Polacy, Rumuni, Słoweńcy, Litwini i Cypryjczycy wydają już więcej niż Hiszpanie

Polacy, Rumuni, Słoweńcy, Litwini i Cypryjczycy wydają już więcej niż Hiszpanie

ostatni marzec, Wolny rynek Podkreślił niepokojący rozwój średniego dochodu Hiszpanów, który w coraz większym stopniu odbiega od poziomów obserwowanych u naszych europejskich partnerów, podkreślając, że proces konwergencji obserwowany od lat 60. XX w. zatrzymał się, a właściwie rozpoczął w przeciwnym kierunku.

Jeśli spojrzymy na średni PKB na mieszkańca w Unii Europejskiej i porównamy go z naszym krajem, to zobaczymy, że różnica w tym wskaźniku przekracza już 15%, czyli innymi słowy osiągamy zaledwie 85% średniej wspólnotowej . . Dla porównania, Włochy są o 4% niższe od poziomów UE, podczas gdy Niemcy są o 17% wyższe.

Choć wielkością naszej gospodarki plasujemy się na czwartym miejscu wśród największych gospodarek Unii Europejskiej, faktem jest, że Estonia pod względem realnego PKB na mieszkańca wyprzedziła ostatnio Hiszpanię, co spadło nas na osiemnaste miejsce na 27 gospodarek. Widzimy to na poniższym wykresie, przygotowanym przez Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej:

PKB na mieszkańca-eu.png

Sytuacja jest równie niepokojąca, gdy… Mierzymy realne zużycie na mieszkańca. Indeks ten mierzy całość towarów i usług kupowanych przez gospodarstwa domowe, a następnie koryguje dane w celu odzwierciedlenia różnych poziomów dochodów i cen obserwowanych w Unii Europejskiej. Cóż, wskaźnik ten pokazuje, że przeciętny obywatel naszego kraju dorównuje Portugalii i pozostaje w tyle za Polską, Rumunią, Słowenią, Litwą czy Cyprem. Eurostat ponownie ilustruje tę okoliczność następującym wykresem:

aic-ue.jpg

W ten sposób dane zostają ujawnione Stopniowe pogarszanie się poziomu dochodów i możliwości konsumpcyjnych Hiszpanów. Coraz bardziej oddalamy się od średniej europejskiej, a wiele starych gospodarek komunistycznych czy nowszych członków Unii Europejskiej przekroczyło już wskaźniki wykazane przez nasz kraj. Okoliczność ta stała się bardziej oczywista od chwili objęcia urzędu przez Pedro Sáncheza, gdyż Hiszpania od pięciu lat znajduje się na samym dnie OECD pod względem wzrostu gospodarczego i dochodów.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *