Polska po raz kolejny zawetuje europejskie porozumienie o podwyżce podatków dla międzynarodowych firm – EUROEFE Euractiv

Polska po raz kolejny zawetuje europejskie porozumienie o podwyżce podatków dla międzynarodowych firm – EUROEFE Euractiv

Luksemburg (EuroEFE). – Rządy Unii Europejskiej (UE) nie były w stanie osiągnąć we wtorek porozumienia w sprawie stosowania minimalnej efektywnej stawki wynoszącej 15% w przypadku przedsiębiorstw międzynarodowych ze względu na weto Polski, która ponownie zablokowała rozporządzenie na trzy tygodnie po pierwszym sprzeciw.

Dyrektywa ma na celu przeniesienie jednego z dwóch filarów uzgodnionych w zeszłym roku w OECD do prawodawstwa wspólnotowego Ustanowienie efektywnego podatku minimalnego w wysokości 15%. O spółkach o rocznych dochodach przekraczających 750 mln euro, pomijając jednak drugi filar porozumienia, jakim jest podatek od spółek w środowisku cyfrowym.

Warszawa jako jedyna stolica sprzeciwiła się temu rozwiązaniu podczas dyskusji, która odbyła się w Luksemburgu w ramach parlamentu. Spotkanie ministrów finansów bloku Ecofin Ich argumentem jest to, że wejście w życie obu części globalnego porozumienia powinno nastąpić jednocześnie.

Na konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział: Wyraził ubolewanie z powodu wykorzystania przez Polskę weta Wyraził wiarę w możliwość osiągnięcia porozumienia na kolejnym posiedzeniu ministrów gospodarki zaplanowanym na 24 maja.

Aby pokonać polską blokadę, Francja zaproponowała jej włączenie Deklaracja podpisana przez dwudziestu siedmiu Która potwierdza swoje zaangażowanie w prace nad podatkiem cyfrowym po zakończeniu procedury w OECD, jednak dla Polski ten krok nie jest wystarczający.

„Stowarzyszenie nie jest prawnie wiążące, aby zapewnić, że wejdą w życie w tym samym czasie” – powiedziała sekretarz stanu polskiego rządu Magdalena Rzeczkowska o inicjatywie, która musi zostać uzgodniona jednomyślnie.

Jednakże francuski minister finansów Bruno Le Maire potwierdził, że tak właśnie było Uzyskanie połączenia prawnego, o które prosi Polska, jest „niemożliwe”. Ponieważ minimum opiera się na dyrektywie europejskiej, zaś podatki od spółek cyfrowych będą podlegać niezamkniętemu jeszcze traktatowi międzynarodowemu, uznała, że ​​„musi być inny powód” polskiego weta.

Le Maire, który kieruje negocjacjami od czasu objęcia przez jego kraj rotacyjnej prezydencji w Unii Europejskiej, podkreślił, że pozostałe państwa członkowskie, które borykały się z problemami z przepisami, „postarały się” o udzielenie wsparcia po zaakceptowaniu szeregu zmian.

Trudności rozwiązane

Francuski minister, który postawił sobie za cel kontynuowanie prac przed końcem francuskiej prezydencji w czerwcu przyszłego roku, określił inne kraje jako… Szwecja, Malta czy Estonia, Powiedzieli, że doświadczyli szeregu „trudności technicznych”, które zostały rozwiązane w ciągu tygodni.

Wątpliwości co do wezwania miało na przykład państwo bałtyckie Zasada włączenia dochodu (RIR, w języku angielskim), która pozwala na opodatkowanie zysków zagranicznej spółki zależnej, jeśli płaci ona stawkę podatku dochodowego od osób prawnych poniżej minimalnej. Tekst, który we wtorek trafił na stół ministrów, przewidywał dobrowolne stosowanie tej klauzuli przez okres sześciu lat.

To też było przeszkodą Data wejścia w życie dyrektywy, Pierwotnie miało się ono odbyć 1 stycznia 2023 r., ale zostało przełożone na „koniec” tego roku ze względu na skargi złożone m.in. przez delegację szwedzką.

Wraz z wprowadzeniem tej zmiany szwedzki minister finansów Mikael Damberg wyjaśnił, że jego kraj może wycofać zastrzeżenia po rozwianiu „wątpliwości” i złożeniu oświadczenia, w którym „wzywa członków globalnych ram do wywiązania się ze swoich zobowiązań” uzyskanych w 2018 r. Porozumienie OECD, które określił jako „Udane.

Sankcje na Rosję

Podczas spotkania, Ministrowie rozmawiali także o ewentualnych nowych sankcjach nałożonych na Rosję Następstwa zabójstw cywilów przez siły rosyjskie w ukraińskim mieście Bucza, w tym potencjalny zakaz importu rosyjskich paliw kopalnych, dzielą państwa członkowskie, ale w miarę eskalacji konfliktu zyskują obrońców.

Dyrektor wykonawczy gminy nie pojawił się jednak na posiedzeniu do końca Jego propozycja piątego pakietu sankcjiBędzie to wymagało jednomyślności 27 krajów i obejmuje m.in. zakaz wywozu rosyjskiego węgla o wartości 4 miliardów euro rocznie.

Edytowany przez M. Moya

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *