Polska skoncentruje swoje działania na obchodach stulecia odzyskania niepodległości

W 2018 r Ambasada RP w Caracas Będzie organizować działania związane z obchodami odzyskania niepodległości, a także dużą liczbę stałych wydarzeń promocyjnych w zakresie kultury i turystyki, które zgodnie ze zwyczajem organizuje na terytorium Wenezueli.

Podczas spotkania mediów ze społecznościami wenezuelskimi Chargé d'Affaires Ambasady RP w Wenezueli, Pani Milena Łukasiewiczpodał szczegółowe informacje na temat działań, jakie będą prowadzić w tym roku, których ogólną istotą jest komunikowanie historycznych okoliczności niepodległości Polski i II RP.

Wyjaśnili to Polska istnieje jako kraj od 1050 latKiedy jednak Mieszko został ochrzczony W roku 123 był okupowany: jego język, flaga i herb pozostały pod ziemią i choć lata te „zniknęły z mapy”, nie oznaczały one jednak jego całkowitego zniknięcia.Bo sumienie Polaków i narodu oraz ich idea suwerennego państwa pozostała niezmienna.

W 1918 roku, 123 lata po podziale państwa polskiego pomiędzy Prusy, Rosję i Cesarstwo Austro-Węgierskie, Polska odrodziła się jako niepodległy naród.

Oprócz obchodów stulecia jest to ważny rok dla Polski, gdyż w styczniu objęła urząd Rada Bezpieczeństwa ONZWiększością 192 głosów „za” na 196 możliwych głosów, w ciągu 6 miesięcy wystosują oni przemówienia i kierunki działań skupiające się na prawach człowieka oraz ogłoszą, co dzieje się w tym zakresie w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Związek kultury z niepodległością Polski

W swoich działaniach uczczą pamięć swoich ojców założycieli, takich jak wpływowa postać Marszałka Józefa, postać ikoniczna, zajmująca wyjątkowe miejsce w polskiej pamięci narodowej i tradycji, jako Pierwszy Marszałek Polski i fałszerz Druga Niepodległa Republika. Marszałkowi Piłsudskiemu będą towarzyszyć inni Ojcowie Narodu, m.in. Paderewski czy Dmowski, z krótkimi filmami, w których będą starali się przybliżyć jego życie i wpływ na odzyskanie niepodległości.

Aleksander SzabuniaUrzędnik ds. kultury i dziennikarz Ambasady RP wyjaśnił dziwny związek historii niepodległości z muzyką oraz że jednym z pionierów odrodzenia narodu polskiego był jeden z najlepszych pianistów europejskich w historii.

„Paderewski był Polakiem i został premierem Polski po drugiej niepodległości. Wcześniej, ciesząc się dużą sławą w Europie i Stanach Zjednoczonych, stworzył lobby na rzecz przywrócenia niepodległości i uważany jest za jednego z ojców narodu. Wyjaśnił, że obecność muzyka, który jest jednocześnie pionierem niepodległości, daje nam możliwość prowadzenia działań kulturalnych związanych z niepodległością.

W drugiej połowie roku, poza działaniami skupiającymi się na świętowaniu niepodległości, Ambasada RP będzie zajmować się także tematyką związaną z przyrodą, środowiskiem i nauką, gdyż w listopadzie w Katowicach odbędzie się COP24, czyli Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu 2018.

Kolejnym godnym uwagi działaniem w tym roku jest wspólna praca z Unią Europejską w ramach dochodzenia Europejski Festiwal Filmowy I inne muzyczne niespodzianki. To będzie część Tydzień Polskiktóry rozpocznie się 3 maja obchodami Święta Konstytucji i obejmie koncert rocka symfonicznego, cykl filmów Romana Polańskiego, gastronomię oraz wystawę pt. O PolsceMiejsce, w którym uczestnicy będą wędrować po kulturalnych, historycznych i ciekawostkach głównych miast kraju.

W roku 2018, pełnym emocji dla polskiej delegacji w Wenezueli, wydarzenia będą objęte hasztagiem #PL100, aby zainteresowani mogli je śledzić i promować w sieciach społecznościowych.

Kontakt z polskimi informacjami i działaniami w Wenezueli można uzyskać poprzez stronę www.caracas.msz.gov.pl/es, @PLenVenezuela na Twitterze oraz Ambasadę RP w Caracas na Facebooku.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *