Polak założył Muzeum hiperinflacji i kształtu Argentyny

Polak założył Muzeum hiperinflacji i kształtu Argentyny

zmotywowani wspaniałym historia pieniędzya obywatel polski Myślę, że Muzeum Hiperinflacji Aby nowe pokolenia mogły poznać najtrudniejsze okresy, jakich doświadczyły niektóre kraje. Wśród przykładów pokaż argentynę kto dziś się zbliża? 100% roczna inflacjaW ostatnim półwieczu doświadczył jednak kilku okresów podwyżek cen.

„Około 28 lat temu Sam doświadczyłem jednego z tych kryzysów walutowych: W moim kraju, Polskawiele dekad ucisku i Trudności ekonomiczne Kulminując w epizodzie hiperinflacji, który spowodował Ceny konsumpcyjne wzrosną o 600% W ciągu miesięcy. Chciałem pokazać moim dzieciom banknoty z tamtych czasów, które są teraz bezwartościowe, jako swego rodzaju przedmiot edukacyjny. To doprowadziło mnie do poszukiwania Inne przykłady banknotów o wysokiej inflacjiNiektóre z nich są bardzo dobrze znane, a inne nieznane” – mówi mężczyzna na swojej stronie internetowej.

Należy zauważyć że Większość tych rachunków Poważni kolekcjonerzy nie interesują się tym zbytnioW numizmatyce rzadkość jest wszystkim. A pieniądze drukowane w dużych ilościach nie mają zbytniego urokuchyba że jako pamiątkę lub żart – wyjaśnia.

Historia dolara i jego oryginalna nazwa, która nie jest wymawiana

Co dziwniejsze, waluty również wydają się być mało interesujące dla ekonomistów. Można by się spodziewać, że zbadamy hiperinflację Był to jeden z kamieni węgielnych polityki pieniężnejale większość źródeł cytuje tylko kilka znanych odcinków: Węgry, Republika Weimarska, Wenezuela, ZimbabweNie ma prawie żadnych badań oceniających Systematycznie przyczyny i występowanie takich zdarzeń przez lata.

Hiperinflacja i niepokoje społeczne idą w parze. Odcinki, które są często połączone Wraz z powstaniem lub upadkiem autorytarnych reżimów I z wojną domową. The reżimy komunistyczne i socjalistyczne stanowią około połowy całości, ale Prawicowe dyktatury Mają też ważną obecność – wyjaśnia twórca muzeum.

„Ogólnie rzecz biorąc, można wyraźnie zidentyfikować kilka głównych grup: konsekwencje rozpadu Związku Radzieckiego są zdecydowanie najważniejsze, ponieważ pozbawił on dziesiątki i tak już konających gospodarek ich bezkonkurencyjnych rynków z bloku wschodniego i wystawił je na realia wolnego handlu. Okres przed i po II wojna światowa Tworzy kolejną grupę, być może ważniejszą, ale też znacznie mniejszą. A w ostatnich dziesięcioleciach chaotyczna polityka fiskalna i konflikty społeczne w Ameryce Południowej i Afryce zdominowały listę”.

CEL PRZECIWKO: inflacja w Argentynie zgromadziła 18000% w ostatnich 6 mistrzostwach świata

Dlaczego Argentyna jest pokazywana w muzeum?

1981 i w obliczu rosnącej inflacji 1% dziennie z absolutną zniżką na pozostałe banknotybank centralny postanowił wypuścić jedną z najwyżej notowanych gazet na świecie.

bilet, Co stanowiło równowartość 89 USDbył ekstremalnym środkiem podjętym przez rząd wojskowy w celu zwalczania hiperinflacji: w tamtych czasach inflacja rosła o 1% dziennie, co było śmiertelnym ciosem dla wiecznie burzliwej gospodarki Argentyny.

Rachunki i inflacja 20221027

Ogromna notatka przyszła po koniecznym uwolnieniu banknotów 100 000 i 500 000 pesos, W tym czasie posiadacz najwyższej klasy, Inne desperackie środki podjęte przez juntę wojskową Aby chronić „Peso Law 18188” przed szponami inflacji.

„Mój pierwszy łup, teraz ładnie oprawiony na ścianie, zawierał banknot o wartości 1 miliona drachm (Grecja, 1944), 10 trylionów bingo (Węgry, 1946), 500 milionów dinarów krajiny (Chorwacja, 1993); 100 miliardów dolarów)Zimbabwe, 2008); 2 miliardy marek (Niemcy, 1923); 50 miliardów jugosłowiańskich dinarów (Jugosławia, 1993); 1 milion pesos argentyńskich (Argentyna, 1982); 2 mln zł (Polska postsowiecka, 1992); 5 milionów Zair (Zair, 1992); i 1 milion osób (Peru, 1990) ”, wyjaśnia ekspert od hiperinflacji.

Zmotywowany tym, co było jego pierwszym łupem, ciekawski kolekcjoner zapewnia: „Chociaż byłam całkowicie usatysfakcjonowana tą wystawą, moja ciekawość wzbudziła moją ciekawość i po spędzeniu większej ilości czasu na eBayu i w innych zakątkach Internetu, Znalazłem inne przykłady monet dołączających do „Klubu Miliona”„.

Inflacja nie trwa, leci, ostrzegają: „Najgorsze dopiero nadejdzie”

Co myślisz o obecnym kontekście?

„Czy to oznacza, że ​​hiperinflacja jest możliwa w? Stany Zjednoczone czy strefa euro dzisiaj? Moim zdaniem może numer; Istnieje wiele czynników, w tym nasza struktura zadłużenia zewnętrznego Spraw, aby było to stosunkowo odległe zmartwienie„, wskazany.

„Ale potencjał hiperinflacji nie jest nieokiełznany, Wraz z innymi ekonomicznymi przeciwnościami możliwościWarto wziąć pod uwagę w każdym przypadku plan finansowyTo jeden z głównych tematów mojej nowej książki.

SE / ff

Może Ci się spodobać

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *