Podczas COP26 Kuba wzywa do nowej struktury finansowej

Szef Citma podkreślił potrzebę, aby kraje wyspiarskie mogły liczyć na wsparcie w leczeniu szkód spowodowanych przez ekstremalne zjawiska pogodowe. Zdjęcie: PL.

W środę w Glasgow Kuba zaapelowała o nową, bardziej sprawiedliwą, przejrzystą i sprawiedliwą strukturę finansową, aby pomóc krajom rozwijającym się w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych i dostosowywaniu się do nich.

Elba Rosa Perez, minister nauki, technologii i środowiska Kuby (CITMA), powiedziała, że ​​zakres, skala i tempo finansowania klimatu przez kraje rozwinięte są wyraźnie niewystarczające, a prace na rzecz nowego globalnego celu finansowego wymagają przyspieszenia i pogłębienia. , na dwudziestej szóstej konferencji stron (COP26).

Przemawiając we wtorek na jednej z sesji ministerialnych wydarzenia, Peres powiedział, że ten nowy system finansowania powinien opierać się na zasadzie wspólnych, ale zróżnicowanych obowiązków i ich odpowiednich możliwościach.

Podkreślił, że konieczne jest zapewnienie jasności i dostępności wystarczających środków finansowych, aby zaspokoić potrzeby zidentyfikowane przez kraje rozwijające się, czy to w zakresie łagodzenia skutków i adaptacji, czy też strat i szkód związanych z klimatem.

W związku z tym przewodniczący Citma podkreślił potrzebę, aby państwa wyspiarskie, takie jak Kuba, mogły liczyć na wsparcie w leczeniu szkód spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak huragany.

Zaapelował także o uproszczenie mechanizmów dostępu do dostępnych środków i wskazał, że jego kraj po długiej i niekiedy trudnej drodze uzyskał akceptację dwóch projektów do tzw. Zielonego Funduszu.

W tym sensie Peres odrzucił wszelkie działania, które mogłyby obejmować wykluczenie lub ograniczenie niektórych krajów rozwijających się z otrzymywania finansowania projektów międzynarodowych ustanowionych w porozumieniu paryskim w sprawie zmian klimatu z 2015 roku.

Doszedł do wniosku, że istniejące fundusze, agencje i mechanizmy finansowe muszą zapewniać przejrzystość i niedyskryminację w każdym kraju.

COP26, który jest postrzegany jako jedna z ostatnich szans dla świata na wdrożenie porozumień paryskich w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia i redukcji emisji dwutlenku węgla netto, potrwa do 12 listopada.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *