Polska jest największym rywalem Hiszpanii

Relacje między Polakami i Niemcami są złożone, przynajmniej na poziomie politycznym. Część polskiego społeczeństwa nigdy nie była w stanie wybaczyć tego, co wydarzyło się 1 września 1939 roku: ataku Hitlera na sąsiada i okupacji całego kraju, co doprowadziło do wybuchu II wojny światowej. […]

Relacje między Polakami i Niemcami są złożone, przynajmniej na poziomie politycznym. Część polskiego społeczeństwa nigdy nie była w stanie wybaczyć tego, co wydarzyło się 1 września 1939 r.: ataku Hitlera na sąsiada i okupacji całego kraju, rozpoczynającej II wojnę światową, w której wzięło udział od czterech do pięciu milionów Polaków. Kraj doświadczył wielu represji, ale pozostał więźniem między Rosjanami i Niemcami, ale zawsze podnosił się z dumą i zwinnością, co uczyniło dziś Polskę jednym z najbardziej zdigitalizowanych krajów Unii Europejskiej z długiem publicznym w 2021 r. sięgającym 53,8. % PKB, czyli połowa produktu krajowego brutto. Z Hiszpanii. Co więcej, stopa bezrobocia nie sięga 3%. Podróżując po kraju, nie widzisz już smutnej szarości, która była typowa w czasach reżimu komunistycznego. Chociaż w Hiszpanii PKB na głowę mieszkańca jest dwukrotnie większy, Polacy żyją w miastach, które zostały bardzo dobrze odrestaurowane, naprawdę dba się o środowisko, istnieje parasol społeczny i system transportu publicznego działa dobrze. Jednak Polska znacznie bardziej niż Hiszpania odczuwa skutki wojny na Ukrainie i blokady wobec Rosjan ze względu na swoje energetyczne uzależnienie od Moskwy.

Wszystko to dzięki funduszom europejskim, które Polska otrzymała od wstąpienia do Unii Europejskiej w 2004 roku. Dla Hiszpanii kraj graniczący z Ukrainą i Białorusią stanowi głównego konkurenta w przyciąganiu inwestycji przemysłowych i funduszy europejskich. Podczas gdy Pedro Sánchez stał się lojalnym partnerem Niemiec w czasie kryzysu, stosunki Hiszpanii z coraz bardziej konserwatywną politycznie Polską stają się coraz bardziej powierzchowne, pomimo obecności sporej liczby hiszpańskich firm inwestujących w Polaków i doradzających im, takich jak Banco Santander, Ferrovial, i ACS. oraz państwowe przedsiębiorstwo inżynieryjne Ineco. Według Eurostatu w 2021 r. Polska była największym odbiorcą netto z kwotą około 12,9 mld euro, podczas gdy Niemcy były największym płatnikiem netto, a Hiszpania „tylko” otrzymała 3 493 mln euro. Jednak różne prawicowe rządy w Polsce były eurosceptyczne, podczas gdy Hiszpania jest obecnie prawdopodobnie najbardziej lojalnym członkiem i najsilniejszym sojusznikiem obecnej niemieckiej polityki energetycznej. Jednak wojna na Ukrainie zepchnęła obecny polski rząd pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego z powrotem w stronę Unii Europejskiej i od swojego politycznego sojusznika Viktora Orbána, premiera Węgier, który jest nie tylko eurosceptykiem, ale także traktuje Putina z większym zrozumieniem niż Putin . Reszta Europy. „To jest absolutnie niedopuszczalne w polskim rządzie” – mówi Thomas Urban, niemiecki autor kilku książek o kraju.

Dumny i niezależny kraj

W ostatnich tygodniach Morawiecki próbował wyjąć z szuflady kwestię, która została już rozstrzygnięta między Niemcami i Polakami: jego rząd chce około 1,3 miliarda euro na pokrycie szkód spowodowanych II wojną światową, czego domagają się także niektóre sektory w Grecji na jakiś czas. Lata bez sukcesów. Jak powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec podczas swojej niedawnej wizyty w Polsce: „Sprawa ta została już rozwiązana i nie powinniśmy jej ponownie otwierać”. Jednak niewielu spośród dzisiejszych prawie czterdziestu milionów Polaków wierzy, że Niemcy są ich wrogiem. Młodzi warszawiacy chcą tego samego, czego chcą młodzi Niemcy w Berlinie: żyć bez skrupułów moralnych i mieć dobrze płatną pracę. Dla kontrastu Orbán napisał w swojej niedawnej książce „Firstlyter Blake: German Eastern Policy”, że za obecną sytuację z Rosją częściowo odpowiadają różne rządy niemieckie: „W przeciwieństwie do Polaków nie widzieli niebezpieczeństwa ze strony Putina i nie zdawali sobie z tego sprawy zrozumieć.” Ich język i działania. „To imperialistyczny przywódca i kłamca”. O ile Polska zawsze była ostrożna, o tyle Niemcy związali swój los gospodarczy z Rosją, która obecnie twierdzi, że Polska mogła podżegać do sabotażu gazociągu Nord Stream 1+2, ponieważ kraj ten właśnie zainaugurował, z udziałem przedstawicieli Danii i Norwegii, gazociągu Nord Stream 1. +2”. Własne „bałtyckie rury”.

Niemcy i Polska są sojusznikami gospodarczymi, ale rywalami politycznymi

Przez te wszystkie „kłamstwa” i „nieoczekiwane zdarzenia” Polacy w obawie przed obecną sytuacją wdali się w wyścig zbrojeń, aby nie stać się kolejnym krajem zaatakowanym przez Rosję. Do 2023 r. planowane jest zwiększenie wysokiego budżetu sił zbrojnych z 2% do 3%. Większość Polaków musi się jednak zmierzyć z inflacją, która we wrześniu sięga ok. 17% przy przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto na poziomie ok. 1000 euro. Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców od początku wojny na Ukrainie granicę Polski przekroczyło sześć milionów uchodźców. Chociaż społeczność prywatna pomaga im, gdzie może, i chociaż firmy takie jak Siemens otwierają własne ośrodki dla uchodźców, kraj osiągnął swoje granice. Ale dla Hiszpanów wojna wydaje się bardzo odległa. Chociaż zapełniał codzienne wiadomości zdjęciami bombardowań, tylko kilka tysięcy uchodźców chciało przybyć do południowej Europy. Sánchezowi udało się przynajmniej przekonać polski rząd do jego tezy, że europejski rynek uprawnień do emisji powinien zostać, przynajmniej tymczasowo, zreformowany, aby złagodzić presję na rosnące ceny energii. Aby zyskać popularność, Morawiecki zawiesił podatek VAT na żywność i obniżył podatek VAT na paliwo. Pomimo wszystkich problemów, przez które przechodzi obecnie kraj, Orbán mówi: „Polska będzie kluczem do przyszłej integracji politycznie zapomnianej części Europy”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *