Polska stała się potęgą gospodarczą i szansą inwestycyjną

Polska stała się potęgą gospodarczą i szansą inwestycyjną

Jeśli zapytamy, stereotypy na temat Polski są takie, że jest to kraj konserwatywny, katolicki, w którym pije się dużo wódki, jest zimno, a dieta opiera się na wieprzowinie i ziemniakach. Ale to, czego zwykle nie zauważamy, to to Polska ma rozwijającą się i stabilną gospodarkęjej spółki stają się coraz ważniejsze i stopniowo stają się siłą, którą należy brać pod uwagę przy inwestowaniu.

Kilka lat temu Polska przestała być uważana za wschodzący kraj przemysłowy. Jest to mniej więcej dwudziesta co do wielkości gospodarka światowa, po Hiszpanii, ale przed Argentyną i Wietnamem. Jej pozycja pod względem PKB na mieszkańca zajmuje około 40. miejsce, wyprzedzając Chile, Chiny czy Rosję, ale za elitarnymi krajami Europy Wschodniej, takimi jak kraje bałtyckie czy Czechy. Covid-19 ma niewielki wpływ na jego gospodarkę, a gospodarka jest bardzo zróżnicowana w wielu sektorach.

Od państwa komunistycznego do gospodarki bardziej europejskiej

PKB na mieszkańca w Polsce i innych krajach Europy, źródło: Eurostat

Znamy tę historię: po upadku Związku Radzieckiego kraje Europy Środkowo-Wschodniej przestały patrzeć na Moskwę i zaczęły próbować zbliżyć się do swoich odpowiedników w Europie Środkowo-Zachodniej. W 1996 roku polska gospodarka zmieniła kierunek i większość jej handlu zagranicznego odbywała się z krajami Unii Europejskiej. W swojej książce The End of Poverty Jeffrey Sachs opisuje Polskę jako historię sukcesu kraju przechodzącego od komunizmu do kapitalizmu i rozwijającego się.

W 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, stając się jednym z największych odbiorców funduszy europejskich, choć jej zapotrzebowanie na nie będzie stopniowo malało. Ale integracji z Unią Europejską, co nie było zaskoczeniem po upadku Związku Radzieckiego, towarzyszyły mocne inwestycje firm z krajów europejskich. Włoski samochód w pełnym tego słowa znaczeniu Fiat 500 jest produkowany w Polsce, Podobnie jak inne popularne modele na europejskich drogach. Ale w odróżnieniu od innych krajów, Polska nie inwestowała dużych środków w przemysł motoryzacyjny, to tylko kolejna branża.

Jej gospodarka jest wysoce zróżnicowana, nie ma dwóch dominujących sektorów i charakteryzuje się silną obecnością przemysłu oraz eksploatacją i przetwarzaniem zasobów naturalnych. Jeśli spojrzymy na główne spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zobaczymy spółki finansowe, telekomunikacyjne, wydobywcze, naftowe i energetyczne, ale też pewne wyjątki, jak spółki z branży dóbr konsumpcyjnych i technologii (allegro i CD Projekt Red). Oznacza to, że inwestycja w WIG20 lub WIG30 jest inwestycją stosunkowo zdywersyfikowaną (bardziej sektorową niż geograficzną). Polska nie postawiła na jednego zwycięzcę.

Co więcej, Polska jest Nieznana siła edukacyjnaCo prawda Finlandia i Estonia zazwyczaj pojawiają się na pierwszym miejscu wśród krajów europejskich w badaniu PISA, ale m.inW ostatniej ocenie Polska wyprzedziła te dwa kraje oraz Irlandię. Zajmuje drugie miejsce w Europie w matematyce, po Estonii. W klasyfikacji uniwersyteckiej Szanghaj 2021Z Polski pochodzi dziesięć instytucji, w porównaniu z czterema instytucjami chilijskimi, jedną rumuńską, dwiema meksykańskimi czy siedmioma czeskimi.

Wreszcie, polska gospodarka oferuje bardziej stabilny i przewidywalny wzrost niż gospodarki innych krajów europejskich. W odróżnieniu od średniej UE czy krajów takich jak Hiszpania, Włochy i Czechy, PKB na mieszkańca w Polsce w latach 2009–2008 nadal rósł, mimo że w 2020 r. dotknął go kryzys Covid-19. Jednak standard życia przeciętnego Polaka odnotował wzrost znacznie stabilna w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Problemy Polski

Podobnie jak pozostałe gospodarki świata, polska gospodarka nie jest pozbawiona problemów. Po pierwsze, większość bogactwa skupia się w aglomeracji warszawskiej. PKB na mieszkańca jest około dwukrotnie większy niż w kolejnym najbogatszym regionie i równoważny PKB Francji, podczas gdy najbiedniejsze regiony znajdują się na poziomie Bułgarii czy Rumunii.

Co więcej, Polska znajduje się w złożonej sytuacji geopolitycznej, będąc pomiędzy dwoma mocarstwami – Rosją i Niemcami. Będąc pierwszym Największe zagrożenie, przed którym stoi ten kraj. Polska Próbowałem wyjechać od lat Od uzależnienia od rosyjskiego gazuI ma nadzieję, że to osiągnie Celem jest rok 2023. Jest to również jedna z gospodarek, których funkcjonowanie w dużym stopniu opiera się na spalaniu węgla, co może skutkować problemami w sprzedaży jej produktów, jeśli okaże się, że powodują one zanieczyszczenie lub jeśli zostaną nałożone środki taryfowe na wykorzystanie paliw kopalnych.

Jest taki zamiar ze strony Polski Dekarbonizacja swojej gospodarkiAle nie oczekuje się, że nastąpi to wcześniej niż w 2050 roku. Tymczasem Polska Będziemy musieli w dalszym ciągu dużo płacić za prawa do emisji.

Zapytaj czytelników: Czy uważasz, że Polska to dobra inwestycja, którą warto uwzględnić w portfelu inwestora, czy też uważasz, że na rynku są lepsze możliwości?

W blogu o łososiu | Türkiye wybrała czołgi zamiast masła i teraz inflacja gwałtownie rośnie

Obraz | Aromatyczny

Obraz | Daji – Szukam Europy

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *