Polska uczestniczy w ambitnych działaniach Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony klimatu

Polska uczestniczy w ambitnych działaniach Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony klimatu

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział podczas piątkowego szczytu klimatycznego w Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad, że planujemy budowę nowego systemu energetycznego, a udział węgla w produkcji energii spadnie z obecnych 70 proc. Do 11 proc. Do 2040 r. Jak wyjaśnił, sektor energetyczny w naszym kraju jest uzależniony od energii jądrowej, odnawialnych źródeł energii i gazu.

„Nie zmienimy rzeczywistości jedynie zapowiedziami politycznymi” – powiedział prezydent podczas szczytu światowych przywódców zwołanego przez prezydenta USA Joe Bidena. W Polsce planujemy w ciągu najbliższych dwóch dekad zbudować w Polsce nowy system elektroenergetyczny, który zmniejszy udział węgla (w produkcji energii elektrycznej) z 70 proc. Obecnie do 11 proc. Do 2040 r.

Vea TVN24, Internet i TVN24 >>>

Jak podkreślił André Duda, „To nie tylko odpowiedź na porozumienia wewnątrz Unii Europejskiej, ale przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania młodego pokolenia ze strony Polaków. W tym tygodniu spotkał się z Młodzieżową Radą Klimatyczną, w skład której wchodzą młodzi przedstawiciele z Polski. Organizacje pozarządowe walczące o ochronę środowiska i klimatu.

Powiedział, że stało się to w czwartek Umowy po długim czacie towarzyskim W sprawie wyłączenia węgla z energetyki do 2049 roku wśród przedstawicieli środowiska górniczego i polskiego rządu.

Átomo, OZE i gas

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska „wypracuje stabilny, niskoemisyjny miks oparty na energii jądrowej, odnawialnej i gazowej”.

Podkreślił, że „bez wykorzystania wszystkich technologii zmiana w naszym systemie energetycznym nie będzie możliwa”.

Zwrócił uwagę, że „umowa zawarta między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie rozwoju polskiego programu jądrowego w październiku 2020 roku potwierdza nasze ambicje; podkreśla wagę współpracy międzynarodowej w dziedzinie polityki energetycznej i klimatycznej”.

Prezydent Andrzej Duda

Polska podziela te ambitne aspiracje.

Prezydent Duda przekonywał również, że Polska odgrywa ważną rolę w globalnej polityce klimatycznej.

Zaznaczył, że podczas COP24 w Katowicach w 2018 r. Uzgodniono to w ramach „Polskiego Regulaminu Katowickiego, a także Śląskiej Deklaracji Jedności i Sprawiedliwej Zmiany”. – Przewodniczący powiedział: – Możliwe jest wdrożenie porozumienia paryskiego i podniesienie znaczenia wymiaru ludzkiego w duchu zasady „nikt nie może być sam”.

Jak zaznaczył, „Dynamika prezentowana przez Polskę podczas COP24, Unia Europejska, jako wiodąca gospodarka świata, przyjęła cel neutralności klimatycznej na 2050 r. I podniosła cel redukcji emisji do co najmniej 55 proc. Do 2030 r.”.

– Polska podziela te ambitne aspiracje – powiedział Andrzej Duda.

Gratulacje dla Bidena

Dodał, że wiele krajów poszło w jego ślady. „W szczególności gratuluję prezydentowi Bidenowi powrotu do porozumienia paryskiego i podniesienia ambicji ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r.” – powiedział.

„Kraje z trzema projektami morskimi szczególnie interesują się klimatem” – podkreślił Andrzej Duda.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *