Prezydent Andrzej Duda zapowiedział podczas piątkowego szczytu klimatycznego w Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad, że planujemy budowę nowego systemu energetycznego, a udział węgla w produkcji energii spadnie z obecnych 70 proc. Do 11 proc. Do 2040 r. Jak wyjaśnił, sektor energetyczny w naszym kraju jest uzależniony od energii jądrowej, odnawialnych źródeł energii i gazu.
„Nie zmienimy rzeczywistości jedynie zapowiedziami politycznymi” – powiedział prezydent podczas szczytu światowych przywódców zwołanego przez prezydenta USA Joe Bidena. W Polsce planujemy w ciągu najbliższych dwóch dekad zbudować w Polsce nowy system elektroenergetyczny, który zmniejszy udział węgla (w produkcji energii elektrycznej) z 70 proc. Obecnie do 11 proc. Do 2040 r.
Jak podkreślił André Duda, „To nie tylko odpowiedź na porozumienia wewnątrz Unii Europejskiej, ale przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania młodego pokolenia ze strony Polaków. W tym tygodniu spotkał się z Młodzieżową Radą Klimatyczną, w skład której wchodzą młodzi przedstawiciele z Polski. Organizacje pozarządowe walczące o ochronę środowiska i klimatu.
Powiedział, że stało się to w czwartek Umowy po długim czacie towarzyskim W sprawie wyłączenia węgla z energetyki do 2049 roku wśród przedstawicieli środowiska górniczego i polskiego rządu.
Átomo, OZE i gas
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska „wypracuje stabilny, niskoemisyjny miks oparty na energii jądrowej, odnawialnej i gazowej”.
Podkreślił, że „bez wykorzystania wszystkich technologii zmiana w naszym systemie energetycznym nie będzie możliwa”.
Zwrócił uwagę, że „umowa zawarta między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie rozwoju polskiego programu jądrowego w październiku 2020 roku potwierdza nasze ambicje; podkreśla wagę współpracy międzynarodowej w dziedzinie polityki energetycznej i klimatycznej”.
Prezydent Andrzej Duda
Polska podziela te ambitne aspiracje.
Prezydent Duda przekonywał również, że Polska odgrywa ważną rolę w globalnej polityce klimatycznej.
Zaznaczył, że podczas COP24 w Katowicach w 2018 r. Uzgodniono to w ramach „Polskiego Regulaminu Katowickiego, a także Śląskiej Deklaracji Jedności i Sprawiedliwej Zmiany”. – Przewodniczący powiedział: – Możliwe jest wdrożenie porozumienia paryskiego i podniesienie znaczenia wymiaru ludzkiego w duchu zasady „nikt nie może być sam”.
Jak zaznaczył, „Dynamika prezentowana przez Polskę podczas COP24, Unia Europejska, jako wiodąca gospodarka świata, przyjęła cel neutralności klimatycznej na 2050 r. I podniosła cel redukcji emisji do co najmniej 55 proc. Do 2030 r.”.
– Polska podziela te ambitne aspiracje – powiedział Andrzej Duda.
Gratulacje dla Bidena
Dodał, że wiele krajów poszło w jego ślady. „W szczególności gratuluję prezydentowi Bidenowi powrotu do porozumienia paryskiego i podniesienia ambicji ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r.” – powiedział.
„Kraje z trzema projektami morskimi szczególnie interesują się klimatem” – podkreślił Andrzej Duda.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”