Polska wybiera Stany Zjednoczone na budowę swojej pierwszej elektrowni jądrowej

Polska wybiera Stany Zjednoczone na budowę swojej pierwszej elektrowni jądrowej

Polska wybrała rząd USA i Westinghouse na budowę swojej pierwszej elektrowni jądrowej, co stanowi ważny krok w jej wysiłkach na rzecz ograniczenia zużycia węgla i osiągnięcia większej niezależności energetycznej.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątkowy wieczór, że w polskim projekcie nuklearnym wykorzystana zostanie „niezawodna i bezpieczna technologia” firmy Westinghouse Electric, dodając, że silny sojusz polsko-amerykański „gwarantuje powodzenie naszych wspólnych inicjatyw”.

Polska od lat planowała budowę elektrowni jądrowej, która miałaby osiągnąć niezależność energetyczną i zastąpić stare elektrownie węglowe w kraju dotkniętym jednym z najgorszych poziomów zanieczyszczenia powietrza w Europie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę i wykorzystanie przez Moskwę energii jako narzędzia konfrontacji z Zachodem zwiększyło znaczenie poszukiwań przez Polskę alternatyw energetycznych.

Sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm wskazała, że ​​projekt o wartości 40 miliardów dolarów stworzy lub zachowa ponad 100 000 możliwości zatrudnienia dla amerykańskich pracowników.

„To oświadczenie stanowi także jasny sygnał dla Rosji: nie pozwolimy jej w dalszym ciągu wykorzystywać energii jako broni” – napisał Granholm w tweecie. „Zachód będzie zjednoczony przeciwko tej nieuzasadnionej agresji i będzie pracował nad dywersyfikacją łańcuchów dostaw energii i wzmocnieniem współpracy klimatycznej”.

Umowa przewiduje budowę pierwszego z trzech reaktorów w elektrowni jądrowej w północnej Polsce, która według władz powinna rozpocząć produkcję energii elektrycznej w 2033 roku. Polska zapoznała się także z ofertami z Francji i Korei Południowej.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *