Polska: Polityczne rozdroże dla wschodzącej gospodarki | Gospodarka krajowa i międzynarodowa

Polska: Polityczne rozdroże dla wschodzącej gospodarki |  Gospodarka krajowa i międzynarodowa
Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk jest liderem polskiej opozycji w nadchodzących wyborachPaul Supernac (EFE)

Stosunki między Unią Europejską a Polską nie są łatwe od czasu dojścia do władzy gubernatora Andrzeja Dudy w 2015 r. Od tego czasu europejski wymiar sprawiedliwości podjął szereg działań i nałożył na kraj kary w wysokości ponad 70 mln euro za różne naruszenia przez rząd zasady separacji mocy. Jednakże piąty pod względem liczby ludności kraj w Europie jest przedstawiany jako jedna z największych obietnic regionu, ze względu na rosnące inwestycje zagraniczne, niskie bezrobocie i PKB na mieszkańca, który według niektórych ekspertów może osiągnąć poziom Hiszpanii do 2030 r. . Punktem zwrotnym mogą być zatem wybory parlamentarne zaplanowane na 15 października, które zadecydują o tym, czy kraj będzie kontynuował konfrontacyjną postawę wobec Europy, czy też wybierze integrację.

Zmiana rządu zadecyduje o tym, czy relacje między obydwoma rozmówcami ulegną poprawie, czy pogorszeniu. „Wybory zaplanowane na koniec tego roku budzą niepewność co do przyszłego kształtowania polityki i kierunku instytucjonalnego Polski. „Zagrożenia geopolityczne dla Europy Wschodniej, w tym Polski, wzrosły w związku z eskalacją wojny Rosji na Ukrainie” – odpowiadają na to pytanie analitycy Scope Ratings. Pięć dni.

Polska opozycja rośnie w siłę. Zwolennicy liberalnej Koalicji Obywatelskiej (Kowalicy Obiewatelskiej), na czele której stał były prezydent Rady Europy Donald Tusk, wyszli w niedzielę 1 października na ulice Warszawy, aby wyrazić swoją odmowę trzeciej kadencji zgodnie z prawem i twardogłowym konserwatystą impreza. Partia Sprawiedliwości (Prawo i Sprawiedliwość, w skrócie PiS), partia urzędującego prezydenta. Według lokalnych mediów w demonstracji miało wziąć udział od 600 000 do 800 000 ludzi.

Choć dystans między obecnym rządem a opozycją zmniejszył się, to może to nie wystarczyć. Według niedawnego sondażu Kantar PiS wygra wybory 34% wraz ze swoimi sojusznikami, Suwerenną Polską i Republikanami (zwanymi łącznie Zjednoczoną Prawicą). Natomiast Koalicja Obywatelska otrzyma obecnie jedynie 30%.

Analitycy Rozwiązania Fitcha Podkreślają, że wynik wyborów będzie „szczególnie ważny”, biorąc pod uwagę jego implikacje dla poszczególnych programów gospodarczych tworzonych przez rząd Dudy. „Polska została odsunięta od funduszy UE ze względu na obawy Brukseli dotyczące trwających reform sądownictwa podejmowanych przez polską władzę wykonawczą, które mogą podważać praworządność. Rząd pod przewodnictwem PiS prawdopodobnie będzie utrzymywał wysokie napięcia z UE. Być może tak się stanie nieznacznie zmniejszona, Oczekujemy, że pójdą na ustępstwa w celu odmrożenia ważnych funduszy UE.

Warto zauważyć, że w lipcu Parlament Europejski nawoływał polskie władze do anulowania niektórych reform systemu wyborczego, które zdaniem krytyków miały na celu zaszkodzić opozycji. Europejska Rada Legislacyjna podkreśliła także, że w Polsce stan praworządności ulega pogorszeniu „w wyniku systematycznych działań podejmowanych przez rząd od kilku lat, w tym za pośrednictwem nielegalnego Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa”.

Jakby tego było mało, w sierpniu ogłoszono, że w dniu wyborów odbędzie się referendum w czterech kwestiach, m.in. imigracji, emeryturach, granicy z Białorusią oraz zagranicznej własności strategicznych polskich sektorów przemysłowych, a to wszystko kwestie kluczowe . Przyciągnięcie wyborców nacjonalistów i konserwatystów.

Wschodząca gwiazda

Polska ma największą gospodarkę spośród byłych komunistycznych krajów europejskich, które przystąpiły do ​​Unii Europejskiej. Podobnie od wybuchu pandemii choroby koronawirusowej 2019 (Covid-19) odnotowano wzrost inwestycji zagranicznych, który sprzyjał wzrostowi. Faktycznie, jak podała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), we wrześniu kraj osiągnął historyczny rekord inwestycji zagranicznych wynoszący 4,94 miliarda euro. Wśród firm, które wybrały region, wyróżnia się technologiczny gigant Intel, który niedawno ogłosił, że zainwestuje 4,2 miliarda euro w centrum testowania i integracji półprzewodników na Dolnym Śląsku.

Przedział ten podkreśla, że ​​saldo obrotów bieżących Polski wzrosło w ubiegłym roku do deficytu na poziomie 3% PKB. Nastąpiło to w wyniku wzrostu cen importu energii i surowców oraz zaprzestania eksportu do Rosji, Białorusi i Ukrainy (który przed eskalacją wojny stanowił około 3,7% polskiego eksportu). Agencja zauważa jednak, że saldo obrotów bieżących poprawiło się w pierwszym kwartale 2023 r. do nadwyżki w wysokości 24,4 mld zł (5,4 mld euro). W dalszej perspektywie MFW spodziewa się stopniowej poprawy salda na rachunku obrotów bieżących i dodaje, że dzięki temu koniec Na poziomie około -2% PKB w 2028 r.

KPMG podkreślają, że do największych atrakcji Polski należy wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza oraz silny rynek wewnętrzny. „Od wielu lat motorem wzrostu gospodarczego Polski jest popyt krajowy, zwłaszcza konsumpcja prywatna, będąca efektem niskiej stopy bezrobocia i wysokich wynagrodzeń. Pandemia stworzyła niepewność na rynku pracy, dlatego rząd wdraża różne działania mające na celu wsparcie pracowników Dziś Polska ma jedną z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej Najnowszy raport KPMG. Według najnowszych danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce kształtuje się na poziomie około 2,8%, podczas gdy średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wynosi 6,4%.

„W ostatnich latach polska gospodarka rozwijała się szybciej niż średnia UE dzięki mocnym fundamentom i wczesnej polityce makroekonomicznej” – czytamy w raporcie. „Zakrojone na szeroką skalę środki fiskalne i wsparcie monetarne złagodziły gospodarcze skutki pandemii i skutki gospodarcze zakrojoną na szeroką skalę rosyjską inwazję” – napisano w raporcie. „Za Ukrainę”. Raport Departamentu Stanu USA.

Choć amerykański podmiot potwierdza, że ​​PKB Polski wzrósł w 2022 r. o 4,9% i pomimo wysokiej inflacji, kryzysu energetycznego i zauważalnego spowolnienia konsumpcji, potwierdza, że ​​w 2023 r. w gospodarce najprawdopodobniej nastąpi recesja. Dzieje się tak za sprawą słabego działalność konsumencką i inwestycyjną. „Uruchomienie płatności z finansowania UE w 2023 r. będzie dla Polski niezbędne do powrotu do silnego wzrostu gospodarczego” – podkreślają.

Czy zmiana jest możliwa?

Eksperci nie są do końca przekonani, że zmiany w Polsce są możliwe. Analitycy Fitch Solutions uważają, że w tym kierunku partia rządowa zwróci się do swoich sojuszników o wsparcie w celu zatwierdzenia ustawy. Scenariusz ten byłby wysoce realny, ponieważ znaleźliby wspólną płaszczyznę sprzeciwu wobec polityki imigracyjnej UE i reformy sądownictwa. „W rezultacie napięcia z UE prawdopodobnie będą się utrzymywać, choć przy słabym prawie i sprawiedliwości, ponieważ reformy sądownictwa wprowadzone przez jej obecnego młodszego partnera koalicyjnego, suwerenną Polskę, cieszą się poparciem konfederacji. [otro partido de extrema derecha]„ – podkreślają.

Fitch uważa także, że partia Dudy będzie zabiegać o rozwiązanie sporu kompetencyjnego Polski z Komisją Europejską, co skłoniło Europejski Trybunał Sprawiedliwości do nałożenia na Polskę kar finansowych, a jednocześnie doprowadziło do zablokowania przez UE finansowania Next Generation EU w 2023 roku. Ze względu na zapotrzebowanie na pożyczki. Dotacje z UE na finansowanie ambitnego programu inwestycyjnego PiS będą wymagały zwrotu w stronę UE, choć kosztem napiętych relacji z Unią. W tym kontekście tego rodzaju porozumienie wpłynęłoby na nasze oczekiwania dotyczące konsolidacji fiskalnej, ale mogłoby również utrzymać rentowność obligacji na wysokim poziomie ze względu na wyższą premię za ryzyko polityczne w odniesieniu do polskiego długu.

Anna Grizimala Bussi, badaczka w Instytucja Brookingsa, w niedawnym raporcie sugerującym, że bardziej liberalny rząd w Warszawie miałby znacznie łatwiejsze stosunki z innymi państwami z UE; Podkreśla jednak, że niektóre z tych problemów mają charakter strukturalny. „W kwestiach takich jak Europejski Zielony Ład, euro czy imigracja możemy spodziewać się niewielu zmian. Dzieje się tak dlatego, że polska gospodarka jest nadal zdominowana przez rolnictwo, interesy węglowe, a naleganie na polską suwerenność i bezpieczeństwo granic w Warszawie przekracza linie partyjne – podkreśla ekspert.

Niezależnie od tego, czy opozycji uda się te wybory wygrać, agencje ratingowe uważają, że obietnic większej pomocy społecznej trudno będzie uniknąć. Podmioty spodziewają się jednak, że wydatki polskiego państwa wzrosną w tym roku do ponad 46% PKB, co będzie drugim najwyższym poziomem w tym stuleciu, wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Śledź wszystkie informacje Pięć dni W Facebook, S I LinkedInlub w Nasz biuletyn Program pięciodniowy

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *