Madryt, 28 października (EFE). – Jeśli obecna sytuacja się utrzyma, zakłócenia klimatyczne mogą spowodować „4% spadek PKB w 2050 i 8% w 2100” w grupie krajów G20, co według raportu odpowiada za 80% globalnej emisji dwutlenku węgla. Euro-Śródziemnomorskie Centrum Zmian Klimatu (CMCC).
Świadczy o tym „Atlas Skutków Klimatu dla G20”, raport Centrum Zmian Klimatu, głównego włoskiego ośrodka badawczego zajmującego się zmianami klimatycznymi, którego specjaliści współpracują z Międzyrządowym Panelem Ekspertów ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Według ich danych, jeśli emisje będą nadal rosły, „żaden aspekt życia w krajach G20 nie pozostanie na marginesie zmian klimatycznych”, ponieważ nie tylko gospodarka ucierpi „poważnie”, ale także dostawy żywności, dostępność wody i ludzi. zdrowie we wszystkich krajach również będzie miało wpływ.Grupa Dwudziestu.
W szczególności Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska, Indie, Japonia i Korea Południowa mogą odczuć „spadek PKB o ponad 10%” z powodu zaostrzającego się wpływu klimatu, podczas gdy Kanada, Indonezja i RPA poniosą „straty ponad 13%”. ”
Raport dodaje, że ograniczenie emisji „znacznie zmniejszyłoby szkody”, ponieważ gdyby wzrost temperatury był ograniczony do 2 stopni – pomimo porozumienia paryskiego, które zmierzało do ograniczenia go do 1,5 stopnia – koszt wpływu na klimat w G20 zostałby zredukowany do zaledwie 0,1 % PKB w 2050 i 1,3% w 2100.
Wśród konkluzji tego dokumentu jest ostrzeżenie, że „PKB w całej UE spadnie o około 2% w 2050 i 5% w 2100”, ale jeśli te efekty pozostaną „na niskim poziomie”, spadek będzie wynosił od „2 % w 2100 i mniej niż 1,5% w 2050.”
Ponadto wybrzeża Morza Śródziemnego „mogą cierpieć z powodu erozji do 10 metrów rocznie”, co będzie miało negatywny wpływ na turystykę w regionie.
W badaniu zauważono również, że obszar spalony przez pożary buszu „może wzrosnąć o 1659 kilometrów kwadratowych rocznie od chwili obecnej do 2050 r.” – obszar większy niż rozmiar Londynu – i najgorszy scenariusz dla takich incydentów istniałby „w krajach Europa Południowa i Wschodnia, taka jak Hiszpania, Włochy, Grecja, Polska i Bałkany”.
Wśród skutków niekontrolowanego wzrostu temperatury Centrum Kontroli Zmian Klimatu przewiduje, że „fale upałów w Brazylii będą trwać 76 razy dłużej w latach 2036-2065, a rybołówstwo we Francji może spaść nawet o 45% do 2050 r. i może przekroczyć 90% Amerykanów zapada na gorączkę denga”.
Ten dokument, skompilowany przez ponad 40 naukowców, zauważa, że „w ciągu ostatnich 20 lat zgony związane z upałami wzrosły o co najmniej 15% we wszystkich krajach G20”, podczas gdy pożary we wszystkich krajach z tej grupy spaliły „większy obszar o półtora raza wielkości Kanady.
Dalsze cięcia emisji zmniejszyłyby ten ponury scenariusz, tak więc na przykład „potencjalna utrata połowów ryb w Indiach zostałaby zmniejszona o połowę przy niskich emisjach”, podczas gdy „w Stanach Zjednoczonych cięcia emisji zmniejszyłyby o ponad połowę szkody gospodarcze powodowane przez morze poziomy rosną” w porównaniu ze scenariuszem wysokich emisji.
„Wskaźniki przedstawione w tym atlasie pokazują, że zmiany klimatyczne wpływają na wszystkie aspekty życia: zdrowie, zaopatrzenie w żywność czy sposoby zarabiania na życie” – podkreśliła dr Michelle Teichlar z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii (USA).
Z tego powodu poprosił przywódców G20 o zidentyfikowanie „społeczności najbardziej potrzebujących inwestycji adaptacyjnych w celu zwalczania ekstremalnych upałów, podnoszenia się poziomu mórz, dymu z pożarów i innych zagrożeń związanych ze zmianą klimatu”.
Mililitry/ppm/rok
© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”