Polski biskup rezygnuje po skardze dotyczącej partii seksualnych

Polski biskup rezygnuje po skardze dotyczącej partii seksualnych

We wtorek papież Franciszek przyjął rezygnację polskiego biskupa, którego diecezją od tygodni wstrząsały doniesienia o seks-imprezie z udziałem prostytutki w domu księdza, a także o wcześniejszych aktach przemocy z udziałem jego duchownych wyznawców.

Watykan nie wyjaśnił przyczyny rezygnacji biskupa Grzegorza Kazaka (59 l.) diecezji sosnowieckiej w południowo-zachodniej Polsce. Normalny wiek emerytalny biskupów wynosi 75 lat.

Jednak jego diecezja znalazła się w centrum uwagi, odkąd wobec jednego z jej księży wszczęto śledztwo w związku z rzekomym zorganizowaniem w jego mieszkaniu w Dąbrowie Górniczej seksimprezy z prostytutką.

Prasa polska podała, że ​​jeden z uczestników imprezy zemdlał w wyniku przedawkowania tabletek na erekcję.

Prokurator podał, że ksiądz był podejrzany o „nieudzielenie pomocy osobie, której życie było zagrożone”, gdyż próbował uniemożliwić ratownikom wejście do mieszkania.

To nie pierwszy incydent urzędniczy w diecezji, który trafił na pierwsze strony gazet, co sugeruje, że skandal związany z orgiami wyczerpał cierpliwość Watykanu. Czak złożył rezygnację 29 września, a Papież przyjął ją z niezwykłą szybkością.

W 2010 roku pełniący obowiązki dziekana sosnowieckiej szkoły wdał się rzekomo w bójkę w klubie gejowskim, ale mimo że sprawa trafiła do polskiej prasy, pozwolono mu pełnić swoje stanowisko przez ponad rok. Według Papieskiej Agencji Informacyjnej interweniowała Stolica Apostolska i rozwiązała szkołę teologiczną.

W marcu 2023 roku odnaleziono ciało 26-letniego diakona z obrażeniami wskazującymi na możliwe zabójstwo. Prokuratura podała, że ​​został zabity przez 40-letniego księdza, a następnie popełnił samobójstwo. Agence France-Presse podała, że ​​stosunki między nimi były od pewnego czasu napięte, a ksiądz wysyłał do diakona listy z pogróżkami.

Czak we wtorkowym oświadczeniu poinformował, że 29 września złożył papieżowi rezygnację. Podziękował księżom i zakonnicom swojej diecezji i poprosił „wszystkich o wybaczenie moich ludzkich ograniczeń”.

Został mianowany biskupem w 2009 roku przez ówczesnego papieża Benedykta XVI, po krótkim sprawowaniu funkcji zastępcy w Watykańskim Biurze ds. Rodziny.

Polskokatolickim Kościołem od lat wstrząsają zarzuty dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży, zmuszające do rezygnacji kilku biskupów i szkodzące reputacji Kościoła w ojczyźnie św. Jana Pawła II.

Ambasada Watykanu w Polsce poinformowała, że ​​arcybiskup Adrian Galbas z Katowic będzie administrował diecezją sosnowską do czasu mianowania nowego biskupa.

Jira wniosła wkład z Warszawy.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *