Polska przyznaje, że brakuje jej transportu dla całego ukraińskiego zboża

Ta treść została opublikowana 08.07.2022 – 09:54

Kraków (Polska) 8 lipca (EFE). – Sprowadzenie ukraińskiego zboża koleją do Polski nastręcza trudności logistycznych, jak np. niewystarczająca liczba przystosowanych do tego transportu wagonów – poinformowały w piątek PKP.

Dariusz Seliga, szef Cargo PKP, stwierdził, że w Polsce „brakuje wagonów przystosowanych do przewozu zboża, a ponadto ruch pociągów (w strefie przygranicznej z Ukrainą) jest ograniczony” z powodu wojny i przemytu uchodźców.

Sliga zauważył w rozmowie z polską gazetą, że choć ciężarówki mogą być używane do łagodzenia sytuacji, to „po obu stronach granicy istnieją ograniczenia prawne”, a z drugiej strony „blokady portów i terminali przeładunkowych” są konieczne bo Polska i Ukraina stosują różne środki, „bardzo ograniczone”.

„Wiemy, że wiele krajów czeka na ukraińskie zboże, zwłaszcza te zagrożone głodem, i chcemy pomóc zapewnić im bezpieczeństwo żywnościowe. Mamy pewien zestaw specjalistycznych wagonów dedykowanych do przewozu zboża, ale to może nie wystarczyć” akcentowany.

Podobnie osoba kierująca polskimi pociągami towarowymi podkreśliła, że ​​priorytetem PKP Cargo w związku z konfliktem na Ukrainie jest „transport humanitarny, a nie biznes”, choć „możliwość przystosowania wagonów do przewozu węgla” jest rozpatrywana, aby mogły przewozić ziarno.

Kilka dni temu polski minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ostrzegał, że unijne zamiary importu 20 mln ton zboża z Ukrainy są celem „nierealistycznym” i wskazywał na problemy związane z brakiem infrastruktury, takiej jak magazynowanie, przechowywanie i silosy wysyłkowe. Punkty i przepustowość transportu kolejowego.

W połowie czerwca prezydent USA Joe Biden zaproponował budowę „tymczasowych” silosów w pobliżu granicy z Ukrainą w krajach takich jak Polska, inicjatywę, którą Kowalczyk określił jako „interesującą”, chociaż dał jasno do zrozumienia, że ​​jego zdaniem jest to „wstępna deklaracja”. przez Bidena i że takie rozwiązanie wymagałoby „czterech miesięcy” przygotowań.

Z kolei rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził dziś, że Rosja jest gotowa negocjować z Ukrainą i Turcją trasy eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, zgodnie z którymi „Ukraina musi zamknąć swoje porty, usunąć miny”. od nich lub zapewnić bezpieczne przejście (statków) przez pola minowe. EFE

MAG / JAM / JGB

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.