Polska spółka Orlen poinformowała o przejęciu PGNiG, największego producenta gazu – El Periodico de la Energía

Państwowa Polska Korporacja Energetyczna Orlin W poniedziałek na wniosek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UkecPozwolenie na zajęcie PGNiG, największy Dystrybutor gazu I z aktywnością w wykorzystywaniu Surowe i wyrafinowane.

Colossus Orlen, największa firma, którą kontroluje Państwo polskie, Zamierza zakończyć proces, który zapewni mu kontrolę nad PGNiG, również państwowym, przed końcem roku, kończąc tym samym tworzenie jednej z największych grup biznesowych w branży energetycznej w Europie.

Ten ruch jest częścią „planu budowy firmy” – powiedział Daniel Opagtec, prezydent Orleanu Wiele energii Będzie w stanie skuteczniej konkurować na globalnym rynku ”i to, wraz z niedawnym zakupem Lotosu, kolejnego polskiego producenta ropy, da„ silny impuls do transformacji i rozwoju polskiej gospodarki ”.

Ponadto Orlen niedawno przejął Grupę Telecom za ponad 25 mln euro Polska PressJednak zakup został zawieszony 13 kwietnia na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, pomimo zgody UOKiK, organu, do którego zwrócono się o zezwolenie na zakup PGNiG.

Wcześniej firma prowadzona przez Obajtka zwróciła się o zgodę na ten proces do Komisji Europejskiej, ale zdecydowała się przekazać swój wniosek do polskiego organu w celu zatwierdzenia.

Według publicznego oświadczenia Orlenu celem po zakupie PGNiG jest podział działalności grupy, wykorzystanie dominującej pozycji PGNiG jako głównego dostawcy krajowego gazu w Polsce i przewodzenie jej jako czołowej polskiej firmie w poszukiwaniach i wydobyciu ropy naftowej. zasoby.

Akwizycja zamierza także uzupełnić sieć 2700 stacji Orlen, największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

14 lipca 2020 roku Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu zakupowego, a wkrótce potem spółka ta i PGNiG podpisały umowę o współpracy i poufności.

W najbliższych miesiącach Orlin powinien przedstawić Komisji Europejskiej harmonogram przejęcia Lotusa, w którym zapewniona jest obecność partnera, aby uniknąć zarzutów o monopol.

Obajtek stwierdził w tym względzie, że trwają rozmowy z wieloma inwestorami i choć jest jeszcze za wcześnie, by z boku podawać szczegóły, zaznaczył, że „wśród potencjalnych partnerów nie będzie obecności rosyjskich firm, ani bezpośrednio, ani pośrednio”.

Zarówno Orlen, jak i PGNiG są wymienione w aktach Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie Ich kapitał wynosi odpowiednio 71 000 i 11 300 mln euro.


Wyświetlenia po:
33You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *