Polska twierdzi, że „wszystko wskazuje”, że rosyjska rakieta wleciała w jej przestrzeń powietrzną, a następnie ją opuściła

Polska twierdzi, że „wszystko wskazuje”, że rosyjska rakieta wleciała w jej przestrzeń powietrzną, a następnie ją opuściła

Siły Zbrojne RP poinformowały, że w piątek rano z Ukrainy nieznany obiekt wleciał w polską przestrzeń powietrzną, a następnie zniknął z ekranów radarów, a wszystko wskazuje na to, że jest to rakieta rosyjska.

Dodał: „Wszystko wskazuje na to, że rosyjski pocisk wleciał w polską przestrzeń powietrzną. Wykryliśmy go radarami i opuścił przestrzeń powietrzną. Dowódca Sił Zbrojnych RP gen. Wiesław Kokuła powiedział: „Mamy potwierdzenie na radarach i od sojuszników z NATO. „

Polskie wojsko poinformowało, że obiekt wleciał na odległość 40 kilometrów (24 mil) w jego przestrzeń powietrzną i opuścił niecałe trzy minuty później. Dodali, że radary ich i NATO potwierdziły, że obiekt opuścił polską przestrzeń powietrzną.

Kokkola powiedział, że podejmowane są kroki w celu weryfikacji tych wyników i wyeliminowania możliwości wystąpienia błędu technicznego.

Władze rosyjskie nie udzieliły żadnego komentarza.

Opublikowane przez Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga

Doradca USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał z szefem polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jackiem Siwirą, aby wyrazić „solidarność Stanów Zjednoczonych z Polską, naszym bliskim sojusznikiem z NATO, która zmaga się z doniesieniami o tymczasowym wejściu rakiety w polską przestrzeń powietrzną”. – oznajmił Biały Dom.

Sullivan obiecał udzielić Polsce pomocy technicznej i podkreślił, że prezydent Joe Biden uważnie śledzi sprawę.

Nie było od razu jasne, gdzie obiekt zniknął z ekranów radarów ani w jakim kierunku zmierzał. Zmobilizowano siły, aby go zidentyfikować i odnaleźć. Jak dotąd nie ma doniesień o eksplozjach ani ofiarach.

Wojewoda lubelski we wschodniej Polsce Krzysztof Komorski powiedział portalowi Onet, że obiekt pojawił się na radarach w pobliżu miasta Hrobyszów, gdzie znajduje się przejście graniczne z Ukrainą. Komorski oświadczył, że nie posiada żadnych informacji wskazujących, że poległ na terenie województwa lubelskiego.

Granica Polski z Ukrainą jest jednocześnie granicą UE i NATO z Ukrainą.

Ukraińscy urzędnicy poinformowali w piątek, że Rosja wystrzeliła w ciągu nocy ponad 100 rakiet i dziesiątki dronów na ukraińskie cele, co urzędnik sił powietrznych określił jako największy ostrzał powietrzny od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.

___

Współpracownicy prasowi Hanna Arhirova z Kijowa na Ukrainie i Matthew Lee z Waszyngtonu wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *