążał za Hoddle’em i pojmał wówczas nazistów. Miasto. Ten człowiek wrócił do Izraela w sierpniu 1949 roku, miesiąc po śmierci Otto Watchera …

***

Ale Droga ucieczki Nie tylko historia Wächtera, ale także dochodzenie Sandsa krzyżuje się z rolą jego żony Charlotte, a także z duchami, które od dziesięcioleci prześladują Horsta i Kupującego. W książce jest szczególnie napięta scena, w której brytyjski autor pokazuje synowi Otto serię zdjęć, które znalazł w archiwum w Warszawie, gdzie jego ojciec jest widziany podczas egzekucji Polaków w Bochni.

„(Horst) chciał ich zobaczyć. Pokazałem mu trzech. Pierwszy przedstawiał rząd młodych mężczyzn na polu, z wyrytym na twarzach strachem. Zostali wybrani tylko dlatego, że byli Polakami i byli w Buchanii, a oni stali z ręce na głowach lub przed twarzami lub za plecami. Niektórzy płakali. Jeden z nich płakał. Upadł i leżał na śniegu. Drugie zdjęcie uchwyciło moment śmierci (…). W tle rząd oficerów kontemplował scenę owiniętą w kurtki (…). Powiedziałem Horstowi, że to chyba Otto ”- mówi Sands. Horst milczał.

Horst Wachter (syn nazistowskiego dowódcy), „Boko” (oficer SS, który był z nim potajemnie po drugiej wojnie) i pisarz Philip Sands, w styczniu 2017 r. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Philipa Sandsa

Charlotte, żona Otto, okazywała bezwarunkową miłość mężowi, więc czy myślisz, że mogła zmienić korespondencję, aby ukryć zbrodnie Obserwatora?

Dla mnie Charlotte jest najciekawszą postacią w książce. Chciałem zrozumieć, jak go naciskałem, wspierałem i kochałem. Z korespondencji usunięto dwa ważne lata. Nie wiem, dlaczego tak nie było, ale podejrzewam, że ktoś majstrował przy fragmentach bardziej potępiających wiadomości. Na przykład list z listopada / grudnia 1939 roku, w którym Otto powiedział Charlotte, że następnego dnia będzie musiał rozstrzelać 50 Polaków. Nie było tego w oryginalnej korespondencji, ale było to traktowane jako poufne. Mogło zmienić część wiadomości.

Jak żona Otto, która żyła do 1985 roku, mogła go kochać pomimo swojej wiedzy o morderstwach?

Ponieważ była także nazistką. Nie było to dla niej trudne. Jej życie było mu poświęcone. Kiedy wojska amerykańskie zajęły Austrię w 1945 roku, znaleźli Charlotte i zapytali, czy jest nazistką. Odpowiedziała tak. Powiedział im: „Oczywiście, czemu nie”. Wtedy żołnierze przyznali jej, że maszerowali przez Niemcy przez cztery tygodnie i że była „pierwszą nazistką, jaką znamy”. Podczas jednej z moich wizyt w zamku syna Otto żona Horsta, Jacqueline, szeptała mi, że Charlotte była nazistką aż do dnia swojej śmierci.

Otto Wachter, żona Charlotte i dwoje ich dzieci, na zdjęciu z 1944 r. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Philipa Sandsa

Wyobrażam sobie, że twój związek z Horstem nie był łatwy, więc jak to możliwe, pomimo dowodów, że wciąż zaprzecza zbrodniom swojego ojca?

Przyznaje, że jego ojciec był nazistą i że jest w to zamieszany, ale nie akceptuje tego, że popełnił zbrodnie. Horst stworzył własną powieść i żył z nią. To sztuczna konstrukcja, która pozwala mu przetrwać. Nic go nie przekona i jakoś nie udaje mi się go przekonać. Jednak kiedy siadasz z nim, kiedy patrzysz mu w oczy, on wie (co zrobił jego ojciec) głęboko w swoim sercu. Jego córka Magdalena uważa, że ​​mam rację, a jej ojciec nie. To wspaniała historia rodzinna.

***

W lutym 2022 roku Sands pojedzie do Watykanu w ramach zaproszenia do rozmowy o swojej książce z potomkami Otto Wachtera. Nazistowski przywódca miał sześciu synów i 23 wnucząt, z których wielu było katolikami. „Sam papież Franciszek jest tym wszystkim zainteresowany” – mówi brytyjski autor, który mówi, że Horst wciąż żyje, ale nie rozmawia już ze swoją córką Magdaleną, która przeszła na islam i nie otrzyma od ojca żadnego spadku.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *