Polska, w zeszłym roku największy motor poprawy na świecie

Polska, w zeszłym roku największy motor poprawy na świecie
Porównanie struktury produkcyjnej Polski z pozostałymi członkami UE ukazuje kraj o coraz mniejszej bazie rolniczej, ale wciąż znacznie większej od średniej europejskiej (4% PKB w 2012 r.). Sektor rolniczy jest także głównym źródłem zatrudnienia w polskiej gospodarce, w którym w 2011 roku znalazło się 13,95% ludności czynnej zawodowo.

Z drugiej strony Polska pozostaje krajem atrakcyjnym dla produkcji przemysłowej, dzięki płacom poniżej średniej wspólnotowej, średniemu i wysokiemu wyszkoleniu pracowników oraz ofercie ulg podatkowych dla produkcji w specjalnych strefach ekonomicznych. . Do tego dochodzi członkostwo w samej Unii Europejskiej i bliskość rynków o największej sile nabywczej w Europie Środkowej. W rzeczywistości tradycyjna specjalizacja, obejmująca głównie przemysł lekki (z wyjątkiem przemysłu stoczniowego), odziedziczona po reżimie komunistycznym, została wzmocniona poprzez włączenie niektórych sektorów przemysłu ciężkiego, takich jak stal, lotnictwo czy konstrukcja samochodów. Wyróżniają się sektory: chemiczny, farmaceutyczny, motoryzacyjny, oprogramowania, lotniczy, ceramiczny itp.. Łącznie przemysł i energetyka, zwłaszcza wydobycie węgla, stanowią 25,02% PKB.

Sektor budowlany reprezentuje około 7% PKB i jest sektorem, który pomimo kryzysu nadal oferuje możliwości. Dostępność funduszy wspólnotowych na budowę infrastruktury transportowej i energetycznej sprawiła, że ​​w latach 2008–2010 sektor rósł w tempie około 10%, chociaż spadek budownictwa mieszkaniowego w latach 2011 i 2012 oznaczał koniec minibańki. Nieruchomości i niedawny kryzys, na który narażone były firmy wykonawcze w wyniku złej polityki wdrażanej przez rząd w sektorze robót budowlanych i budowlanych.

Zarówno w przemyśle, jak i budownictwie rola firm zagranicznych rozpoczynających swoją działalność w Polsce jest bardzo istotna, zarówno ze względu na masowy transfer wiedzy techniczno-technologicznej, jak i ich wkład w potencjał przedsiębiorczy gospodarki, takiej jak polska. W fazie przejścia do rynku.

Pozostałą część polskiej gospodarki stanowi sektor usług, w tym finanse, handel i transport. Warto zauważyć, że stopień modernizacji jest większy w usługach biznesowych, gdzie również silna jest obecność zagraniczna, a niższa jakość usług finansowych dla osób fizycznych i usług osobistych.

Od 2004 r. w corocznym raporcie Banku Światowego Doing Business kompleksowo monitoruje się reformy wdrażane w każdej gospodarce, aby zapewnić łatwiejszy dostęp. Raport poprzez szereg wskaźników ocenia regulacje zachęcające lub utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej, a także ochronę praw własności, porównując 185 gospodarek w ciągu roku.

„Doing Business 2013: Inteligentniejsze regulacje dla MŚP”
To dziesiąty raport wydany przez Bank Światowy i Międzynarodową Korporację Finansową. Raport ocenia standardy na dziewięciu etapach życia firmy: rozpoczynanie działalności, uzyskiwanie pozwoleń na budowę, rejestracja nieruchomości, uzyskiwanie kredytu, ochrona inwestorów, płacenie podatków, handel transgraniczny, przestrzeganie umów i likwidacja niewypłacalności.

Według raportu Doing Business 2013, który obejmuje okres od czerwca 2012 r. do czerwca 2013 r., 58% ankietowanych gospodarek wdrożyło co najmniej jedną reformę instytucjonalną lub regulacyjną ułatwiającą prowadzenie działalności gospodarczej.

Podsumowując, eksperci Banku Światowego podkreślają, że w ubiegłym roku Polska była największym motorem poprawy sytuacji na świecie. Łatwość prowadzenia działalności gospodarczej uległa poprawie dzięki czterem reformom instytucjonalnym, które ułatwiły rejestrację nieruchomości, ułatwienie płacenia podatków, egzekwowanie umów i rozwiązywanie upadłości.

Ta, która pisze do Was co tydzień z takim samym entuzjazmem i radością jak dziewczyna, mówi Wam, jeśli pozwolicie, po przeczytaniu tego długiego raportu „Doing Business 2013” ​​i zobaczeniu smutnej sytuacji, w której się znaleźliśmy, że ; „My, Hiszpanie, oskarżano nas, że żyjemy ponad stan i jesteśmy odpowiedzialni za ten chaos gospodarczy. Za wszelką cenę starają się nam pokazać, że niemiecka polityka oszczędnościowa jest jedyną drogą wyjścia z tego długiego tunelu, a ja absolutnie odmawiam wejścia. ” „Torba” obowiązków My, Hiszpanie, podobnie jak Włosi i Portugalczycy, jesteśmy Latynosami, nasz charakter zbudowany jest na radości, rodzinie i solidarności, czyli „przeżyjemy” i jak powiedział słynny angielski pisarz; „Lepiej kochać i stracić, niż nigdy nie stracić”.„.Samuela Butlera.

Kolejne zdanie, które ten angielski pisarz powinien wziąć pod uwagę: „Wszelki postęp zależy od powszechnego i wrodzonego pragnienia każdej żywej istoty, aby żyć ponad jej możliwości”..

Dla mnie! Zobaczymy, czy dotrze do Niemiec… Myślę, że są w trakcie kampanii przedwyborczej.

Inne artykuły autorstwa Remedios Rabadan

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *