Polska jest zaangażowana we wspólnotę gospodarczą z Ukrainą i Rumunią – EUROEFE Euractiv

Polska jest zaangażowana we wspólnotę gospodarczą z Ukrainą i Rumunią – EUROEFE Euractiv

Warszawa/Bukareszt (Euractiv) / (EuroEFE).- Główne wiadomości europejskie ze stolic partnerów tworzących sieć wielojęzycznych portali EURACTIV, w tym EuroEFE.

W środowych wiadomościach ze Stolic:

Warszawa | Bukareszt

Polska zaangażowana w nową „wspólnotę gospodarczą” z Rumunią i Ukrainą:

Polski premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek w Bukareszcie swój projekt na rzecz „wspólnoty gospodarczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”, przy znaczącym udziale Rumunii i Ukrainy. Z drugiej strony skrytykował także „potężne kraje Zachodu” za wieloletnie osłabianie regionu.

Stwierdził, że Morawiecki złożył te oświadczenia w ramach polsko-rumuńskich konsultacji rządowych w Bukareszcie, w których podkreślił współpracę obu krajów, niezbędną, aby głos całego regionu był lepiej słyszalny.

W swoim przemówieniu Morawiecki pochwalił swojego rumuńskiego odpowiednika i prezydenta kraju za prowadzenie polityki, która jego zdaniem dąży do spójności, synergii i efektywności obu krajów.

Skrytykował także innych „kluczowych” partnerów UE za to, że jego zdaniem nie pozwalają państwom Europy Środkowej, takim jak Polska i Rumunia, na zwiększenie znaczenia w bloku wspólnotowym.

„Nie możemy patrzeć na Unię Europejską jak na partię, której się słucha, która zawsze musi wozić najlepsze rozwiązania w walizce do Bukaresztu czy Warszawy” – cytuje jego wypowiedź polski nadawca publiczny TVB.Czytaj więcej

(Aleksandra Krzysztosik | EURACTIV.pl)

Paryż

Podział w rządzie francuskim dotyczący „mediacji związkowej” mającej na celu zamknięcie konfliktu:

Zwolennicy francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona są podzieleni co do tego, jaką strategię przyjąć w sprawie zaproponowanej we wtorek przez przewodniczącego związku CFDT Laurenta Bergera „mediacji” mającej załagodzić napięcia po reformie emerytalnej.

We wtorek w wypowiedziach dla radia France Inter Berger podkreślił chęć negocjacji z rządem w sprawie reformy kontrowersyjnego systemu emerytalnego w celu wycofania go przez Macrona.

Berger powiedział, że Rada Konstytucyjna nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie podniesienia ustawowego wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, co „prowadzi do polaryzacji wszystkich na opozycję”.

Lider związkowy proponuje zaprzestać opóźniania wieku emerytalnego „o miesiąc, półtora miesiąca i poprosić jedną, dwie lub trzy osoby o mediację i pojednanie różnych stron”, zwłaszcza związków zawodowych i rządu. Czytaj więcej

(David Basso | EURACTIV.fr)

Rzym

Problemy Włoch z krajowym programem reform:

Premier Włoch Giorgia Meloni potwierdziła we wtorek, że fundusze UE nie są zagrożone.

Trybunał Obrachunkowy ujawnił jednak opóźnienia w inwestycjach związanych z programami reform krajowych (PNR), w związku z czym Meloni zwrócił się do Brukseli o przesunięcie części wydatków z 2026 r. na 2029 r., upewniając się, że nie widzi żadnego ryzyka do czasu otrzymania przez Rzym wsparcia finansowego. Trzecia partia pomocy europejskiej

W swoim półrocznym raporcie ze stanu realizacji planu odbudowy Sąd Najwyższy zauważył, że ponad połowa projektów była opóźniona lub znajdowała się wciąż na bardzo wczesnym etapie.

Dodał: „Jeśli dzisiaj zrozumiemy (…), że niektórych interwencji do 30 czerwca 2026 r. nie da się wdrożyć (…), musimy to powiedzieć jasno i nie czekać do 2025 r. z otwarciem dyskusji na temat tego, kto ponosi odpowiedzialność. ” Komentował to we wtorek Minister Spraw Europejskich Rafael Vito (FDI/ECR).

Włochy otrzymały już 66 miliardów euro w dwóch pierwszych transzach i czekają na trzecią z 19 miliardów. Pod koniec czerwca będzie musiała osiągnąć nowe cele, aby pozyskać czwartą transzę w wysokości 16 miliardów euro.. Czytaj więcej

(Federica Pascal | EURACTIV.it)

Wiedeń

Ostrzeżenie dotyczące sytuacji w zakresie praw człowieka w Austrii:

Organizacja pozarządowa Amnesty International podniosła alarm w związku z kilkoma problemami wykrytymi w austriackich krajach związkowych, które mogą zaszkodzić wizerunkowi kraju w zakresie obrony praw człowieka.

Wśród problemów, na które zwróciła uwagę organizacja pozarządowa, można wymienić m.in. niewystarczające świadczenia socjalne w niektórych krajach związkowych, rozwój „profilowania rasowego”, niewystarczającą ochronę małoletnich bez opieki ubiegających się o azyl czy brak odpowiednich warunków mieszkaniowych.

Koncentruje się także na rosnącej presji na media i nieosiągnięciu celów klimatycznych, co stwierdza raport roczny organizacji. Czytaj więcej

(Chiara Swatton | EURACTIV.de)

Haga

Połowa holenderskiej młodzieży cierpi na problemy psychiczne:

Z badania opublikowanego niedawno przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) w Holandii wynika, że ​​ponad połowa młodych Holendrów w wieku od 16 do 25 lat ma problemy ze zdrowiem psychicznym, a wielu z nich ma myśli samobójcze i odczuwa samotność.

