Pocisk, który spadł na Polskę wywołał napięcie na szczycie G20 na Bali w Indonezji – Semanario Conciencia Pública

Gospodarka światowa, Alberto Gomez R. //

W dniach 15-16 listopada na Bali w Indonezji odbyło się spotkanie G-20, na którym poruszono kwestie drażliwe ze względu na ich geopolityczne i gospodarcze konsekwencje; Na niektórych spotkaniach obecnych wodzów pojawiały się zarzuty i wypowiadali się ostrym tonem, co potwierdzało podejrzenia o zmowę, zwłaszcza krajów pochodzenia anglosaskiego i ich sojuszników, przeciwko wschodzącym mocarstwom, takim jak Chiny i Rosja.

Grupa Dwudziestu (G20) jest głównym forum koordynowania polityk makroekonomicznych wśród dwudziestu najważniejszych gospodarek świata, które obejmuje perspektywy zarówno krajów rozwiniętych, jak i gospodarek wschodzących.

W jego skład wchodzą: Niemcy, Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Francja, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Meksyk, Wielka Brytania, Rosja, RPA, Turcja. i Unii Europejskiej. Członkowie G20 łącznie odpowiadają za około 90% światowej gospodarki i 80% handlu międzynarodowego.

W forum uczestniczy również siedem organizacji międzynarodowych: Rada Stabilności Finansowej, Bank Światowy (NM), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) i Światowa Organizacja Handlu ( WTO). ) oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Szczyt minął w bezprecedensowym momencie, gdy zgromadzeni światowi przywódcy otrzymali wiadomość, że w Polsce wylądował pocisk, zabijając dwie osoby i grożąc eskalacją konfliktu w skali globalnej.

Napięcie szybko opadło po tym, jak dyrektor generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził w Brukseli, że atak będzie raczej wypadkiem sił ukraińskich niż rosyjskich.

W ten sposób przywódcy wpadli w atmosferę współpracy, przyjmując wspólne oświadczenie, w którym większość państw potępiła wojnę na Ukrainie, a także wyraziła zaniepokojenie jej poważnymi skutkami dla gospodarki. Ze świata.

Specjalne zaproszenie prezydenta Indonezji dla Wołodymyra Zełenskiego z Ukrainy wywołało poruszenie wśród ważnych państw członkowskich grupy, takich jak z oczywistych względów Rosja, w imieniu której przybył minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

W hipotetycznej interwencji Zełenski po raz kolejny próbował zaimponować obecnym swoją rolą ofiary, chcąc wymusić warunki zawieszenia broni z Rosją, podczas gdy Ukraina wystrzeliła rakietę, która trafiła w terytorium Polski, za co od razu zrzucił winę na rosyjskie bojówki. ; Niezgrabny i prymitywny ruch, który miał sprowokować uzasadnione przystąpienie NATO do wojny (Polska należy do NATO).

Jednak ze względu na to, co może oznaczać granie razem z Zełenskim – a jest on strasznie zawiedziony – po raz pierwszy od początku konfliktu Waszyngton był ostrożny i nie spieszył się z potwierdzeniem prawdziwości wypowiedzi ukraińskiego prezydenta.

Po tygodniach eskalacji napięć między dwoma krajami prezydent Chin Xi Jinping i Amerykanin Joe Biden przywitali się ciepło po przybyciu na Bali 14 listopada.

To pierwsze bezpośrednie spotkanie obu przywódców od czasu objęcia urzędu przez Bidena w 2020 r., który powiedział, że „nie ma potrzeby nowej zimnej wojny”.

Biden odnosił się do różnic lat, które nasiliły się w kwestiach takich jak Korea Północna, Tajwan, wojna handlowa, prawa człowieka i inne.

W swoim przemówieniu Xi Jumping wezwał Stany Zjednoczone do „dotrzymania obietnicy” i niewspierania niepodległości Tajwanu, wyspy, którą Chiny uważają za swoje terytorium.

Premier Kanady Justin Trudeau znalazł się pod ostrzałem Xi Jinpinga po tym, jak został oskarżony o ujawnienie zarzutów dotyczących spotkania dwóch przywódców za zamkniętymi drzwiami na marginesie szczytu.

Zdjęcia niezadowolenia zostały udostępnione kanadyjskim nadawcom i pokazują przywódców Kanady i Chin przemawiających podczas spotkania.

Na filmie można usłyszeć tłumacza Xi, który mówi Trudeau, że „wszystko, o czym rozmawialiśmy, wyciekło do gazet i nie jest to właściwe”.

Nastąpiło to po tym, jak Trudeau zacytował raporty budzące „poważne obawy” dotyczące rzekomej ingerencji Chin w wybory w Kanadzie.

Stosunki między Chinami a Kanadą są bardzo napięte od 2018 r., kiedy chiński dyrektor generalny Huawei Technologies Meng Wanzhou i dwóch Kanadyjczyków zostali aresztowani przez Pekin pod zarzutem szpiegostwa. (france24.com)

Na szczycie nowy premier Wielkiej Brytanii Riszi Sunak skrytykował Rosję za działania zbrojne przeciwko Ukrainie, wzywając do wycofania wojsk z terytoriów okupowanych.

Podobnie Sunak zapowiedział zwiększenie pomocy dla Ukrainy, zarówno gospodarczej, jak i zbrojeniowej, w obliczu poważnego kryzysu gospodarczego w Wielkiej Brytanii, który już teraz prezentuje się jako recesja.

Gospodarka brytyjska skurczyła się w trzecim kwartale, sygnalizując początek recesji, która prawdopodobnie następnym razem uderzy w Europę.

Urząd Statystyk Narodowych poinformował w piątek, że produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii spadł o 0,2% między lipcem a wrześniem, kończąc pięć kolejnych kwartałów wzrostu.

Wielka Brytania jest jedyną gospodarką G7, która skurczyła się w trzecim kwartale i jest obecnie o 0,4% mniejsza niż pod koniec 2019 r., przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa, według Urzędu Statystyk Narodowych.

Kwartalny spadek był napędzany przez produkcję, która odnotowała ogólne spadki w większości branż. Dyrektor Biura Statystyk Gospodarczych, Darren Morgan, powiedział w oświadczeniu, że usługi są zasadniczo stabilne, ale branże zorientowane na konsumenta osiągają gorsze wyniki, z wyraźnym spadkiem w handlu detalicznym.

Bank Anglii ostrzegł w zeszłym tygodniu, że brytyjska gospodarka może doświadczyć najdłuższej recesji od lat 40. Spadek w trzecim kwartale kontrastował ze wzrostem o 0,2% we Francji i Niemczech oraz wzrostem o 0,5% we Włoszech.

Ale krajobraz w Europie również się zmienia.

Komisja Europejska ostrzegła w piątek, że wysoka inflacja i wyższe stopy procentowe prawdopodobnie wepchną strefę euro w recesję w czwartym kwartale. Oczekuje teraz, że inflacja osiągnie szczyt pod koniec roku na poziomie 8,5%.

„Ponieważ inflacja nadal zmniejsza dochód do dyspozycji gospodarstw domowych, spadek aktywności gospodarczej będzie trwał do pierwszego kwartału 2023 r.” – podała Komisja w oświadczeniu. (wydanie.cnn.com)

Poza rosyjsko-ukraińskim konfliktem zbrojnym, który w każdej chwili może eskalować do innego poziomu, toczy się międzynarodowa wojna finansowa, z której, jak się wydaje, mocarstwa gospodarcze i finansowe mogą nie wyjść najlepiej.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.