Polska prosi Niemcy o 1,3 mld dolarów na okupację hitlerowską

Władze w Warszawie poinformowały, że Polska zażąda od Niemiec równowartości 1,3 miliarda dolarów reparacji za nazistowską inwazję i późniejszą okupację podczas II wojny światowej.

Najwyższy urzędnik polityczny Polski, Jarosław Kaczyński, ogłosił masowe roszczenia w długo oczekiwanym raporcie na temat kosztów lat okupacji niemieckiej dla kraju, z okazji 83. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej.

– Nie tylko przygotowaliśmy raport, ale także podjęliśmy decyzję o dalszych krokach – dodał podczas prezentacji dokumentu Kaczyński, lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

„Wrócimy do Niemiec, aby rozpocząć negocjacje w sprawie odszkodowań” – dodał przywódca polityczny. Dodał, że będzie to „długa, niełatwa droga”, ale „kiedyś osiągnie sukces”.

Polski prawicowy rząd przekonuje, że kraj ten, mimo że był pierwszą ofiarą wojny, nie został w pełni zrekompensowany przez sąsiednie Niemcy, które są obecnie jednym z jego głównych partnerów w ramach Unii Europejskiej.

Niemcy argumentują, że reparacje zostały wypłacone krajom bloku wschodniego w latach powojennych, podczas gdy ziemie utracone na rzecz Polski na wschodzie, gdy niektóre z przedwojennych ziem Niemiec zostały przejęte. Berlin uznał sprawę za zamkniętą.

Najwyżsi przywódcy kraju – w tym Kaczyński, czołowy polski polityk i premier Mateusz Morawiecki – wzięli udział w ceremonii otwarcia raportu na Zamku Królewskim w Warszawie, który został zrekonstruowany z ruin wojny.

Publikacja raportu miała kluczowe znaczenie dla narodowych obchodów wojny, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. bombardowaniem nazistowskich Niemiec i inwazją na Polskę, po której nastąpiło ponad pięć lat brutalnej okupacji.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *