Polska Nagroda Nobla odrzucona ze względu na gejowską „nieporozumienie”.

Polska Nagroda Nobla odrzucona ze względu na gejowską „nieporozumienie”.

WARSZAWA, Polska — Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla, odmówiła przyjęcia honorowego obywatelstwa regionu, w którym mieszka w Polsce, ponieważ musiałaby dzielić ten zaszczyt z katolickim biskupem, który wygłaszał wrogie wypowiedzi wobec społeczności LGBT.

Tokarczuk napisała w piątek na Twitterze, że choć docenia jej uwagę, „niestety” nie będzie mogła przyjąć honorowego obywatelstwa Dolnego Śląska. Stwierdził, że przyjęcie go w tym samym czasie co biskupa Ignacego grudnia uwypukli „bolesny rozłam” w Polsce w sprawie praw gejów.

„Nie chcę stać się obiektem takich zachowań i elementem tej gry” – powiedziała Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2018 roku i działaczka na rzecz praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

Dec wielokrotnie opisywał ruch na rzecz praw gejów jako zagrożenie dla Kościoła i Polski, kraju w większości katolickiego.

Lokalni samorządowcy związani z centrową opozycyjną Koalicją Obywatelską nominowali Tokarczuka na honorowego obywatela, a członkowie rządzącej krajem prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość rekomendowali nadanie Tokarczukowi w grudniu honorowego obywatelstwa.

Mieszkanka południowo-zachodniego Wrocławia Tokarczuk wyjaśniła powody swojej decyzji.

„Zamiast być radosnym świętem dającym poczucie wspólnoty, jest to żywy przykład bolesnych podziałów w naszym społeczeństwie” – powiedział.

W ostatnich miesiącach w Polsce toczyły się gorące debaty na temat praw gejów, nawet po tym, jak prawicowy prezydent Andrzej Duda podczas swojej tegorocznej kampanii reelekcyjnej określił ten ruch jako gorszy od komunizmu.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *