poniedziałek, 11 października 2021 (11:00 GMT)

Ta treść została opublikowana 11 października 2021 – 10:50

Nobel w dziedzinie ekonomii

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii trafia do Card, Angrist i Imbens za analizę rynku pracy

Kopenhaga (EFE). Ekonomiści David Card, Joshua deAngreste i Guido Empins otrzymali w poniedziałek Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za „wyciągnięcie wniosków z nieoczekiwanych eksperymentów” i zastosowanie ich w analizie rynku pracy, podała Królewska Akademia Szwedzka. Nauki. Akademia wyjaśniła, że ​​tegoroczni laureaci ekonomii „pokazali, że na wiele ważnych pytań w społeczeństwie można znaleźć odpowiedź. Rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnych eksperymentów, sytuacji z życia codziennego, które są podobne do randomizowanych prób”.

dżihadyści w Iraku

Ważny przywódca ISIS odpowiedzialny za finansowanie przechwyconych ataków w Iraku

BAGHDAD (EFE) – premier Iraku Mustafa Al-Kadhimi ogłosił w poniedziałek aresztowanie wysokiego przywódcy dżihadystycznego Państwa Islamskiego Sami Jassem, który znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych przez USA. – Odpowiedzialny za finansowanie operacji terrorystycznych organizacji. Wczoraj, w niedzielę iracka Narodowa Służba Wywiadowcza przeprowadziła złożoną operację, podczas której aresztowała Samiego Jassem, odpowiedzialnego za sprawy finansowe Państwa Islamskiego, a Al-Kazemi powiedział w tweecie na Twitterze: „To był jeden z sekundy Abu Bakr al-Baghdadi.

Wybory w Iraku

Brak udziału w wyborach parlamentarnych w Iraku

Bagdad (EFE) – Wyższa Komisja Wyborcza Iraku ogłosiła w poniedziałek, że frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 41%, co odzwierciedla niski poziom napływu w dniu wyborów, który był niższy niż 44,5% odnotowany w poprzednich wyborach w 2018 roku. Według wstępnych szacunków komisji, do urn poszło nieco ponad 9 milionów Irakijczyków z 25 milionów uprawnionych do głosowania. Niska frekwencja była jednym z głównych obaw władz i partii irackich, które wzywały obywateli do pójścia na wybory w celu uwiarygodnienia tych wyborów i wezwały w odpowiedzi na falę protestów, która wstrząsnęła Irakiem w październiku 2019 r. i obaliła w poprzednich wyborach. Rząd. Wyniki sondaży wskazują, że zwycięzcą jest formacja wpływowego duchownego szyickiego Muktady as-Sadra, popularnej postaci wśród biedniejszych warstw kraju.

Afganistan, USA

Talibowie podczas spotkań ze Stanami Zjednoczonymi koncentrują się na pomocy międzynarodowej”

Kabul/Waszyngton (EFE). – Talibowie potwierdzili w poniedziałek, że bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami USA w ten weekend w Doha „poszły dobrze”, dwudniowe spotkanie, podczas którego ruch fundamentalistyczny skoncentrował się w szczególności na pomocy humanitarnej. „Dwudniowy dialog w Doha między delegacjami Islamskiego Emiratu Afganistanu (Talibów) a Stanami Zjednoczonymi przebiegał pomyślnie” – powiedział w oświadczeniu rzecznik MSZ Abdul Qaher Balkhi. Fundamentalistyczna formacja przedstawicieli Waszyngtonu przekazała, że ​​pomocy humanitarnej nie należy łączyć z „kwestiami politycznymi”. Bezpośrednie rozmowy twarzą w twarz zostały określone przez rząd USA jako „szczere”. „Stany Zjednoczone powtórzyły, że talibowie będą oceniani na podstawie ich działań, a nie tylko ich słów” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price w oświadczeniu wydanym w Waszyngtonie. .

Burkina Faso Sankara

Proces Burkina Faso o morderstwo rozpoczyna się w Burkina Faso

Wagadugu (EFE). Historyczny proces przeciwko trzynastu oskarżonym o zabicie byłego prezydenta Burkina Faso Thomasa Sankary w 1987 r. rozpoczął się w poniedziałek w sądzie wojskowym w Wagadugu, stolicy Burkina Faso i dzielnicy mieszkalnej Ouaga 2000, wkrótce po godzinie 09:00 czasu lokalnego. Czas lokalny (GMT) z nieobecnością głównego oskarżonego, następcy głowy państwa Sankary, Blaise’a Compaoré, który już za pośrednictwem swojego prawnika ogłosił w zeszły piątek, że nie będzie obecny. Jego prawnicy uważają to za proces polityczny przed sądem wojskowym, że jest to „wyjątkowa jurysdykcja” i że jego klient cieszy się „immunitetem jako była głowa państwa”.

Polska

Polski Sąd Najwyższy podtrzymuje jurysdykcję sądową przeciwko Unii Europejskiej

Kraków (Polska) (EFE). Prezes polskiego Sądu Najwyższego, Magorzata Manowska, uważa, że ​​ustawodawstwo europejskie „nie może podważać polskich zasad konstytucyjnych”, a organizacja sądownictwa należy do kompetencji krajowych. W wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w Dzienniku Gazecie Prawda Manowska oświadczyła, że ​​„organizacja sądownictwa nie została przekazana Unii Europejskiej”, w znanej interpretacji po tym, jak Trybunał Konstytucyjny (TK) w zeszłym tygodniu stwierdził kilka części traktatu akcesyjnego Polski z Unią Europejską niezgodne z konstytucją Polska. Decyzja głównych akcjonariuszy wywołała odrzucenie przez instytucje społeczne, a tysiące ludzi demonstrowało w ten weekend w Polsce w obronie pozostania kraju w Unii Europejskiej pomimo prawnych wyzwań, jakie stawia wyrok.

Chiny powódź

Milion osób dotkniętych i 120 000 ewakuowanych z powodu deszczu w środkowych Chinach

Nowa Chińska Agencja Informacyjna (Xinhua) ogłosiła dzisiaj, że ciągłe deszcze w prowincji Shanxi w środkowych Chinach doprowadziły do ​​ewakuacji 120 000 osób, a liczba ofiar wzrosła do 1,7 miliona. Wojewódzki oddział ratunkowy zgłosił również zniszczenie 190 000 hektarów gruntów rolnych i zawalenie się ponad 17 000 domów. Podobnie Biuro Meteorologiczne Shanxi ostrzegło, że spodziewane są większe opady w południowej części tej prowincji, której populacja wynosi około 35 milionów, rozmieszczonych na obszarze podobnym do Urugwaju.

Kryzys libański

Pożar wybucha w dużej elektrowni w południowym Libanie

Bejrut (EFE). – Poważny pożar wybuchł w poniedziałek w jednym ze zbiorników paliwa w elektrowni Zahrani w południowym Libanie, dzień po tym, jak armia przekazała tej stacji część swoich zapasów do czasu powrotu do pracy. Możliwość całkowitej przerwy w dostawie prądu w kraju, według różnych dobrze poinformowanych źródeł. Pożar wybuchł o 7 rano czasu lokalnego (5 rano GMT) z „nieznanych powodów” w wojskowym zbiorniku paliwa w elektrowni Zahrani, jednej z głównych stacji zaopatrzenia w energię elektryczną w Libanie. Libański Minister Energii i Wody Walid. Fajjad.

Indie, Chiny

Chiny i Indie oskarżają się nawzajem o utrudnianie eskalacji granic

Pekin/Nowe Delhi (EFE). Chiny i Indie oskarżyły się nawzajem o utrudnianie militarnego procesu deeskalacji na spornej granicy oddzielającej dwa mocarstwa nuklearne w Himalajach, po tym, jak w czerwcu 2020 r. były świadkami najgorszego wzrostu napięcia. Za 45 lat. Indie w poniedziałek oskarżyły Chiny o „niechęć” do kontynuowania procesu, podczas gdy Pekin powiedział, że New Delhi „wysunęło nadmierne żądania, co utrudniło negocjacje”. Reakcje pojawiają się dzień po trzynastym spotkaniu dowódców obu armii.

Rząd Niemiec

Niemieccy liberałowie powtarzają „czerwone linie” przy tworzeniu rządu

Berlinie (EFE). W miniony poniedziałek niemiecka Partia Liberalna (FDP) powtórzyła swoje „czerwone linie” – odrzucając podwyżki podatków i utrzymując hamulec zadłużenia, który wymaga zrównoważonych budżetów – przed drugą rundą rozmów z Partią Socjaldemokratyczną (SPD) i tworzącymi rząd Zielonymi . Bushman przyznał, że istnieją „inne punkty tarcia”, ale dodał, że trzy strony zamierzają osiągnąć porozumienie. Socjaldemokraci, Zieloni i Wolna Partia Demokratyczna przeprowadziły pierwszą rundę rozmów trójstronnych w czwartek i będą kontynuować z nimi w poniedziałek spotkanie, które ma potrwać do nocy.

Pamięć o Korei Północnej

Kim Jong-un odwołuje się do ideologii socjalistycznej w przemówieniu okolicznościowym

Seul (EFE). – Kim Dzong Un zaapelował do „ideologii partyjnej” o rozwiązanie problemu niedoboru żywności i podstawowych produktów dla ludności, podczas swojego przemówienia z okazji 76. rocznicy powstania jednej partii, o czym poinformowała w poniedziałek państwowa agencja KCNA. Korea Północna świętowała w ostatnią niedzielę 76. rocznicę założenia Partii Robotniczej i chociaż wydawało się, że z tej okazji nie odbyła się parada wojskowa, przywódca tego kraju i sekretarz generalny partii Kim Dzong Un przemawiał na konferencji upamiętniającej.

Kryzys w Tunezji

Premier Tunezji ogłasza swój rząd po dwóch miesiącach niepewności

Tunezja (EFE). – Premier Tunezji Najla Boudan Ramadan ogłosiła dziś utworzenie swojego rządu – dziesiątego w ciągu ostatniej dekady – jedenaście tygodni po tym, jak prezydent Republiki Kais Saied ogłosił stan wyjątkowy i udzielił go. Pełne uprawnienia do „ratowania pokoju społecznego”. A prezydent RP „podpisał w poniedziałek dekret o nominacji premiera i jego zespołu”, który prezydencja opublikowała na swojej oficjalnej stronie internetowej, nie ujawniając nazwisk swoich członków.

wirus korony australii

Australia zaczyna wracać do normalnego życia z chaosem w Sydney

Sydney (Australia) (EFE). Australijskie miasto Sydney, największe w kraju, świętuje w poniedziałek powrót do normy, kończąc swoje ponad 100-dniowe odosobnienie po przełamaniu bariery ustanowionej przez 70% populacji. Populacja w pełni zaszczepiona. „To dzień, na który wielu czekało, dzień, w którym świętujemy rzeczy, które uważamy za oczywiste. Bycie z rodziną i przyjaciółmi, obcinanie włosów, wspólne jedzenie, chodzenie do pubu i picie piwa z kolegami”. Premier Australii Scott Morrison powiedział dziennikarzom w Canberze.

Unia Europejska Nikaragua

Unia Europejska przedłuża o kolejny rok sankcje wobec Nikaragui ze względu na kryzys polityczno-społeczny

Bruksela (EFE). W poniedziałek Unia Europejska przedłużyła o kolejny rok sankcje nałożone na osobowości i firmy w Nikaragui, uznając je za związane z pogorszeniem sytuacji politycznej i społecznej w kraju. Rada zauważyła, że ​​sankcje Unii Europejskiej, które są obecnie stosowane wobec 14 osób, mają na celu „nieszkodzenie ludności cywilnej ani gospodarce kraju”. Unia Europejska podkreśliła, że ​​powrót do integracyjnego dialogu i demokracji w Nikaragui „jest jedynym wyjściem z kryzysu politycznego, gospodarczego i społecznego”, przez który przechodzi ten kraj Ameryki Środkowej.

Wielka R. MONARCHY

Policja nie podejmie żadnych działań przeciwko księciu Andrzejowi w sprawie Epsteina

Londyn (EFE). – London Metropolitan Police (MIT), znana jako Scotland Yard, poinformowała, że ​​nie podejmie działań przeciwko księciu Andrzejowi, synowi królowej Elżbiety II, po zapoznaniu się ze skandalem wokół sprawy Jeffreya Epsteina, skazanego w Stanach Zjednoczonych za handel ludźmi u nieletnich. Akcja nastąpiła po tym, jak 38-letnia Amerykanka Virginia Joffrey oskarżyła 61-letniego księcia Yorku w USA o napaść na tle seksualnym, gdy była nieletnia. Według Joffreya naruszenia miały miejsce w Londynie, Nowym Jorku i na prywatnej wyspie Epsteina na Morzu Karaibskim, ale syn brytyjskiego suwerena odrzucił takie oskarżenia. W krótkim oświadczeniu MET zauważył, że pod względem proceduralnym agenci przejrzeli dokumenty związane ze sprawą i „nie podejmiemy dalszych działań”. EFE

int / ig

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *