Po tygodniu ogłoszeń i obrad COP26 poszukuje teraz ambitnego ostatecznego konsensusu

Zdjęcie: Yves Hermann/Reuters

Po tygodniu obiecujących zapowiedzi sprzeciwu wobec węgla, metanu czy wylesiania COP26 dociera do równika i Wreszcie, stoi przed wyzwaniem uzgodnienia planu, który przyspieszy walkę ze zmianami klimatu i zapewni zrównoważone finansowanie krajom rozwijającym się.

Większość obserwatorów zgadza się, że zobowiązania podjęte przez rządy od rozpoczęcia szczytu klimatycznego ONZ 31 października w Glasgow (Szkocja) są „krokiem naprzód”, chociaż „wszystko zależy od ich szybkiego wdrożenia i dobrego zdrowia”, jak mówi Nick. Mabe prestiżowego think tanku E3G.

Organizacje pozarządowe, takie jak Greenpeace, przyznają, że nastąpił postęp, ale ostrzegają, że wiele inicjatyw to „dobrowolne” i czasami „małe” luki, tak więc sukces leży w ich wdrażaniu.

„Ogólnie rzecz biorąc, fakt, że obecnie 90% światowej gospodarki jest zobowiązana do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto i że Jeśli kraje wypełnią swoje zobowiązania, możemy ograniczyć globalne ocieplenie do 1,8 stopnia w tym stuleciu (według danych Międzynarodowej Agencji Energii, Międzynarodowej Agencji Energii) oznacza, że ​​politycy dostrzegli skalę problemu i proponują rozwiązania – mówi Mabe.

Dym unosi się z komina podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania, 6 listopada 2021 r. REUTERS / Yves Hermann
Dym unosi się z komina podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania, 6 listopada 2021 r. REUTERS / Yves Hermann

Według danych ONZ, jeśli zapowiedziane do tej pory środki zostaną dotrzymane, będą wymagały ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 9 gigaton, w porównaniu z 22 gigatonami, które muszą zostać wyeliminowane przed 2030 r., aby ograniczyć globalne ocieplenie w tym stuleciu do 1,5 stopnia. ponieważ zbiera Porozumienie Paryskie.

Aby ten cel był wykonalny, kraje muszą uzgodnić pod koniec COP 26 w dniu 12 listopada mechanizm zachęcania do redukcji emisji z pomocą tych biedniejszych regionów, które ponoszą konsekwencje bez zachęcania ich.

atak na węgiel

Do tej pory jednym z namacalnych ulepszeń na szczycie było pierwsze ogłoszenie dokonane przez Indie, który jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów, w każdej chwili Planuje osiągnąć zerowe emisje netto, co zrobi w 2070 r. (w porównaniu z ogólnym celem na 2050 r.) oraz potroić odnawialne źródła energii do 2030 r.

Analitycy tacy jak Ed King doceniają również trzy wielostronne zobowiązania podjęte w celu stopniowego wycofania wytwarzania energii elektrycznej z węglowodorów, które odpowiadają za 25% emisji dwutlenku węgla.

(Obrazy Getty'ego)
(Obrazy Getty’ego)

Na uwagę zasługuje umowa podpisana przez grupę krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Kostaryka czy Wielka Brytania, w sprawie zakończenia finansowania paliw kopalnych offshore w 2022 roku, co pozwoli zaoszczędzić około 18 000 milionów dolarów (15 700 milionów euro) na odnawialne źródła energii. .

Chociaż Chiny, którego lider Xi Jinping jest dużym nieobecnym na tym szczycie, nie podpisał tej umowy – tak jak Japonia, Rosja czy Australia -, Wcześniej zobowiązał się nie zwiększać inwestycji w elektrownie węglowe poza jej granicami i osiągnąć zerową emisję netto do 2060 roku.

Z drugiej strony 23 kraje po raz pierwszy zobowiązały się, że nie będą budować nowych elektrowni węglowych, co sprowadza ten blok do 42 krajów.

Chociaż nie ma Stanów Zjednoczonych, Indii czy Chin, są Indonezja, Wietnam, Korea Południowa, Hiszpania i Polska, ta ostatnia odpowiada za 96% wydobycia węgla w Unii Europejskiej w 2020 roku i 43% całkowitego zużycia węgla w masie społeczeństwo. W końcu Polska nie planuje pozostawienia węgla do 2049 roku, co jest horyzontem dłuższym niż oczekiwano.

(Obrazy Getty'ego)
(Obrazy Getty’ego)

Mabe uważa, że ​​nieobecność USA w tym porozumieniu, motywowana kwestiami polityki narodowej, choć „nie wygląda to dobrze z perspektywy wizualnej”, nie ma większych konsekwencji, ponieważ w kraju prawie nie ma elektrowni węglowych.

W trzeciej deklaracji 28 rządów dołączyło do grupy krajów, które zobowiązały się do stopniowego wycofywania węgla ze swojego „miksu energetycznego”, podnosząc ich sumę do 165.

metan i wylesianie

Kolejnym postępem w tym tygodniu była koalicja ponad 100 krajów, która miała zmniejszyć emisje metanu o 30% w tej dekadzie, pomimo nieobecności Chin, Indii i Rosji.

COP26 odniósł swoje pierwsze zwycięstwo we wtorek, ogłaszając porozumienie między 110 krajami, w tym Brazylią i Kolumbią, w sprawie powstrzymania wylesiania do 2030 r., co poprawiłoby skuteczność lasów jako pochłaniaczy dwutlenku węgla w walce ze zmianami klimatu.

Prezydent Kolumbii Ivan Duque Marquez przemawia podczas panelu podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania, 2 listopada 2021 r. REUTERS / Yves Hermann
Prezydent Kolumbii Ivan Duque Marquez przemawia podczas panelu podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania, 2 listopada 2021 r. REUTERS / Yves Hermann

A w najbliższą sobotę 45 krajów zobowiązało się do przejścia w kierunku bardziej naturalnego i zrównoważonego rolnictwa, które będzie miało szczególny wpływ na Amerykę Łacińską, Afrykę i Azję.

Wybiegając w przyszłość do przyszłego tygodnia, szef COP26, były brytyjski minister Alok Sharma, wskazał, że priorytetem będzie uzgodnienie składek bogatych krajów na rzecz krajów biednych, aby mogły one przystosować się do zmian klimatu, przekraczających 100 000 milionów dolarów (86 500 dolarów). mln euro) została uzgodniona corocznie w 2009 r. i będzie realizowana w 2022 r. Oczekuje również opracowania przepisów dotyczących pełnej realizacji Porozumienia Paryskiego.

(z informacjami z EFE)

Czytaj:

Energie odnawialne będą bohaterami czwartkowej sesji COP26
COP26: Boris Johnson deklaruje, że jest „ostrożnym optymistą” w sprawie globalnego porozumienia mającego na celu powstrzymanie kryzysu klimatycznego
COP26: Światowi przywódcy zobowiązują się powstrzymać wylesianie do 2030 r.
Greta Thunberg ogłosiła, że ​​COP26 jest najbardziej ekskluzywnym szczytem klimatycznym

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *