Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva uda się w niedzielę do Chin z wizytą państwową skupioną na ożywieniu biznesu ze swoim głównym partnerem handlowym i dołączeniu do Xi Jinpinga w celu realizacji planów pokojowych w wojnie na Ukrainie.
Początkowo Lula miał lecieć do Pekinu w sobotę, ale w czwartek zdiagnozowano u niego „łagodne zapalenie płuc”, co zmusiło go do przesunięcia wyjazdu o jeden dzień – poinformowała prezydencja.
Rządzący od stycznia lewicowiec obiecał „zastąpić Brazylię w geopolityce Nowego Świata” po izolacjonizmie swojego poprzednika, Jaira Bolsonaro.
Jego oficjalny harmonogram rozpoczyna się we wtorek, kiedy spotka się z Xi.
A Lula wraz ze swoim chińskim odpowiednikiem przedstawi swoją propozycję utworzenia grupy państw pośredniczących w wojnie na Ukrainie, którą rozpoczął w styczniu, odmawiając wysyłania amunicji do Kijowa, bo Brazylia, jak powiedział, jest krajem „pokojowym”. .
Zdaniem Brasilii „Chiny są ważnym sojusznikiem” tej inicjatywy.
Przywódca-weteran chce ustawić Brazylię jako pośrednika w wielonarodowym dialogu na Ukrainie iw ten sposób naśladować jej pośrednictwo w umowach nuklearnych między Iranem a Stanami Zjednoczonymi podczas swojej drugiej kadencji (2007-2010).
Ze swojej strony Chiny promują 12-punktową propozycję pokojową, którą Xi omówił w tym tygodniu w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem i która zawiera wezwanie do dialogu i poszanowania suwerenności terytorialnej wszystkich krajów.
Putin wyraził ostrożne poparcie, podczas gdy mocarstwa zachodnie oskarżają Pekin o milczące wspieranie zbrojnej interwencji Moskwy.
Ze swojej strony prezydent Francji Emmanuel Macron będzie rozmawiał z Xi o sposobach „powrotu pokoju” na Ukrainie podczas wizyty państwowej w Chinach w dniach 5-8 kwietnia – poinformował w piątek Pałac Elizejski.
– chińska inwestycja –
Lula przyjedzie do Pekinu ze swoją świtą biznesmenów i ministrów.
„Wizyta Luli jest bardzo wyraźnym sygnałem potrzeby dialogu dwustronnego na wysokim szczeblu” – powiedział agencji AFP Evandro Menezes de Carvalho, ekspert ds. Chin w Fundacji Getulio Vargas.
Bolsonaro odwiedził Chiny w swoim rządzie (2019-2022), ale stosunki pogorszyły się po tym, jak skrajnie prawicowy przywódca sprzymierzył się z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem, obwiniając Pekin o wybuch epidemii Covid-19.
Jednak handel dwustronny nadal się rozwijał.
W ubiegłym roku wymiana między obydwoma krajami przekroczyła 150 miliardów dolarów, chociaż brazylijscy biznesmeni nadal mają trudności z lokowaniem na chińskim rynku towarów o wyższej wartości dodanej.
Menezes, który powołuje się na potencjał w półprzewodnikach, sztucznej inteligencji lub szybkich pociągach, powiedział, że Brazylia chce pobudzić „handel w celu dywersyfikacji produktów (…), ale także przyciągnąć chińskie inwestycje i postęp w innych kierunkach”.
Brazylia z 70,3 miliardami dolarów w latach 2007-2020 jest głównym celem chińskich inwestycji w Ameryce Łacińskiej (48%), według Brazylijsko-Chińskiej Rady Biznesu.
Fundusze są inwestowane głównie w energetykę i ropę naftową, ale także w fabryki samochodów, ciężki sprzęt, górnictwo, agrobiznes i technologie informacyjne.
Pół tysiąca przedsiębiorców, w tym połowa Brazylijczyków, głównie z agrobiznesu, poprowadzi seminarium 29 czerwca.
Sektor zyskał na popularności w czwartek, kiedy Chiny zdecydowały się znieść zakaz importu brazylijskiego mięsa po miesiącu, po wykryciu „nietypowego” przypadku tzw. „choroby wściekłych krów”.
Brazylia to ogromny rynek dla chińskich firm, takich jak producent sprzętu telekomunikacyjnego Huawei. Postępy między obydwoma krajami w zakresie wykorzystania juana w handlu dwustronnym wartym miliardy dolarów otworzyłyby drogę do większego umiędzynarodowienia chińskiej waluty.
„Udane stosunki z Brazylią przybliżają Chiny do globalnych celów gospodarczych bardziej niż jakikolwiek inny kraj” — powiedział Evan Ellis, ekspert ds. Chin i Rosji w Center for Hemispheric Defence Studies w Waszyngtonie.
– kierunek południowy – południowy –
„Nie wolno nam jednak tracić z oczu faktu, że istnieje również strategiczne powiązanie ze współpracą Brazylii z Chinami w ramach globalnego projektu zorientowanego na południe-południe” – dodaje.
W swoich poprzednich rządach (2003-2010) Lula traktował priorytetowo dyplomację wielostronną i trzykrotnie odwiedził Pekin. W pierwszej kadencji powstała grupa gospodarek wschodzących BRICS, do której należą Chiny, Brazylia, Rosja, Indie i RPA.
We wtorek Lula spotka się również z premierem Li Qiangiem i mówcą NPC Zhao Lijie.
Odwiedzi Narodowy Bank Rozwoju BRICS w Szanghaju wraz ze swoją sojuszniczką Dilmą Rousseff, która rządziła Brazylią w latach 2011-2016 i została w piątek mianowana szefem tej instytucji.
Swoją międzynarodową trasę koncertową zakończy wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 31 marca do 1 kwietnia.
rsr/app/cjc
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”