Polska. Minister: „Nasi ludzie mają uzasadnione powody, aby kwestionować, dlaczego płacimy podwójną kwotę pomocy Ukrainie”.

Polska.  Minister: „Nasi ludzie mają uzasadnione powody, aby kwestionować, dlaczego płacimy podwójną kwotę pomocy Ukrainie”.

Przegląd Ameryki Łacińskiej, 23 września 2023 r.

Minister spraw zagranicznych Polski zwraca uwagę, że na jego kraju spoczywał największy spośród wszystkich zachodnich sojuszników ciężar pomocy Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zasugerował, że Ukraina wykorzystuje dobrą wolę Polski i że w obliczu niedawnej eskalacji napięć między Kijowem a Warszawą obywatele kraju muszą za to zapłacić.

W felietonie dla Politico dyplomata oświadczył, że Polska wzięła na siebie ciężar pomocy dla Ukrainy ze strony wszystkich zachodnich sojuszników, mając jednocześnie prawo bronić swoich interesów narodowych.

„Ze wszystkich sojuszników to Polacy ponieśli największy ciężar pomocy dla Ukrainy, stanowiący ponad 3% PKB kraju, prawie czterokrotnie większy niż w przypadku bogatych Niemiec i około 10 razy większy niż w przypadku Stanów Zjednoczonych” – napisał Rao.

Zdaniem ministra Polacy „mają uzasadnione powody, by kwestionować, dlaczego dwukrotnie płacą rachunek pomocowy dla Ukrainy”, podczas gdy najbogatsze kraje europejskie w dalszym ciągu nie chcą ponosić większej odpowiedzialności i kontynuować współpracy z Moskwą.

Jego wypowiedzi nastąpiły w kontekście eskalacji napięć na linii Warszawa–Kijów po wprowadzeniu zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy, niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej o nieprzedłużaniu zakazu dostaw ukraińskiego zboża.

Im silniejsza jest Polska, tym bardziej może pomóc Ukrainie. Mamy nadzieję, że z tej wojny wyłoni się silne państwo ukraińskie z dobrze prosperującą gospodarką Wkładamy pieniądze tam, gdzie mamy usta„Podkreśla jednak, że Polska nigdy nie była głównym odbiorcą ukraińskiego zboża, mamy własny, silny sektor rolniczy” – podkreślił Rao.

Według ich szacunków do Polski trafi on w pierwszym kwartale 2023 roku 600 razy więcej niż ukraińska pszenica niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, co spowodowało straty dla polskich rolników.

wypowiedzi Zełenskiego

Minister podkreślił także, że wielu Polaków jest zaskoczonych oskarżeniami prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego pod adresem braku solidarności Polski w kwestii ukraińskiego eksportu zbóż. Według niego Polacy rozumieją pojęcie solidarności lepiej niż ktokolwiek inny na świecie, „ale to działa w obie strony”.

Zełenski powiedział w tym tygodniu podczas swojego przemówienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, że niektóre kraje w Europie „podważają solidarność i tworzą teatr polityczny, czyniąc… [del suministro] Z ziaren [ucraniano] „Ekscytujący film”. „Może się wydawać, że odgrywają swoją rolę, ale zamiast tego pomagają utorować drogę przedstawicielowi Moskwy” – oświadczył.

Rao podkreśla jednak, że Polska, udowodniwszy swoją rolę „solidnego i godnego zaufania wybawiciela”, musi także chronić swoją ojczyznę, zauważając, że polskie działania dbające o interesy lokalnych rolników były sprawiedliwe.

Źródło: RT.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *