Płytki produkują o 25% mniej i wywołują falę zwolnień z powodu wysokiego gazu

Płytki produkują o 25% mniej i wywołują falę zwolnień z powodu wysokiego gazu

Rachunek za gaz stał się jego najgorszym koszmarem Producenci płytek w Castellón, największy producent płytek ceramicznych w Europie i trzeci co do wielkości eksporter na świecie. Po miesiącach stosowania częściowych przerw lub z liniami na pół gazu, w ostatnich dniach rozpętała się fala zwolnień W trzech plikach dotyczy to już 420 Rozporządzenie o Zatrudnieniu (ERE) obejmie zamknięcie dwóch zakładów: Todagres i Azulejera Alcorense, autorstwa Bamsa.

Eskalacja cięć, którą widzą zarówno przedsiębiorcy, jak i związki zawodowe, może być tylko początkiem, jeśli ceny gazu będą nadal rosły w górę i nie otrzymamy bezpośredniej pomocy, takiej jak w innych krajach.

Według wyliczeń pracodawcy płytek Ascer, już w 2021 r. energia stanowiła przekroczenie kosztów o 1000 mln euro, a w tym roku Wzrost może osiągnąć 2500 milionów. To znaczy połowa biznesu, który napędza przemysł ceramiczny. Koszty obejmują prawa do energii elektrycznej i dwutlenku węgla oraz gaz, który w przypadku sektora stanowi 8% hiszpańskiego zużycia przemysłowego.

Skutki rachunku za energię są już widoczne w fabrykach. Produkcja spadła o 25,4%, o czym świadczy Indeks Produkcji Przemysłowej (IPI) do sierpnia, miesiąca, w którym cena gazu za megawatogodzinę przekroczyła 300 euro, po podwojeniu 11 w ciągu roku. Do tego czasu wiele firm już zaakceptowało Ertes, aby uelastycznić swoją produkcję, podobnie jak w innych branżach, takich jak przemysł samochodowy.

Jednak po powrocie z wakacji wielu producentów zdecydowało się skorzystać z tej tymczasowej linii ratunkowej. Od stycznia do sierpnia obsłużono 41 Erte dla 5416 pracowników firm takich jak Cerámicas Belcaire (była filia Roca w meksykańskich rękach Lamosy). We wrześniu liczba ta ponownie wzrosła, a 22 nowe pliki dotyczyły 7233 pracowników, w tym grup takich jak Grespania czy Bestile. Liczba, która odpowiada za prawie połowę zużycia płytek.

„Ponad 400 miejsc pracy zostało już zniszczonych, w IRT mamy ponad 7000 pracowników, którzy mogą podążać tą samą ścieżką i nie widzimy żadnych działań ze strony rządu”, mówi Alberto Echavarria, sekretarz generalny Ascer. Ponieważ popyt w Europie zaczyna ucierpieć, a rosnące ceny zmniejszają konkurencyjność na rynkach takich jak USA, firmy obawiają się, że dostosowania nieuchronnie zajdą dalej.

Gwałtowny wzrost kosztów i jego wpływ na ceny płytek to kolejny efekt uboczny. Czerwona ceramika do ciała, tradycyjny surowiec używany w Hiszpanii, został wykluczony z rynku. Jak wyjaśniła Grupa Halcón, jeden z producentów, który uciekł się do ERE, znacznie trudniej jest podnieść ceny tego rodzaju ceramiki, ponieważ uważa się, że ma ona niższą wartość na rynku.

Gaz jest również energią pierwotną dla produkcji z małej ziemi, mieszanek gliny i innych minerałów, które są podawane do pieców. Koszt pozyskania tony rozdrabniania wzrósł 10 razy rocznie według obliczeń Pamesy, największego producenta płytek zarówno w Hiszpanii, jak iw Europie. Z tego powodu producenci wolą skupić się na białej paście i porcelanie, co pozwala im uzyskać wyższe ceny.

Czekam na rząd

Po roku ciągłych wzrostów i obliczu niepewnej zimy w Europie, pracownicy sądowi podnieśli ton swoich żądań przed rządem. Prezes sprzedał włączenie kogeneracji do mechanizmu ograniczania gazu jako wyraz poparcia, ale dla biznesu to nie jest odpowiedź.

Z tego powodu proszą o bezpośrednią pomoc znacznie powyżej 400 000 euro ustalonych przez rząd, takich jak ta już dozwolona przez Komisję Europejską dla najbardziej dotkniętych firm, która może wynosić od 2 do 50 milionów i jest stosowana w Portugalii. Polska czy Czechy. Domagają się również premii i ulg podatkowych, takich jak ich włoscy konkurenci, do 40% różnicy w cenie gazu.

Wpływ na biznes

Stół: Grupa Fernando Roig skoncentrowała swoje modyfikacje na roślinach objętych zakupem Azulibera w 2021 r. Oprócz zamknięcia Alcorense z 78 miejscami pracy, utrzymuje Erte na 117 miejsc pracy w Airbrush z tego samego przejęcia.

Całości: Po kilku latach strat i bieżących kosztach gazu uniemożliwiających dostęp kupującym, Grupa Fuertes zdecydowała się zamknąć historyczny znak, zatrudniając 158 miejsc pracy.

hak: Od czasu wejścia amerykańskiego inwestora Falcon, grupa stała się trzecim co do wielkości hiszpańskim producentem pod względem wolumenu dzięki przejęciom, takim jak aktywa Cicogres. Z 5 fabrykami, ERE proponuje teraz 185 miejsc pracy dla swoich 900 pracowników i redukcję linii czerwonej pasty.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *