Polska nakłada sankcje na 50 rosyjskich oligarchów i firm, w tym Gazprom

Polska nakłada sankcje na 50 rosyjskich oligarchów i firm, w tym Gazprom

WarszawaWe wtorek 26 kwietnia polski minister spraw wewnętrznych ogłosił, że Polska nałoży sankcje na 50 rosyjskich oligarchów i firm, aby zwiększyć presję na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę.

Polska w tym miesiącu zatwierdziła ustawę pozwalającą na zamrożenie aktywów rosyjskich podmiotów i zakaz importu węgla z Rosji, oprócz sankcji uzgodnionych z innymi krajami Unii Europejskiej.

Wśród firm na liście opublikowanej przez MSW znajdują się gigant energetyczny Gazprom oraz producent chemikaliów i nawozów Akron, a także spółki handlujące węglem. zmiażdżyć Polska i KTK Polska.

Gazprom ma mniejszościowy udział w EuRoPol Gazie, do którego należy polski odcinek gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz do Europy.

Na liście znajdują się miliarder Michaił Friedman, współzałożyciel i największy udziałowiec Alfa Bank, potentat aluminiowy Oleg Deripaska oraz Eugeniusz Kaspersky, założyciel rosyjskiej firmy Kaspersky zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym.

„To pierwsza lista sankcyjna… ma 50 wpisów, a firm robiących prawdziwy biznes (w Polsce) jest niewiele” – powiedział na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. „Prawdopodobnie, prawie na pewno, ta lista zostanie rozszerzona”.

Sankcje obejmują zamrożenie aktywów, zakaz wjazdu na terytorium Polski osób umieszczonych w wykazie.

Polska, która konsekwentnie wzywa do zaostrzenia sankcji wobec Rosji, wcześniej zapowiedziała, że ​​do maja zabroni importu rosyjskiego węgla i zatrzyma konsumpcję rosyjskiej ropy do końca 2022 roku.

Kreml opisuje swoją inwazję na Ukrainę jako „specjalną operację” mającą na celu rozbrojenie i ochronę Ukrainy przed rzekomymi „faszystami”. Ukraina i Zachód twierdzą, że jest to fałszywa wymówka dla nieuzasadnionej wojny agresywnej prezydenta Rosji Władimira Putina.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *