Pole debatuje o swoim przetrwaniu przy coraz droższej uprawie zbóż

Pole debatuje o swoim przetrwaniu przy coraz droższej uprawie zbóż

„Tegoroczna uprawa zbóż w Hiszpanii to przygoda, której nie wiemy, jak się skończy. Może być przed i po. Inwestycja, na którą musimy poczynić Ziarno rosło wykładniczo, prawie w 100% w porównaniu do zeszłego roku, a jeśli ceny sprzedaży utrzymają się na obecnym poziomie, na najwyższym poziomie, uratujemy meble. Jeśli spadną i osiągną ceny z 2020 r., możesz być hektomberemRamon García, rolnik z Sewilli, prezes COAG w Sewilli, jest właścicielem 100 hektarów zboża nawożonego deszczem, który właśnie kupił mocznik do użyźniania swojego pola uprawnego, po cenie „915 euro za tonę”. Rok nie osiągnął 400 euro„. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że do nawożenia 100 hektarów potrzeba około 100 ton tego nawozu azotowego, obliczenia jasno pokazują: Ramon spędził ostatni rok 9150 euro w moczniku w porównaniu do mniej niż 4000 Na rok 2020. Do tego dochodzi cena nasion i oleju napędowego…

„Wielu kultywujących musiało to robić. Poproś o kredyty lub wycofaj oszczędności Aby móc siać zboże w tym roku” – mówi Ramon. I oczywiście pytanie brzmi: „Za jaką cenę możemy sprzedać naszą pszenicę lub jęczmień, gdy nadejdą żniwa?” Czy będzie padać wystarczająco dużo, by było ciężko? Jaki będzie plon z hektara? Bo jeśli na hektar przypada około 4500 kilogramów zboża, to nic nam się nie stanie, ale jeśli rok jest zły i nie ma prawie 1500 lub 2000 potwierdzonych katastrof. W tej chwili przekazaliśmy pieniądze, nie wiedząc, czy będziemy mogli je odzyskać. To ślepa inwestycja”, tak odzwierciedla się ten sewilski rolnik, a zdanie „ubezpieczenie kompleksowe” inne wydatki „kosztowały mnie 17 tys. euro, czyli 300 lub 400 kilogramów pszenicy na hektar Zbieram na opłacenie ubezpieczenia”.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności w Hiszpanii Uprawia się średnio sześć milionów hektarów zboża. Jest to sektor, który ma największą bazę terytorialną i jest rozproszony na całym terytorium. ten Krajowe zbiory zbóż W 2021 roku było to 24,7 mln ton -7,5 mln ton pszenicy, 9,6 mln ton jęczmienia, 4,2 mln ton kukurydzy…-, Nieco niższy niż w poprzedniej kampanii, ale o około 25% wyższa niż średnia z ostatnich pięciu lat.


Główne regiony uprawy zbóż to Kastylia i León, Kastylia-La Mancha, Aragonia i Andaluzja. Główny obszary produkcji pszenicy miękkiej to Castilla y León, z 2,19 mln ton, około 45% całości, oraz Castilla la Mancha, Z 0,621 mln ton12,7% całkowitej produkcji. 73% produkcji pszenicy durum w Hiszpanii odpowiada Andaluzji z 531.860 tonami. Jeśli chodzi o jęczmień, Castilla y León to najbardziej produktywna społeczność, około 226.460 ton, a następnie Castilla la Mancha 1.911.420 ton. Razem tych dwoje Wspólnoty Autonomiczne stanowią około 57,92% całkowitej produkcji jęczmienia w Hiszpanii.

W Hiszpanii sektor zbożowy jest Charakteryzuje się wysoką rozpuszczalnością, z małymi gospodarstwami, co wpływa na ich rentowność. Średnia powierzchnia zbóż w gospodarstwach z tymi uprawami, 24 hektaryJednak ponad połowa całkowitej powierzchni zbóż, 56%, przypada na gospodarstwa powyżej 100 ha, co stanowi około 15% Spośród wszystkich gospodarstw zbożowych iw nich średnia powierzchnia zboża wynosi około 100 hektarów. W Hiszpanii są liczone 272 000 gospodarstw zbożowych.

Według danych ministerstwa kierowanego przez Luisa Planasa łączna wartość zbiorów zbóż w Wartość Hiszpanii w 2020 roku wyniosła 3500 mln euro, kwota, która w 2021 r. wzrosła do ponad 5500 mln dzięki wzrostowi cen zbóż na rynkach międzynarodowych, gdzie cena została ustalona, ​​a więc w Hiszpanii. Pamiętaj, że w Targ rybny w SalamanceNa przykład w listopadzie 2020 r. pszenicę miękką sprzedawano po 194 euro za tonę, jęczmień po 175 euro, a 3 stycznia 2022 r. pszenicę miękką po 288 euro za tonę, a jęczmień po 279 euro. Ale te ceny zależą od spekulantów, więc co dzieje się w Polska, Ukraina czy Chiny, ze zbiorów w Stanach Zjednoczonych… Nie wiemy, jak będzie wyglądał rozwój w nadchodzących miesiącach – wyjaśnia Ramon Garcia. „bo Nasza inwestycja w rolnictwo To ślepa inwestycja”, zdanie „Nie wiemy, czy w końcu na tym skorzystamy”.

Według danych Union of Farmers and Ranchers of Aragon (UAGA) w 2020 roku gospodarstwa zbożowe Na rolnictwo musiałem wydać 170 euro Jeden hektar, a teraz kwota przekroczyła już 250 euro. Dzięki tym liczbom hiszpańscy rolnicy zbożowi przestali zainwestować około 1 000 milionów euro w Zasiej ponad 1500 milionów W tej zimowej kampanii zbożowej. I tak np. w Estremadurze, gdzie jest sadzona Ponad 205 000 hektarów zboża nawożonego deszczem, Unión Extremadura (Federacja Producentów Estremadury) ostrzega, że ​​ceny sprzedaży Następująca kampania musi być powyżej 300 euro za tonę „jeśli nie chcesz tracić pieniędzy”. Spada na nas zły rok deszczu, od 1500 do 2000 kg/ha. Średnio, mówi Luis, rolnik z Estremadury, wielu z nich przyjechało w ten sposób…. Zwariujemy.

Donaciano D’Oro, prezes ASAJA w Kastylii i León, określił wydatki, tylko na paliwo i nawóz, na przeciętne gospodarstwo zbożowe „Był o 10 000 euro wyższy niż w poprzednim siewie.” A więc: „Jeśli nadejdzie zły rok i ceny spadną, co stanie się z naszymi gospodarkami?” „Nigdy nie było Siew jest tak drogi w tym rokuNawozy wzrosły „300%; energia elektryczna 270%; olej napędowy 100%; pasza 40%… „Rolnicy są przyzwyczajeni do tego, że tracisz lub zyskujesz mniej niż rok, inny coś zyskuje i jeszcze jeden więcej… ale w tym roku”, przyznaje Ramon Garcia La Información: „Nigdy wcześniej tego nie widziałem. Uprawa zbóż w Hiszpanii w tej chwili działalność finansowa wysokiego ryzyka. Bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy uzależnieni od deszczu, Ukrainy czy Chin…

W zależności od regionu nowa WPR W 2022 r. rozda od 60 do 210 euro na hektar zboża uprawianego w Hiszpanii. „Ulotka niczego nie rozwiązuje. Nie chcę dotacji, ale dochodowy wyzyskiwacz. Miejmy nadzieję, że zgodnie z prawem łańcucha pokarmowego mogę sprzedać plony pszenicy powyżej kosztów, ale wątpię w to ”- mówi Luis, hodowca zbóż z Madrigal de las Altas Torres (Avilla).

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *