Plany „Wojna Putina” na Szczyt Trójmorza wraz z energią, cyfryzacją i innowacjami

Ukraińska flaga powiewa nad stolicą Łotwy. W budynkach użyteczności publicznej, w firmach, w prywatnych oknach, a nawet na nadgarstkach młodych ludzi, którzy łączą dwie niebiesko-żółte bransoletki. W ogrodach mnożą się ofiary dla ofiar i naklejki przeciwko Putinowi I jego wojna.

Czasami surowa rzeczywistość przeważa nad miłymi słowami i najlepszymi życzeniami w patrzeniu w przyszłość. a nawet jeden Wielostronny szczyt wysokiego szczebla rozmawiać o pracy Energia, transport, cyfryzacja i innowacje Kończy się to zderzeniem z pilnymi potrzebami chwili. a z niektórymi Opłaty technologiczne odziedziczone z przeszłości. Co w innowacjach zwykle nazywają dziedzictwo.

Oto, co wydarzyło się w Szczyt trzech mórzktóra odbyła się w Rydze, gdzie dyskutowano o wojnie, jest zawsze określana jako „rosyjska agresja” i fragmentacja fizyczna Niektóre główne elementy infrastrukturykoleje, a nie plany tworzenia fizycznych i cyfrowych połączeń ponad granicami.

[Las guerras del futuro, con la 5G como arma definitiva para drones y vehículos autónomos por control remoto]

Inicjatywa Trójmorza (3SI) to osobliwa organizacja, o której niewiele wiadomo w tej części Europy, obejmująca sektor Współpraca Północ-Południe w Europie Środkowej. Jest dwanaście krajów i 111 milionów mieszkańców. Trzy morza, do których odnosi się nazwa, to: Morze Bałtyckie, Czarne i Adriatyckie.

Prezydent Polski Andrzej Duda opowiada jak Wszystko zaczęło się w 2015 rokuw komisji wysokiego szczebla z dziewięcioma innymi szefami państw oraz premierem i wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem.

Stworzyć grupę

Duda opowiada, że ​​był na spotkaniu z ówczesną prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarovic, aby porozmawiać o energii. Postanowili stworzyć plik Dostawa gazu skroplonego z Bałtyku na Adriatykktóry działał już w 2016 roku. Ale przy okazji myśleli o stworzeniu lub ulepszeniu innych spinki do mankietów Koleje i autostrady.

Ta relacja, która bezlitośnie obejmuje Węgry i Słowację, została przedłużona, ponieważ są one pośrodku Do Republiki Czeskiej, Słowenii i Austrii za Centrum; Litwa, Łotwa i Estonia, na północy, uzupełniając relacje z Morzem Bałtyckim; Rumunia i Bułgaria, na południowy wschód, do Połącz się z Morzem Czarnym.

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Od tego czasu grupa odbywa coroczne spotkanie, za każdym razem w innym kraju, które z tej okazji zbiegło się z rzeczywistością sąsiedniej wojny i niezbyt odległym w czasie odradzaniem się duchów. Wszystko oprócz Austrii znajdowało się pod kontrolą Moskwy.

Być może najmocniejszą deklaracją szczytu, oprócz jednoczesnego potępienia Rosji i solidarności z Ukrainą, są słowa Łotwy. Dombrovskis, w imieniu Komisji Europejskiej. Wiceprezydent Europy w obliczu rosyjskich gróźb podkreśla, że ​​Litwa nie nałożyła własnych sankcji, zamykając przejście przez jej terytorium dla Rosyjska enklawa Kaliningraduale zastosował te ustanowione przez Unię Europejską.

[Lituania bloquea el transporte de mercancías en Kaliningrado y aumenta la tensión Rusia-UE]

Wszystko to, dalekie od zwyczajowych sposobów na spotkaniach, w których mówi się o promocji i korzystaniu z postępu technologicznego, prawie nie pozostawia miejsca dla zespołów technicznych.

W tych planach podniesionych do rozszerzenia Połączenia 5G ponad granicamiktóry ułatwia drogi i projekty inteligentne wychwytywanie dwutlenku węglado produkcji paliw syntetycznych.

Sowieckie dziedzictwo kolejowe

Jak najpilniejsze projekty i ich przywiązanie do rzeczywistości potwierdzają szczyt Bardzo poważne niedogodności Co mieli na myśli różnice w Pokaż tor kolejowy. To dziedzictwo Europy podzielone na dwa bloki. Kraje Orbita sowiecka utrzymuje odległość szynową od 1520 do 1524 metrów, podczas gdy standard europejski to 1435 metrów.

Towar nie może zostać wysłany Ani ludzi w bezpośrednim pociągu z Odessy (Ukraina), ani z Rzeszowa (Polska), np. do Amsterdamu czy Marsylii. Oznacza to, że ziarno przechowywane na Ukrainie, a nie spotykane na rynkach światowych spowoduje głódnie da się dojechać pociągiem do reszty Europy (a później do Afryki, Azji) bez bolesnej przesiadki na starożytnej granicy.

W Hiszpanii jesteśmy świadomi tych niedociągnięć: tradycyjna sieć kolejowa połączona z Portugalią ma szerokość 1668 metrów. Mamy jednak wysoka prędkość zbudowany z Europejski show.

Kilkadziesiąt lat temu Talgo wynalazł system zmiennej szerokości toru dla pociągów Zmień rozstaw kół, co pozwala im przejść do Francji za pomocą rozszerzenia adaptacyjnego. W innych punktach krajowych ta modyfikacja jest już wprowadzana, jak w Antequera (Malaga), aby pociągi mogły korzystać z trasy AVE do Sewilli, a następnie przesiadać się na odcinkiHiszpański show.

Ale co, jeśli użyjesz pliku? Rozwiązanie technologiczne w wagonach kolejowych (budowa odpowiednich stacji adaptacyjnych), a także w przypadku odnowienia układów tras (zmiana skali), połączenie kolejowe w Europie Wschodniej będzie wymagało duża inwestycja, W średnim i długim okresie.

Potrzeba spowodowana wstrzymaniem zboża na Ukrainie jest bardzo pilna. Awarie nie zawsze są rozwiązywane przez innowacje, jeśli chodzi o duże infrastruktury.

Port Burgas

Naturalnym wyjściem dla tego eksportu jest morze, ale port Ukrainy Odessa w oblężeniu Rosyjska marynarka wojenna. Kolejne porty łączące je pociągiem będą w Rumunii lub Bułgarii.

Szczególnie namacalną wiadomością na Szczyt Trójmorza jest decyzja o nabyciu „dużej części” Port Burgas w Bułgariiza pośrednictwem Funduszu Inwestycyjnego 3SI, w celu poprawy i modernizacji swojej infrastruktury.

Port Burgas znajduje się najbliżej Bosforu w Unii Europejskiej (Stambuł, Turcja) Ustępuje od Morza Czarnego do Morza Śródziemnego. Jest to więc infrastruktura o ogromnej wartości strategicznej i logistycznej dla regionu, który przez Gruzję prowadzi również wschód, by połączyć się z bogatymi. Azerbejdżański region naftowy.

Inne powiązane wiadomości to 300 milionów dolarów amerykańskich (Zostali zaproszeni na szczyt z Niemcami i Komisją Europejską) za jej pośrednictwem Międzynarodowa Korporacja Finansowania Rozwoju.

Środki te, bezpośrednio wniesione do Funduszu Inwestycyjnego 3SI, zostaną przeznaczone na: Finansowanie „infrastruktur podnoszących bezpieczeństwo energetyczne”Według prezesa amerykańskiej organizacji Scott A. Nathana, który również sprzeciwia się temu jako obronie przed „rosyjską agresją w Europie”.

Poza tą inwestycją, amerykański fundusz przeznacza nawet 1300 mln euro na projekty, na których się koncentruje Zrównoważony rozwój Poprzez dywersyfikację rurociągów energetycznych i gazowych oraz poprawę łączności w regionie.

Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Polskiego Banku Rozwoju i Rada Nadzorcza Funduszu 3SI, przyznaje, że „Ważne inwestycje dla spójności Unii Europejskiej i wzrostu gospodarczego.

głód inwestycyjny

12-narodowy fundusz powierniczy zainwestował już w dość konkretne rzeczy: zakup Cargounit, firma logistyczna polski, specjalizujący się w Leasing lokomotywy kolejowe (elektryczne i spalinowe); budynek Centrum danych Tier 3 / Tier 4 W Estonii, inwestując w centra danych zielonej energii; i nabyć większościowy pakiet udziałów w Enery, deweloper energii odnawialnej Z siedzibą w Wiedniu.

Potwierdza Premier Łotwy Krišjānis Kariņš, że jego kraj, pomysł, który może rozciągnąć się na inne republiki bałtyckie, wciąż stoi „Bezpieczne dla inwestycji, spragnione inwestycji” miejsce, stanowiąc przykład dynamiki regionu. „Jesteśmy młodzi i prężni” – mówi.

Ideę bezpieczeństwa wspierają: Wsparcie NATO (Rosyjski stealth unosi się nad szczytem), którego członkowie podniosą budżet obronny do 2,2% z 2%, i to w tym samym innowacyjnym kierunku, chociaż istnieje „Kilku Aniołów Inwestorów”.

W ciągu pięciu lat gwarancja pierwszy pokaz, był to „ogromny rozwój elektroniki”. w 5G produkuje teraz „sprzęt”„I rozszerza się na zieloną technologię, urządzenia do wykrywania promieniowania, przemysł obronny, komunikację i połączone pojazdy…

Bułgarka Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, potwierdza tezę, że „w jednym pokoleniu Obszar przeciął lukę o połowę Z Europą Zachodnią dzięki innowacyjności i ciężka praca”.

Najpilniejszą sprawą rozważaną przez szczyt jest Potwierdź współpracę. Wspólnie rozwiązuj problemy energetyczne aż do poziomu „Organizacji wszystkich”, zaczynając od Synchronizuj swoje sieci elektryczne.

Nieśmiało mówi się o wodorze i atomie, a także o dużych projektach wytwarzania energii odnawialnej. Najbardziej realistyczna, korzystająca ze specjalnych warunków oferowanych przez morze morze bałtyckie z wiatrem Marynarka wojenna. Szacuje się, że Konwersja energii będzie wymagała inwestycji w wysokości 100 000 milionów.

„W okresie przejściowym Będą zwycięzcy i przegrani, ale to powinno być sprawiedliwe„”, mówi Carles Vasari, wiceprezes wykonawczy kanadyjsko-łotewskiej firmy Valent Low-Carbon Technologies, która opowiada się za „odpornością infrastruktury”.

„potrzebować Główne zasadyKtóre powinno działać na rzecz partycypacji, a nie budowania murów – konkluduje polski Michał Kanonic, przewodniczący Rady Polskiego Stowarzyszenia Cyfrowego.

The Następny termin będzie w Rumunii. Zobaczmy, w jakich okolicznościach.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.