Badanie, w którym wzięło udział 70 000 osób za pośrednictwem mediów społecznościowych i zostało przeprowadzone w okresie od kwietnia do sierpnia ubiegłego roku, zawierało pytania dotyczące zdrowia psychicznego, w tym używania alkoholu i narkotyków, myśli samobójczych oraz skutków pandemii. Czytaj więcej

(Benedykt Stockel | EURACTIV.com)

Kopenhaga

Nowe formy zagrożenia terrorystycznego w Danii:

Jak wynika z opublikowanej we wtorek rocznej oceny Duńskiego Centrum Analiz Terroryzmu, Dania stoi w obliczu nowych form zagrożenia terrorystycznego, w tym nowego zjawiska „hybrydyzacji”, podczas gdy terroryzm islamski pozostaje głównym zagrożeniem dla kraju.

W swoim rocznym raporcie Centrum Analiz Terroryzmu Duńskiej Służby Bezpieczeństwa i Wywiadu (PET) identyfikuje główne zagrożenia terrorystyczne stojące przed krajem. Najważniejszy jest terroryzm islamski.

Dodaje, że chociaż Państwo Islamskie i Al-Kaida są słabe w terenie, nawet na Bliskim Wschodzie, grupy terrorystyczne „wciąż są dalekie od zniknięcia”.

Według Służby Bezpieczeństwa i Wywiadu terroryzm islamski ma zdolność, zamiar i możliwość planowania ataków na Danię i duńskie interesy. Czytaj więcej

(Charles Szumski | EURACTIV.com)

Londyn

Była premier Theresa May krytykuje ustawę imigracyjną:

Była brytyjska premier Theresa May powiedziała, że ​​brytyjski projekt ustawy o nielegalnej imigracji może sprawić, że ofiary handlu ludźmi będą mniej skłonne do składania zeznań przeciwko handlarzom, co utrudni ich złapanie.

Ustawa o nielegalnej imigracji umożliwiłaby przetrzymywanie nielegalnych imigrantów bez zwolnienia za kaucją lub kontroli sądowej przez pierwsze 28 dni zatrzymania, do czasu deportacji z kraju. Środek ten obejmuje przepisy uniemożliwiające osobom ubiegającym się o azyl udawanie, że są ofiarami niewolnictwa w celu uniknięcia lub opóźnienia deportacji.

„Obawiam się, że ta ustawa o nielegalnej imigracji popchnie bryczkę przez ustawę o współczesnym niewolnictwie, odmawiając wsparcia tym, którzy byli wyzyskiwani i zniewoleni, a przez to utrudniając łapanie i przetrzymywanie handlarzy ludźmi i handlarzy niewolnikami, May powiedziała The Guardian. Czytaj więcej

(Sophia Stewart-Leeson | EURACTIV.com)

///

notatka

Komisja Europejska: Przewodniczący Komisji Europejskiej Urszuli von der Leyen Uczestniczy w posiedzeniu Rady Komisarzy; Uczestniczy w Drugim Szczycie Demokracji, którego współsponsorem jest Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Joe Bidenaoraz przywódcy Kostaryki, Holandii, Republiki Korei i Republiki Zambii.

Udział w sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w sprawie wyników posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 23 i 24 marca.

Komisja Europejska/Stany Zjednoczone Ameryki: Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Małgorzata Vestager Spotyka się z Sekretarzem Handlu USA Gina Raymondo.

Komisja Europejska/Wielka Brytania: Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa Spotyka się w drodze wideokonferencji z Sekretarzem Stanu w Departamencie Przedsiębiorczości i Handlu w Wielkiej Brytanii, Kimmy’ego Badenocha.

Komisja Europejska: Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Wiera Jourova Interweniuje za pośrednictwem wideo podczas internetowego szczytu w sprawie wolności mediów i szybkiego reagowania.

Komisja Europejska/Chorwacja: Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Dubrawka Szuyka Przyjmuje 15 przedstawicieli chorwackich mediów.

CE/UEFA: Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa Czat wideo z Prezydentem UEFAAleksander Ceferin.

C/LGTBI: Komisarz ds. Równości, Helena DalySpotyka się z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rodziców LGBTI+ (ENP).

C/Transport: Komisarz ds. Transportu, Adina ValianWygłasza przemówienie programowe podczas warsztatów Sojuszu na rzecz Niskoemisyjnej i Paliw Odnawialnych w Brukseli.

C/B: Komisarz Spraw WewnętrznychYlva Johanssonspotyka się z Parlamentem Europejskim Helena Fritzon oraz alternatywni sprawozdawcy opinii FEMM w sprawie proponowanego rozporządzenia ustanawiającego przepisy mające na celu zapobieganie wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich i zwalczanie go.

EC/Ruch: Konferencja na temat modeli profilaktyki zwalczania popytu na handel ludźmi do celów seksualnych, zorganizowana przez szwedzką Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

B/Irlandia: Parlament Europejski organizuje sesję plenarną, po której następuje uroczystość z okazji 25. rocznicy Porozumienia Wielkopiątkowego; Przewodniczący Parlamentu Europejskiego był obecny m.in. Roberta Mitsola.

Organizacja Narodów Zjednoczonych/Ukraina: Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi z wizytą w elektrowni atomowej w Zaporożu.

Pod redakcją F. Hellera

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *