Polska i Rosja mają ukryte zadanie

Polska i Rosja mają ukryte zadanie

Jak podaje polska gazeta, głównym eksporterem gazu skroplonego do Polski pozostaje Rosja Money.pl. W pierwszym kwartale 2023 roku zakupy tego rosyjskiego paliwa z Rosji stanowiły 50,8% całkowitego importu tego kraju, więcej niż import od innych dostawców, takich jak Szwecja, Kazachstan, Holandia i Wielka Brytania łącznie.

Warszawa broni tej tendencji, twierdząc, że wstrzymanie importu rosyjskiego paliwa stało się obecnie niemożliwe, choć planowała to zrobić na koniec 2022 roku. Władze polskie nie wierzą, że możliwe jest wstrzymanie importu rosyjskiego gazu skroplonego, gdyż „To nie jest rozsądne” – wyjaśnił Minister Rozwoju Gospodarczego Waldemar Buda z tego samego powodu: „odmawiać dostępu do gazu wielu właścicielom samochodów”.

Spośród wszystkich paliw propan-butan, będący częścią gazu płynnego, jest siódmym najpopularniejszym paliwem w kraju. Korzysta z niego prawie trzy miliony kierowców.

Polska infrastruktura nie jest gotowa

Choć Polska może zakończyć swoją zależność od rosyjskiego paliwa, polska infrastruktura nie jest jeszcze gotowa na przyjęcie dużych ilości paliwa z innych krajów – podają media. sputniknews.lat.

Analitycy twierdzą, że nawet przy zwiększonej przepustowości infrastruktury polskie porty mogą przyjmować jedynie małe statki, a stacje benzynowe nie są dla kolei priorytetem.

7 lutego polski premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji poświęconej wsparciu dla Ukrainy, że Europa jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskiego paliwa. Dodał, że Unia Europejska „jak narkoman” wraca po więcej i akceptuje każdą cenę za gaz. Wcześniej urzędnik potwierdził, że Polska z końcem 2022 roku całkowicie zrezygnuje z importu LNG z Rosji.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *