Pierwszy prokurator europejski ostrzega przed „dużym ryzykiem” popełnienia przestępstw z funduszy UE

Upewnić się że „Żaden kraj nie jest wolny” od korupcji, Prokurator europejski Laura Kudruta Coffici „Jestem bardzo dumny” z bycia gwiazdą w „historycznym momencie” otwarcia Prokuratury Europejskiej 1 czerwca, oraz Ostrzeżenie przed „wysokim ryzykiem” przestępczości związanej z funduszem naprawy pandemicznej. „Jestem bardzo dumny z bycia pierwszym prokuratorem generalnym w Europie i z założenia nowej Prokuratury Europejskiej. Myślę, że początek EPPO (jego angielski akronim) jest historycznym momentem” – powiedział Cofici w wywiadzie dla Efe przeprowadzonym przez agencję wideokonferencyjną z Luksemburg.

Został utworzony w celu prowadzenia dochodzeń i ścigania osób naruszających budżet UE EPPO Jest to „narzędzie” służące „ochronie naszych interesów gospodarczych”, więc „musi być silne, wydajne i skuteczne” – mówi słynny rumuński prokurator, który kieruje niewielkim zespołem, który będzie również nadzorował wielomilionowy fundusz naprawczy. KorupcjaDefraudacja i oszustwa w wielu formach To sprawia, że ​​Unia Europejska traci rocznie około 500 mln euroObliczał w czasach regularnych budżetów.

Odpływ gotówki, który może się nasilić z powodu koronawirusa, skłonił Unię Europejską do utworzenia funduszu w wysokości około 800 miliardów euro. Drugim beneficjentem będzie Hiszpania z kwotą około 140 000 mln euro. „Przy tak dużej ilości pieniędzy i elastyczności istnieje duże ryzyko większej przestępczości w Europie, zwłaszcza w systemie opieki zdrowotnej, rolnictwie, badaniach i zamówieniach publicznych”, ostrzega Coffici.

Na monumentalne zadanie wykrywania i ścigania korupcji Biuro Antykorupcyjne otrzymuje roczne fundusze w wysokości 44,9 mln euro. “Mamy fundusze dla 140 prokuratorówWedług Cofici, który podkreśla potrzebę „pięćdziesięciu śledczych i analityków finansowych w Luksemburgu”, gdzie mieści się prokuratura, biorąc pod uwagę „wyzwania” związane z „prowadzeniem dochodzeń w 22 państwach członkowskich z 22 przepisami prawa karnego i 22 różnymi procedurami”.

W razie Oszustwo podatku VAT w wysokości ponad 10 milionów euro Odbywa się w co najmniej dwóch krajach Unii Europejskiej, Jurysdykcję mają luksemburscy prokuratorzy Ponadto jego przejęcia i oszustwa dotacyjne należą do obszaru jego działalności, a także korupcja i pranie pieniędzy związane z tymi oszustwami. Cofici wyjaśnia, że ​​analitycy finansowi są „bardzo ważni”, ponieważ oprócz łączenia danych pomagają prokuratorom „identyfikować aktywa i nieruchomości, które można przejąć”.

Pięć krajów, Polska, Węgry, Dania, Irlandia i Szwecja, nie przystąpiło do EPPO z powodu „decyzji politycznej”

Mówi, że pięć krajów, a mianowicie Polska, Węgry, Dania, Irlandia i Szwecja, nie przystąpiło do EPPO z powodu „decyzji politycznej”. Cofici, który ma nadzieję, że Komisja Europejska przekona ich do „przyłączenia się”; Podczas gdy Finlandia (za „zmianę ustawodawstwa”) i Słowenia Nie powołali prokuratorów powołanych na szczeblu krajowym. Ten ostatni kraj, jeśli to możliwe, jest najbardziej niepokojący, ponieważ kierowałem jego rządem Prawicowy populista Yaniz Cansa I że 1 lipca przejmie rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej, delegowani prokuratorzy, już wybrani przez jego parlament, odwołali ich jako „niewystarczających”.

„Nie jesteśmy skonfigurowani, aby pozwolić nikomu zostawić sprawy Słowenii w szufladzie (…) Ten pozorny brak współpracy władz Słowenii z EPPO poważnie podważa zaufanie do systemów kontroli pieniądza w Słowenii” – powiedział Kovici.

i to jest EPPO działa na dwóch poziomachPierwsza, scentralizowana w Luksemburgu, z Cofisi i 22 prokuratorami (po jednym z każdego kraju uczestniczącego), a druga z krajowymi prokuratorami, którzy pracują w swoich krajach w sposób skoordynowany. W Hiszpanii tak jest w Luksemburgu Concepcion Sabadell, Który praktykował prokuraturę w sprawie Gortel, a poprzednio pełnił funkcję prokuratora specjalnego do spraw zwalczania korupcji i przestępczości zorganizowanej, jest „bardzo dobrym prokuratorem” i „bardzo aktywnym”, zdaniem Cofici, również „wspaniały zespół w Hiszpanii”, z „dużym doświadczeniem w dochodzeniu oszustw podatkowych i korupcji. Nie zapominajmy – jak podkreśla – że Hiszpania jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i ma dużą wiedzę na temat prowadzenia dochodzeń przestępstwa związane z podatkiem od wartości dodanej.

„Jestem pewien, że razem przyczynimy się do lepszej ochrony funduszy europejskich w Europie” – mówi Coffici, którego „doświadczenie z władzami hiszpańskimi jest wspaniałe” i wieloletnie, odkąd Krajowa Dyrekcja ds. Przeciwdziałania Korupcji w Rumunii (DNA po rumuńsku), która go wydała, Powstał „na podobieństwo hiszpańskiego modelu”.

Z własnego doświadczenia nie wierzy, że istnieją kraje bardziej skorumpowane niż inne (twierdzi, że nie ma krajów czystych):Gdybyśmy mieli pieniądze europejskie, byłyby przypadki we wszystkich państwach członkowskich, we wszystkich państwach członkowskichPowtarza, ale z optymizmem stawia czoła „ogromnemu wyzwaniu”, ponieważ ma „bardzo dobry, silny i profesjonalny zespół. Jestem przekonana, że ​​odniesiemy sukces ”- mówi.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *