Polska zaskoczyła samą siebie ogromnym planem nuklearnym, mającym położyć kres jednemu z jej największych problemów, jakim są dostawy energii z innych krajów na całym świecie.
Aby obronić tę zależność, polski rząd opracował podejście, które jasno pokazuje, że jego zaangażowanie dotyczy energii jądrowej.
W tym celu Polska podpisała umowę ze Stanami Zjednoczonymi na zaprojektowanie i budowę swojej pierwszej elektrowni jądrowej od 1986 r. Oświadczenie, które zostało sformalizowane przez szefa polskiego państwowego przedsiębiorstwa Polskie Elektro Jardrój i przedstawicieli państwa polskiego . Amerykańska firma Westinghouse.
Minister środowiska Anna Moskwa broniła, że projekt pomoże krajowi poczuć się „bezpiecznie w nadchodzących latach” w dziedzinie energetyki.
Nowy plan
Rozpoczęcie zaangażowania Polski w energię jądrową zaplanowano na połowę 2040 r. Rząd Mateusza Jakuba Morawieckiego zgodził się na budowę sześciu reaktorów w dwóch różnych lokalizacjach.
Jakby tego było mało, można otworzyć trzecią lokalizację w kraju, co wzmocni współpracę w zakresie handlu równoległego z Koreą Południową.
„Projekt nuklearny nigdy nie był tak zaawansowany jak teraz” – stwierdziła Moskwa, podkreślając, że wkrótce rozpoczną się rozmowy „ze stroną niemiecką i innymi sąsiadami”.
…
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”