Polska stoi przed pewnymi wyzwaniami i prawdziwie historyczną szansą na wzrost

(Informacje przesłane przez firmę sygnatariusza)

-Picao V DavosPolska stoi przed pewnymi wyzwaniami, ale jest też prawdziwie historyczną szansą na rozwój

DavosszwajcarskiI 23 stycznia 2023 r /PRNewswire/ — Choć ostatnie kilka lat było naznaczone wieloma globalnymi wstrząsami, polska gospodarka okazała się bardzo odporna. Jak powiedział w Davos Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao SA, nasz potencjał i elastyczność w połączeniu z perspektywą udziału w wielkim przedsięwzięciu odbudowy infrastruktury Ukrainy stwarzają dla Polski prawdziwie historyczne szanse rozwoju.

„Dlaczego Polska? Wykorzystać szansę w dobie przejścia od globalizacji do regionalizacji” to tytuł pierwszej dyskusji eksperckiej zorganizowanej w Radzie RP podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Jak przyznali wszyscy członkowie Komitetu, globalne wydarzenia ostatnich lat zrewolucjonizowały charakter międzynarodowego handlu i produkcji, prowadząc do tendencji do skracania łańcuchów dostaw. Dla Polski to szansa, aby stać się regionalnym centrum producentów i operatorów, zapewniającym dobre otoczenie, w którym warto inwestować i rozwijać swoją działalność gospodarczą.

„Od ponad 30 lat Polska przyciąga wielu zagranicznych inwestorów, którzy cenią sobie otwartość naszego kraju, położenie geograficzne, stabilność gospodarczą oraz dostępność wielu dobrze wyszkolonych specjalistów. Nadszedł czas, aby wspólnie wykorzystać tę szansę – sektora finansowego, przedsiębiorców, ustawodawców i całego społeczeństwa – i wznieśmy polską gospodarkę na wyższy poziom – zapowiedział Jerzy Koczyński.

Ta transformacja jest możliwa, zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, m.in. dzięki transformacjom energetycznym i związanym z nimi możliwościom, jakie mają firmy, jeśli chodzi o pozyskanie dodatkowego finansowania czy skorzystanie z udogodnień służących odbudowie gospodarek UE po pandemii. Dużą rolę odegra również udział polskich firm i instytucji finansowych w powojennej odbudowie Ukrainy.

Chociaż możliwość konfliktu po drugiej stronie naszej wschodniej granicy wydaje się odległa, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że powodzenie takiej operacji wymaga odpowiedniego przygotowania. Jerzy Kwieciński zapewnił, że Bank Polski wesprze wszystkie firmy, które wyrażą chęć udziału w projekcie. Ekonomiści Banku Pekao SA szacują, że korzyści z zaangażowania Polski w odbudowę ukraińskiej infrastruktury mogą wynieść w przyszłości 3,8% polskiego PKB.

Zobacz oryginalną zawartość: https://www.prnewswire.com/news-releases/pekao-in-davos-poland-faces-some-challenges-and-a-truly-historic-opportunity-to-grow-301727174.html

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.