Polscy eksporterzy atakują rynki pozaeuropejskie. Czy zwyciężyą z Argentyną?

Polscy eksporterzy atakują rynki pozaeuropejskie. Czy zwyciężyą z Argentyną?

W tej wiadomości

Polska jest jedną z największych i najsilniejszych gospodarek w Europie – W 2021 r. zajmowała 5. miejsce w Unii Europejskiej i 21. na świecie. Nominalny PKB i PKB na mieszkańca nadal rosną – najnowsze dane Banku Światowego wskazują, że nominalny PKB Polski przekracza 674 miliardy dolarów PKB na mieszkańca wynosi blisko 17 840 dolarów amerykańskich.

Pomimo bardzo niestabilnej sytuacji międzynarodowej, polska gospodarka pozostaje stabilna pomimo wysokiej inflacji (17,9%). Mówi się, że Polska była Jeden z krajów europejskich, którego gospodarka najmniej została dotknięta epidemią. W 2021 roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Polsce osiągnęły poziom ok 25 milionów dolarów amerykańskich (o 82% więcej niż w 2019 r.), co plasuje ten kraj na 14. miejscu na świecie i 3. w Unii Europejskiej pod względem wartości napływu BIZ w 2021 r.

Udana transformacja gospodarcza

Polska jest jednym z najbardziej znanych tego przykładów Przejście od gospodarki centralnie planowanej (Wzór realizowany przez ówczesny Rząd PRL w latach 1945-1989) do Gospodarka rynkowa. Polska sprzedawała głównie surowce i produkty słabo przetworzone, zwłaszcza do Związku Radzieckiego. W pierwszych latach transformacji gospodarczej Polska opierała się na eksporcie tanich produktów, takich jak odzież i żywność. Dopiero pod koniec lat 90. Polska zaczęła mocniej integrować się z zachodnioeuropejskim przemysłem motoryzacyjnym.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Grupę PFR i firmę doradczą SpotData, Kolejna ważna zmiana Dla polskiej gospodarki tak się stało W 2008Po wielkim kryzysie finansowym. Przewaga przemysłu maszynowego i samochodowego w Polsce zaczęła spadać, a coraz większą rolę zaczęły odgrywać towary średnio przetworzone. Firmy zachodnioeuropejskie, znajdujące się pod ogromną presją finansową, zaczęły łatwiej zamawiać komponenty i półprodukty z Europy Środkowej.

Kolejne kryzysy gospodarcze, które dotknęły Europę w ostatnich latach (2012 i 2020), zmusiły kraje o wysokich dochodach do poszukiwania dostawców surowców i usług, którzy są bardziej konkurencyjni niż wcześniej. Polska jest jednym z największych beneficjentów tego trendu.

Eksport przemysłowy

W strukturze polskiego eksportu Dział motoryzacyjny Nadal jest najsilniejszy, pomimo znaczących zmian w stosunku do przeszłości. Polska specjalizuje się w produkcji części zamienne do samochodów, a nie kompletne pojazdy. Dobrym tego przykładem jest Baterie samochodów, których eksport do Polski znacząco wzrósł od 2018 roku. Rośnie zainteresowanie statkami pasażerskimi i towarowymi, podobnie jak Silniki i turbiny odrzutowe.Firmy, które zapewniają Technologie kosmiczne I Producenci dronów.

Oprócz przemysłu samochodowego, meble Mają wysoki udział w całości eksportu towarów. Od 2009 roku pozostaje Polską Lider europejski W eksporcie mebli do siedzenia z udziałem przekraczającym 20% eksportu wszystkich krajów UE.

Polska utrzymuje także wiodącą pozycję jako destynacja dla firm z Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) Z Europy Zachodniej i Północnej. Było to „najwyższe” miejsce docelowe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem projektów badawczo-rozwojowych, prowadzonych głównie przez międzynarodowe firmy programistyczne.

poza Unią Europejską

Polski eksport i aktywność gospodarcza nie tylko odzyskały wysoki poziom sprzed pandemii, ale go przekroczyły. the Eksport towarów wzrósł w 2021 roku o 18,8%, a eksport usług o 17,7%. (w porównaniu do roku poprzedniego). Co ciekawe, najbardziej dynamiczna zmiana charakteryzowała się polskim eksportem W stronę rynków pozaeuropejskich.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w 2021 roku najbardziej obiecującym rynkiem pozaeuropejskim Polski był Zjednoczone państwo. Klasyfikacja podkreśla również znaczenie Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukraina, Chiny i Indie. Spośród tych krajów Ukraina kryje w sobie więcej obietnic i więcej ryzyka Atak Rosji i późniejsza wojna znacząco zmieniły strukturę polskiego eksportu na Ukrainę, czyniąc z Polski najważniejszego partnera w całej Unii Europejskiej. Lista jest kompletna Wietnam, Japonia, Kanada, Egipt i Serbia.

Kierunek: Argentyna?

Nieobecność krajów Ameryki Łacińskiej na tej liście jest bardzo uderzająca. W 2021 roku Polska wyeksportowała do Argentyny około 102,8 mln dolarówAle Zaimportował około 794,5 mln dolarów amerykańskich. Rezultatem jest bilans handlowy Wysoki popyt na soję i jej pochodne Należy do Polski. Kolejnymi produktami, którymi interesują się polscy importerzy są m.in Orzeszki ziemne, tytoń, kukurydza, cytryna, ryba i wino. Ze swojej strony Polska eksportuje do Argentyny maszyny, artykuły samochodowe, części zamienne do mebli wypoczynkowych i klimatyzatorów, leki, lampy halogenowe, lodówki i zamrażarki, turbiny gazowe oraz konstrukcje stalowe.

Jednak w związku z poważną zmianą sytuacji geopolitycznej w 2022 r. polscy przedsiębiorcy stoją przed poważnymi wyzwaniami Pilna potrzeba poszukiwania nowych partnerów gospodarczych rynkach lub zmienić istniejące relacje.

W przypadku Argentyny obszar o największych perspektywach współpracy dla Polski nie opiera się na tradycyjnej wymianie towarowej, ale na tradycyjnej wymianie towarowej. Zaawansowane technologie. Na przykład, Polska jest doskonała wiedzieć jak Aby wdrożyć zieloną transformację Jednak w jakimkolwiek kraju Szczególnie w rozwiniętych sektorach rolnictwa i przemysłu. Polskie firmy swoimi rozwiązaniami w zakresie gospodarki wodno-sanitarnej i odpadami po cichu rewolucjonizują sektor produkcyjny, czyniąc go mniej szkodliwym dla środowiska.

Kolejnym sektorem, który jest bardzo obiecujący, jest Górnictwo. Uwarunkowania historyczne i geograficzne określiły szczególną rolę górnictwa węglowego w polskiej gospodarce. Zatem także o Technologia i technologia wydobycia, zwłaszcza węgla. Polskie górnictwo osiągnęło wysoki poziom, który obejmuje bogate opanowanie wykorzystania wiedzy i wprowadzanie innowacji w branży.

W tym roku również poczyniono znaczne postępy w rozwoju Współpraca polsko-argentyńska w sektorze kosmicznym. Wielki potencjał Argentyny w tym obszarze wzbudził duże zainteresowanie w Polsce, zwłaszcza ze względu na jego komplementarność z polskimi możliwościami. Kiedy Polska specjalizuje się w technologiach takich jak W dół rzeki (sektor przedsiębiorstw kosmicznych odpowiedzialny za wykorzystanie danych dostarczanych przez systemy kosmiczne), Argentyna jest doskonała Pod prąd (Infrastruktura naziemna do eksploracji kosmosu). Pierwszym krokiem dla obu krajów było podpisanie protokołu ustaleń pomiędzy ich agencjami kosmicznymi (CONAE i POLSA) w kwietniu 2022 r., ale oczekuje się, że nadchodzące lata przyniosą konkretne wspólne projekty.

Uzupełniając i przeplatając to, co zostało dotychczas zgłoszone, a także bazując na konkretnych operacjach i oficjalnych danych statystycznych, zauważalna jest rozbieżność Pozytywny trend i zrównoważone możliwości Dla przedmiotów takich jak Technologie stosowane w produkcji żywnościi technologia Wyposażenie medyczne, Trwałe dobra inwestycyjne, Produkty biotechnologiczne A także różne formy Inwestowanie i uczestnictwo w projektach infrastrukturalnych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *