Podział na Ukrainę oznacza szczyt z Ameryką Łacińską

Podział na Ukrainę oznacza szczyt z Ameryką Łacińską

jak planowano Spory o wojnę na Ukrainie Przyćmił pierwszy dzień szczytu z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Pomimo wysiłków dyplomatycznych przez cały weekend, aby uzgodnić wspólną deklarację, w której wspomniano o konflikcie, dyplomaci z obu stron Atlantyku w poniedziałek kontynuowali zakulisowe prace nad sfinalizowaniem tekstu.

Wspólna deklaracja ma zostać uzgodniona we wtorek, choć zakłada się, że nie będzie potępienia inwazji sił rosyjskich na Ukrainę. prezydent Rosji Władimir Putin.

Choć źródła dyplomatyczne starają się bagatelizować sprawę i wskazują na „silną konwergencję” większości krajów zebranych w celu głosowania nad rezolucjami ONZ, różnice są wyraźne. Już w 2014 roku Kuba i Nikaragua uznały aneksję Krymu przez Rosję, mimo że Stany Zjednoczone i Unia Europejska uznały ten ruch za nielegalny. Wśród krajów Ameryki Łacińskiej są takie, które są lojalne wobec Moskwy i inne, które skłaniają się ku apatii. Brazylia ogłosiła neutralność i odmówiła potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Twój szef , Lola da SilvaPrzedstawił się nawet jako mediator w konflikcie i zapewnił, że „Zełenski jest tak samo odpowiedzialny jak Putin”.

król Wołodymyr ZełenskiZamierzał uczestniczyć w tym szczycie na zaproszenie prezesa rządu hiszpańskiego Pedro Sanchez. Ale jak sam potwierdził w rozmowie z hiszpańskimi mediami, taka też była jego obecność Weta użyło kilku przywódców Ameryki Łacińskiej.

obecny prezydent Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, premier Saint Vincent i Grenadyn, Ralpha GonsalvesaTen poniedziałek został skrytykowany „nieproporcjonalne skupienie” kancelaria europejska. W swoim przemówieniu inauguracyjnym wezwał „dojrzałą” dyplomację do zakończenia wojny, nawet jeśli wynik nie był „całkowicie zadowalający” dla żadnej ze stron, i zauważył, że na planecie istnieją inne konflikty, na które Europejczycy nie zwracają większej uwagi.

W każdym razie należy mieć nadzieję, że szczyt ten da zielone światło dla wdrożenia mechanizmu stałej współpracy urzędników służby cywilnej, który będzie monitorował porozumienia osiągnięte w Wysokie szczyty co dwa lata. Według źródeł dyplomatycznych chodzi o stworzenie niezbędnych kanałów do stałego dialogu w celu reagowania na pojawiające się na świecie kryzysy, w panelu międzynarodowym bardziej przeciążonym niż kiedykolwiek, naznaczonym zimną wojną między Chinami a państwami Zatoki Perskiej . Zjednoczone państwo.

Na przykład spotkanie z tymi krajami mogłoby zostać zwołane po inwazji Rosji na Ukrainę, gdyby taka koordynacja istniała, aby mogły one zobaczyć z pierwszej ręki, jaka byłaby europejska reakcja i Reaguj na wszelkie próby rosyjskiej propagandy.

Wśród drażliwych aspektów szczytu była obecność wiceprezydenta Wenezueli. Dale’a Rodriguezaktóra dzięki swojemu statusowi dyplomatycznemu mogła podróżować do Belgii, mimo że była karana przez kraje europejskie.

— zapytał Rodriguez Zniesienie embarga karnego do swojego kraju, gdy dotrą na szczyt. „Wenezuela oczekuje dróg pokoju dla wszystkich krajów świata, prawdziwej, rzeczywistej i owocnej współpracy dla ludzi, którzy wychodzą na ulice i oczekują czegoś od swoich władców” – powiedział przedstawiciel reżimu Nicolása Maduro.

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się z liderem Chavisty oraz prezydentami Argentyny, Brazylii i Kolumbii w celu Negocjowanie sytuacji w Wenezueli. W spotkaniu nie wzięła udziału Hiszpania, pomimo historycznych relacji z naszym krajem. To drugie spotkanie w takim formacie po pierwszym spotkaniu w listopadzie podczas Paryskiego Forum Pokoju.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *