Polska zwraca się do firmy Pfizer o renegocjację umowy na zakup szczepionki, biorąc pod uwagę spadek popytu

Polska Chcesz przestać kupować szczepionki Covid-19, ponieważ już ich nie potrzebujesz. Ministerstwo Zdrowia Publicznego wystosowało pismo do Pfizera z prośbą o renegocjację umowy, którą firma farmaceutyczna podpisała z Komisją Europejską w imieniu poszczególnych państw członkowskich.

wiadomość, do którego odnosi się Euractivz podpisem ministra zdrowia Adama Nidzelskiego zwraca się o zmianę warunków umów na pozyskanie szczepionek przeciwko Covid-19 z firmą Pfizer, aby „zmniejszyć obciążenia finansowe” i zapobiec zmarnowaniu tysięcy szczepionek.

Polska przewodzi grupie krajów, które nawołują do renegocjacji tych umów z koncernem farmaceutycznym, które zostały podpisane przez Komisję Europejską (Bułgaria, Litwa i Węgry), co wywołało skargi takich instytucji, jak sam Trybunał Obrachunkowy UE, który w raporcie powoływał się na brak przejrzystości w procesie przejęcia, a także fakt, że fiolki były kupowane w imieniu państw członkowskich, które naprawdę nie było na to podstawy prawnej.

„Zyski biznesowe też muszą mieć swoje granice”.

W liście polski minister zdrowia zauważył, że chociaż przyznaje, że wysiłki firmy Pfizer doprowadziły do ​​szybkiego wyprodukowania szczepionki, która została szeroko rozpowszechniona wśród obywateli Europy, nie uważa wysiłków firmy Pfizer za wystarczające i idzie tam, zauważając, że „zyski są w biznesu.” To też powinno mieć swoje granice.

Celem Polski i innych krajów, które przystąpiły do ​​tego nakazu, jest zmniejszenie liczby dawek, które mają być dostarczone do Polski, ponieważ „tylko niektóre dawki zostały zużyte, a inne trzeba było zutylizować po upływie terminu ważności”.

„Jest to bez znaczenia z punktu widzenia zdrowia publicznego, ponieważ większość fiolek zostanie zniszczona z powodu ograniczonego okresu przydatności do spożycia i ograniczonego popytu” – czytamy w liście.

Nie możesz nawet ofiarować

Być może warto rozważyć przekazanie tych szczepionek krajom trzecim, które mogą ich potrzebować. Jednak taka opcja nie jest rozsądna, bo zdaniem polskiego ministra „w tej chwili nie ma rządów zainteresowanych przyjmowaniem darowizn na te szczepionki przeciwko Covid-19”.

Brak dobrej woli firmy Pfizer

Minister zdrowia zarzuca koncernowi farmaceutycznemu brak dobrej woli do porozumienia z Polską i innymi podobnie myślącymi krajami UE.

Minister zaznacza, że ​​Polska zaproponowała alternatywne rozwiązania „z jednomyślną wizją dalszego postępowania” i potwierdza, że ​​kontaktował się z Pfizerem, aby sama firma przedstawiła własne propozycje. Obecna propozycja firmy zakłada jednak ograniczenie dostarczania dawek szczepionek, ale wiąże się z opłaceniem klauzuli anulacyjnej, która To połowa ceny mikstury, która nie została wyprodukowana.

„Pomimo mojej najwyższej woli osiągnięcia kompromisu, Pfizer nie jest gotowy do wykazania się zadowalającym poziomem elastyczności i przedstawienia realistycznych propozycji, które odpowiadają zmienionej sytuacji (zdrowotnej) w Europie” – napisał minister w swoim przesłaniu.

według Niedzielskiego, Pfizer chce zarabiać na środkach przeznaczanych przez państwa członkowskie UE na ochronę zdrowia publicznego. „Firma zamiast orientacji humanitarnej deklaruje jedynie chęć dialogu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *