Polska podnosi stopy procentowe po raz dziewiąty z rzędu

Ta treść została opublikowana 08 czerwca 2022 – 15:22

Warszawa, 8 czerwca (EFE). – Rada Polityki Pieniężnej podjęła w środę decyzję o podwyżce podstawowej stopy referencyjnej o 0,75% do 6%, dziewiątą z rzędu podwyżkę, aby zmniejszyć ryzyko utrzymania się wysokiej inflacji w długim terminie i kiedy. Wskaźnik cen konsumpcyjnych wyniósł 13,9%.

Decyzja Rady jest zgodna z oczekiwaniami rynku, wynika z sondażu ekonomistów opublikowanego przez polską agencję PAP, z których większość spodziewała się wzrostu o 0,75%.

Tym samym główna stopa referencyjna jest na najwyższym poziomie od czerwca 2008 roku.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła również decyzję o podwyższeniu pozostałych stóp procentowych o tę samą kwotę, gdyż oprocentowanie kredytu lombardowego wzrosło do 6,50%, stopa depozytowa do 5,50%, stopa redyskontowa do 6,05%, a stopa dyskontowa do 6,10%.

Zarząd podnosi ceny nieprzerwanie od października 2021 r.; Przed tą datą, w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią, kluczowa stopa referencyjna spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,10%.

W komunikacie opublikowanym po decyzji rada stwierdziła, że ​​dąży do ograniczenia ryzyka pozostawania wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych powyżej celu inflacyjnego ustalonego przez Narodowy Bank Polski (NBP) w długim okresie oraz obniżenia oczekiwań inflacyjnych.

Według wstępnych danych z 31 maja inflacja w Polsce wzrosła w ubiegłym miesiącu do 13,9% w stosunku do roku poprzedniego, najwyższego od 1998 roku, podczas gdy w kwietniu wyniosła 12,4%.

Celem NBP jest 2,5% z jednym punktem procentowym tolerancji.

Według Rady Polityki Pieniężnej głównymi czynnikami wzrostu cen w ostatnich tygodniach są koszty żywności, pośrednio związane z rosyjską inwazją na Ukrainę oraz rosnące ceny energii.

Jednocześnie, powiedział, popyt pozostaje wysoki, co pozwala firmom przesunąć koszty na ceny końcowe.

Z drugiej strony rada oceniła, że ​​inflacja jest ograniczona ze względu na decyzję rządu o obniżeniu niektórych podatków.

W grudniu i styczniu polski rząd tymczasowo obniżył podatki pośrednie na energię elektryczną i paliwo do 31 lipca, w ramach tego, co nazwał „tarczą antyinflacyjną”.

Ponadto do końca czerwca utrzymany zostanie obniżony podatek VAT na żywność, nawozy i paliwa, co kilku prawodawców z rządzącego PiS zaproponowało w środę przedłużenie o kolejne trzy miesiące.

Czerwcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej było pierwszym od czasu, kiedy 12 maja, głosami konserwatywnej koalicji rządowej, wybrano jej prezesa i prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego na drugą sześcioletnią kadencję.

Jego nominacja została skrytykowana przez opozycję, która oskarża kierowaną przez Glapińskiego radę o zbyt późne podnoszenie stóp procentowych w 2021 r., co powoduje wzrost CPI, zmuszając NBP do gwałtownej podwyżki stóp.

lo / sif / mah

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.