Polska obchodzi 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Polska obchodzi 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Pomnik Umschlagplatz w Warszawie, sfotografowany 12 kwietnia 2023 r., przed obchodami 80. rocznicy antyhitlerowskiego powstania w stołecznym getcie afp_tickers

Ta treść została opublikowana 19 kwietnia 2023 – 06:55


(AFP)

Poprzez koncerty, spotkania i oficjalne uroczystości, w obecności prezydentów Izraela i Niemiec, Polska upamiętni w najbliższą środę 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, w którym kilku żydowskich bojowników zaatakowało nazistów, woląc umrzeć z bronią w ręku. niż w obozie śmierci.

Intifada, trwająca od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r., była największym znanym wydarzeniem żydowskiego oporu miejskiego przeciwko nazistom podczas II wojny światowej.

Syreny miejskie i dzwony warszawskich kościołów zabrzmią w samo południe, aby upamiętnić poległych w tej okolicy powstańców, którzy zostali zgładzeni przez Niemców.

Prezydent Izraela Isaac Herzog, Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Andrzej Duda z Polski złożą oświadczenia pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Potem idą razem do synagogi.

W całym mieście, podobnie jak w poprzednich latach, ponad 3000 wolontariuszy będzie rozdawać papierowe żonkile, które ludzie będą mogli nosić na kurtkach i płaszczach.

Gest upamiętniający zmarłego w 2009 roku ostatniego przywódcę powstania Marka Edelmana, który uczcił to wspomnienie składając sam bukiet żółtych żonkili pod pomnikiem bohaterów getta.

Kolorem i kształtem papierowe żonkile przypominają żółtą Gwiazdę Dawida, którą europejscy Żydzi musieli nosić, narzuconą przez nazistów.

W tym roku tradycja będzie kontynuowana w innych miastach w Polsce.

– 450 000 Żydów –

„Zamierzamy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta oznacza Żydówki i Żydówki przetrzymywane w getcie warszawskim w okresie wielkich tłumów, wiosną 1941 r.” – powiedziała Zofia Bojańczyk, koordynatorka projektu „Żonkile”. naciskać. .

Rok po inwazji na Polskę w 1939 r. naziści wyznaczyli w Warszawie obszar, w którym mieli zgromadzić około pół miliona Żydów na trzech kilometrach kwadratowych.

Wszystko po to, by zlikwidować ich głodem i chorobami, a ponad 300 tys. wywieźć do komór gazowych obozu w Treblince, 80 km na wschód od stolicy Polski.

Getto warszawskie stało się najważniejszym ze wszystkich podczas II wojny światowej.

W czasie buntu, kierowanego przez setki żydowskich bojowników, około 50 000 cywilów mieszkało ukrytych w piwnicach i bunkrach na terenie getta.

Niemcy krwawo stłumili bunt i spalili okolicę, która zamieniła się w pole spustoszenia.

– Głosy z „Buried City” –

Z okazji rocznicy na ten rok zaplanowano spotkania z ocalałymi, koncerty, projekcje filmowe i spektakle teatralne.

W Galerii Kordegarda kolekcja przedmiotów codziennego użytku pokazuje, jak żyli, kochali i umierali warszawscy Żydzi w czasie wojny.

„To głosy pogrzebanego miasta rozbrzmiewające pod naszymi stopami” – powiedział AFP wicekurator wystawy Jacek Connick.

Odkryte niedawno zdjęcia getta, wykonane przez polskiego strażaka, będą częścią wystawy w Muzeum Paulinów poświęconej historii polskich Żydów. Cenne świadectwo, bo do tej pory większość fotografii została wykonana przez nazistów i przedstawia getto oczami Niemców.

Tegoroczne obchody podkreślą perspektywę ludności cywilnej, zwłaszcza kobiet.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *