Polska planuje do 2038 roku wybudować 79 małych elektrowni jądrowych

Polska planuje do 2038 roku wybudować 79 małych elektrowni jądrowych

W Polsce powstaną nowe małe elektrownie jądrowe jako źródła energii. Zdjęcie: EFE

On Premier PolskiMateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek lokalizację pierwszych siedmiu „małych elektrowni jądrowych” z 79 budowanych. Planują budowę Pierwszy z nich mógłby rozpocząć pracę pod koniec 2028 roku.

Na konferencji prasowej w Warszawie Morawiecki zauważył, że jest wyjątkiem Zgłoszono siedem projektów Dziś planowana jest budowa kolejnych 13 małych elektrowni jądrowych, o których budowie zapadnie decyzja w bieżącym roku, po zakończeniu studiów technicznych.

„Ten dzień przejdzie do historii, bo Polska potrzebuje źródła Nieustająca energiaCzysto i tanio” – zadeklarował premier i dodał: „To zasoby energii Będzie służyć Polsce przez dziesięciolecia” i „pozwoli zaoszczędzić od 100 do 200 milionów euro w kapitale własnym Emisje CO2”.

Dyrektor Polskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego Orlin Daniel Obajtek wyjaśnił, że reaktory te będą bazować na modelu BWRX-300 firmy Hitachi, a pierwszy z nich „faktycznie będzie działać od końca 2028 r. do początku 2029 r.” „.

Obajtik wspomniał o powołaniu spółki Orlen Synthos Green Energy, która będzie zarządzać projektami energetyki jądrowej w oparciu o małe reaktory modułowe (SMR).

Małe elektrownie jądrowe w Polsce

Część z ogłoszonych lokalizacji zlokalizowana jest kilka kilometrów od ważnych ośrodków miejskich, takich jak Warszawa czy Kraków, ale według Obajtica „toczą się już rozmowy z samorządami” i „w każdym zakładzie powstanie około stu bezpośrednich stanowisk pracy i 1000 pośrednich stanowisk pracy. ” „To są bardzo obiecujące i rekomendowane plany” dla tych miast.

Na kilka godzin przed konferencją prasową Ambasador USA w Polsce Marek Brzeziński zapowiedział, że w finansowaniu tego projektu kwotą około 4 miliardów dolarów wezmą udział dwa podmioty z jego kraju.

Niedawno Polska ogłosiła, że ​​za dekadę zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia jądrowa zbudowana w Polsce, która będzie wytwarzać moc 3,75 gigawata, a każdy z prezentowanych dziś małych reaktorów jądrowych będzie wytwarzał moc około 300 megawatów. .

Polska zużywa obecnie około 33 gigawatów energii elektrycznej rocznie, z czego dwie trzecie pochodzi z węgla.


Odwiedź nasze portale:


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *